Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy czas na naukę języków obcych

Na początku to tylko zabawa

Psychologowie twierdzą, że dziecko najpierw powinno dobrze opanować język ojczysty - ten, w którym mówią do niego rodzice. Ale kilkulatka można już zacząć uczyć języków obcych poprzez zabawę.

Lekcja dla najmłodszych dzieci metodą Helen Doron w szkole językowej przy ulicy Łojewskiej w Warszawie

fot. Monika Bajkowska

Lekcja dla najmłodszych dzieci metodą Helen Doron w szkole językowej przy ulicy Łojewskiej w Warszawie

Lekcja dla najmłodszych dzieci metodą Helen Doron w szkole językowej przy ulicy Łojewskiej w Warszawie
Lekcja dla najmłodszych dzieci metodą Helen Doron w szkole językowej przy ulicy Łojewskiej w Warszawie

Dopiero czterolatki dobrze się bawią, śpiewając angielskie piosenki i recytując obcojęzyczne wyliczanki. Fachowcy podkreślają, że dwu- i trzylatek poznaje świat przede wszystkim zmysłami za pomocą dotyku, wzroku, słuchu, smaku, zapachu, a nie intelektualnie. Trzeba mu więc dostarczać bodźców, które go rozwijają – niech buduje z klocków, rysuje, maluje, lepi, słucha i dotyka, a także niech ćwiczy swe umiejętności ruchowe na placu zabaw. Co innego, jeśli dziecko urodziło się w rodzinie dwujęzycznej. Wtedy na pewno w naturalny sposób nauczy się obu języków jako ojczystych.

 

Kursy językowe dla najmłodszych

Dzieci od 3 do 18. miesiąca życia można zapisać kursy prowadzone metodą brytyjskiej lingwistki Helen Doron. Kursy te opierają się na grach i zabawach. Małe dzieci w towarzystwie swych rodziców spotykają się raz w tygodniu w kolorowym, pełnym zabawek pomieszczeniu, przypominającym przedszkole. Grupy liczą od 4 do 6 dzieci. W trakcie ok. półgodzinnych zajęć nauczyciel porozumiewa się z dziećmi wyłącznie w języku angielskim. Maluchy naśladują dorosłego - powtarzają po nim wyrazy, by je zapamiętać i poznają ich znaczenie np. nauczyciel bierze jabłko i nazywa jabłko po angielsku, a dzieci powtarzają. Co ważne, maluchy stale chwalone są za aktywność i postępy.
– Wszelkie negatywne uwagi blokują wrodzoną otwartość dziecka i sprawiają, że utrwalają się w nim złe skojarzenia. Dlatego na naszych zajęciach nigdy nie krytykujemy, nie oceniamy źle, nie poprawiamy przesadnie dziecka i nie oczekujemy od niego perfekcji – wyjaśnia Grzegorz Grabiec, dyrektor regionalny Helen Doron Early English we Wrocławiu. - Dorosły chwaląc dziecko, sprawia mu ogromną satysfakcję i motywuje do aktywności.

 

Skuteczność nauczania bliska zeru

Jest wiele metod nauczania dzieci języków obcych. Jedną z nich jest tzw. metoda naturalna, czyli mówienie do uczniów prostym językiem z dużą ilością powtórzeń, co przypomina sposób uczenia małego dziecka języka ojczystego przez rodziców. Druga metoda tzw. komunikacyjna polega na stwarzaniu sytuacji, którą łatwo skojarzyć z wypowiadanymi kwestiami i zapamiętać, np. na każdej lekcji nauczyciel w ten sam sposób wita się z dziećmi w języku obcym i zachęca je, żeby usiadły. Inna metoda ułatwia zapamiętywanie słów i zwrotów za pomocą kojarzenia ich z ruchem i muzyką np. na angielskie słowo „jump” dziecko zaczyna skakać, a na „run” zaczyna biec.
- Potwierdzona skuteczność w nauce języków obcych dotyczy dzieci pięcio- i sześcioletnich – uważa Joanna Zarańska, nauczycielka, metodyczka, autorka książek o nauczaniu dzieci języków obcych, właścicielka szkoły językowej Early Stage. – Warto uczyć dzieci języków obcych w każdym wieku, ale u dzieci paromiesięcznych oraz dwu- i trzylatków skuteczność nauczania jest bliska zeru. To oczywiste, że maluchom nie zaszkodzi znajomość prostej piosenki, wyliczanki czy zabawy w innym języku, ale nie możemy się spodziewać, że maluch będzie nim mówił po dwóch latach chodzenia na zajęcia – wyjaśnia Zarańska.

Dlatego większość szkół językowych w ofercie dla dzieci wyznacza granicę wieku – pięć, sześć lat. Dzieciom w tym wieku proponuje się zajęcia dwa razy w tygodniu po 45 minut lub po godzinie. Niektóre szkoły i ich metodycy uważają, że ośmiolatkom warto wydłużyć lekcję-zabawę do 90 minut.


 


Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • owieczka78 | 07-11-2019 18:01:39

    ,
  • Kornelkaa | 28-11-2019 20:37:52

    Moja córeczka oprócz lekcji angielskiego w szkole, odbywa również kurs angielskiego online na platformie językowej Tutlo i jestem bardzo zadowolona z efektów nauczania. Tutlo oferuje kursantom elastyczną metodę nauki, kursanci sami decydują o porze i miejscu odbywania lekcji, sami też wybierają lektorów. Moja córka uwielbia lekcje z lektorami, gdyż mają do niej indywidualne podejście i skupiają...
  • AureliaTracz | 03-12-2019 12:44:53

    Uważam, że właśnie przedział wiekowy 6-8 lat jest optymalnym czasem na rozpoczęcie nauki języka angielskiego. Jednak to rodzice powinni podjąć decyzję, kiedy dla ich dziecka będzie najlepiej zacząć uczyć się obcego języka. Wiem, że w szkole Berlitz pierwsza lekcja jest darmowa, więc możecie zapisać na nią dziecko i zobaczycie czy mu się tam spodoba. Poczytajcie o ich metodzie nauczania na stron...
  • Amela22 | 20-09-2020 17:41:03

    Mój syn ( 7 lat) z kolei uczy się online z tutlo. Kursy mają odpowiednio dopasowane do wieku, lekcje są ciekawie prowadzone, widać że speakerzy potrafią zachęcić do nauki. My jesteśmy zadowoleni a co ważniejsze u syna widać znaczne postępy.

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj