Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zioła to też lekarstwo

Ostrożnie z dawkowaniem

To nieprawda, że ziółka nikomu jeszcze nie zaszkodziły. Zioła to pełnowartościowe leki, które trzeba umieć stosować: doskonale wiedzieć na co, jakie dawki i komu można podać, i jakie są tego skutki uboczne.

Dzieciom podajemy  po konsultacji z pediatrą  jedynie gotowe preparaty ziołowe kupione w aptece.

Fot. iStockphoto

Dzieciom podajemy po konsultacji z pediatrą jedynie gotowe preparaty ziołowe kupione w aptece.

Dorota Trzaska, doświadczona pediatra i specjalistka medycyny rodzinnej Niepublicznego ZOZ w Krakowie przestrzega przed zalewaniem herbatek ekspresowych i robieniem naparów ziołowych dla siebie, a szczególnie podawaniem ich dzieciom poniżej jednego roku życia. – Dawniej na przykład przemywano naparem z rumianku oczy noworodkom. Wywoływał dużą ilość odczynów alergicznych. Rumianek podawany zewnętrznie jak i wewnętrznie jest niewskazany, bo może spowodować uczulenie – ostrzega lek. Trzaska.

 

Żadnych ziół w ciąży!

- Po pierwsze, nie wiadomo na co ktoś może się okazać uczulony, a poza tym nie wiemy, jak dane zioło zadziała na ciężarną kobietę, która w ciąży ma przeważnie zmieniony próg przyswajania. Nawet mała dawka ziół może zaszkodzić, mimo że przed zajściem w ciążę były stosowane większe dawki. Pijąc napary ziołowe czy zażywając tabletki ziołowe, ciężarna przekazuje te substancje dziecku przez łożysko układem krwionośnym – przypomina Grażyna Komnata-Gajda ginekolog - położnik Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Ujastek w Krakowie. – Wydaje się nam, że ziółka są przyjazne, bo wzięte z pola, a tymczasem wywołują nieraz nieprzewidziane reakcje organizmu. Nikt tego nie sprawdzał, nie ma żadnych badań, które mogłyby potwierdzić, że ziółka ciężarnym nie zaszkodzą – mówi ginekolog.
Dlatego lepiej nie stosować ziół w ciąży na takie dolegliwości jak zaparcia czy nudności. - W przypadku zaparć lepiej jeść na przykład suszone śliwki niż używać ziół przeczyszczających, które nawet mogą spowodować poronienie - przestrzega Joanna Dudek – położna Szpitala MSWiA w Krakowie. Poza tym, co podkreśla dr Grażyna Komnata-Gajda, herbatki przeczyszczające powodują odwodnienie organizmu i mogą spowodować zaburzenia elektrolitowe. Radzi by na nudności zażywać Aviomarin i Torecan, a nie leki ziołowe.

 

Zioła do stosowania zewnętrznego w połogu

Niektóre kobiety, cierpiące na depresję okołoporodową sięgają po melisę. Tymczasem może ona obniżać ciśnienie i wywołuje menstruację, a w połogu niewskazane jest już jakiekolwiek krwawienie.
Jedyne ziółka, które w połogu można stosować to te do użytku zewnętrznego. Kora dębu działa przeciwzapalnie, wysuszająco więc napar z niej można używać do podmywania. Przyspiesza to gojenie się naciętego czy pękniętego podczas porodu krocza. Wywar z kory pomaga też przy hemoroidach, które często pojawiają się po porodzie. Natomiast na poranione podczas karmienia sutki można robić okłady z maści nagietkowej lub rumiankowej, ale przed każdym karmieniem trzeba je dokładnie wymyć.
Mimo że w aptece można kupić na pobudzenie laktacji specjalną komponentę ziołową z anyżem, lekarka odradza jej stosowanie. – Zioła działają nie tylko na samą laktację, ale i na gruczoły dokrewne wydzielające inne rodzaje hormonów. Anyż sam w sobie nie ma wpływu na zwiększenie laktacji, natomiast nie wiemy, co w dostępnej mieszance jest zawarte i w jakich proporcjach, w związku z czym nie wiemy jakie jest jej działanie uboczne – mówi. – Lepiej pić bawarkę, czyli herbatę z mlekiem.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • joani | 06-02-2015 06:44:33

  Wszystko szkodzi w nadmiarze. Jak wypije sie jedną herbatkę ziołową na wzmocnienie odporności, nic sie nie stanie. Trzeba trochę poczytać jaka ilość moze być szkodliwa, bo picie np. herbaty z malinami raz dziennie, nie przyniesie skutków ubocznych. Jak kogoś interesują naturalne sposoby leczenia różnych schorzeń polecam zielarkę - znawczynię w tej dziedzinie- panią Korżawską, która wszystko św...
 • Doris85 | 03-04-2015 10:44:38

  Ziola jak widac moga pomoc, ale i bardzo zaszkodzic. Dlatego w czasie ciazy nalezy bardzo rozwaznie je stosowac. Jak juz ktoras z dziewczyn pisala - wazne jest miejsce ich pochodzenia. Najlepiej samemu wysiac w doniczki ziola, ktore sie lubi, badz tez posadzic w ogrodku. Zwlaszcza zima - ich zapach i smak, ktory nadaja - nie moze sie rownac z zadnymi ziolami kupionymi w sklepie.
 • Laseczka55 | 27-12-2016 14:52:58

  trzeba uważać, dokładnie czytać ulotkę i słuchać się zaleceń lekarza
 • janeczka15 | 27-12-2016 14:59:47

  W moim domu stosujemy tylko ziołowe lekarstwa. Na kaszel świetny jest dicotuss z miodem i prawoślazem. Na gorączkę pijemy napary, wygrzewamy się i choroba trwa kilka dni

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj