Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta i probiotyki zapobiegają astmie

Najlepiej z dala od hamburgerów

Poważne zmiany w sposobie odżywiania Europejczyków w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat spowodowały lawinowy wzrost zachorowań na astmę – uważają naukowcy. Chorują głównie dzieci.

Ochronę przed uczuleniami i astmą zapewniają antyoksydanty, pochodzące głównie z warzyw i owoców.

Fot. iStockphoto

Ochronę przed uczuleniami i astmą zapewniają antyoksydanty, pochodzące głównie z warzyw i owoców.

Publikacja Globalnej Europejskiej Sieci Alergii i Astmy (Global Allergy and Asthma European Network – GA²LEN) przynosi informacje na temat istotnej roli, jaką odgrywa dieta w występowaniu alergii, szczególnie u dzieci. Alergolodzy i specjaliści z dziedziny żywienia przygotowali raport na zlecenie powołanego przez Unię Europejską konsorcjum centrów badawczych GA²LEN.

Ma on przyczynić się do opracowania programu profilaktyki zdrowotnej, który uchroni kolejne pokolenia przed epidemią astmy.

Liczba zachorowań na różnego rodzaju alergie dramatycznie wzrosła w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci. Zapadają na nie przede wszystkim dzieci. Dziś już jedno na troje dzieci jest na coś uczulone, a do 2015 r. alergikami będzie połowa Europejczyków.

Naukowcy są zgodni: za choroby pochodzenia alergicznego i astmę odpowiadają geny i środowisko. Jednak ewolucja tych schorzeń postępuje znacznie szybciej, i nie da się jej wytłumaczyć wyłącznie podłożem genetycznym. Wśród czynników środowiskowych na pierwszym miejscu wymienia się dziś zmiany w diecie mieszkańców Europy w ostatnich 30-40 latach. W najnowszej publikacji Globalnej Europejskiej Sieci Alergii i Astmy znalazło się nawet stwierdzenie, że to, jak dzieci karmione są w pierwszych miesiącach swojego życia, może mieć przemożny wpływ na późniejsze wystąpienie u nich astmy i alergii.

Raport „Żywienie i choroby alergiczne” został opublikowany w biuletynie „Clinical and Experimental Allergy Reviews”. Jego autorzy to 12 wybitnych europejskich ekspertów wspólnie pracujących pod egidą sieci GA²LEN.

 

Naturalne najzdrowsze

 

Naukowcy uważają, że dla zahamowania epidemii astmy i alergii najważniejsze są: karmienie piersią, przyjmowanie w żywności konkretnych składników i dostarczanie organizmowi probiotyków.

Zwłaszcza karmienie piersią, które zapewnia niemowlęciu jedynego potrzebnego mu przez pierwsze miesiące życia płynnego pokarmu, uważane jest za skuteczną broń w walce z wystąpieniem alergii. Karmienie piersią tylko przez cztery pierwsze miesiące chroni większość dzieci m.in. przed zapaleniami skóry do trzeciego roku życia i przed astmą do szóstego roku życia.

Naturalny pokarm jest zwłaszcza istotny dla dzieci, u których ryzyko, że będą alergikami jest szczególnie wysokie – czyli tych, których jedno lub obydwoje rodziców też cierpi na tę chorobę. Jeśli z jakichś powodów karmienie piersią takiego malca nie jest możliwe, specjaliści zalecają, by przez 4-6 miesięcy podawać mu hipoalergiczną mieszankę i unikać wprowadzania do jego diety stałych pokarmów. Modyfikowane hipoalergiczne mleko – dowodzą badacze – chroni niemowlę przed skazą białkową przez pierwsze pięć lat życia i
przed egzemami przez cztery lata.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: probiotyk, prebiotyk, dieta dziecka, dieta, choroby, alergia, alergeny

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj