Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dopajanie

Uff, jak mi się chce pić

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych przez mamę), ile potrzebuje maleństwo do prawidłowego rozwoju.

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Fot. BE&W

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie dziecka karmionego piersią i butelką

Jeśli karmisz dziecko piersią i mlekiem modyfikowanym, to też nie musisz go dopajać. No chyba, że zauważysz, że dziecko ma problem z wypróżnianiem, a kupka jest bardzo twarda. Jest to znak, że maluch potrzebuje więcej płynów. Czym dopajać niemowlę? Polecam wodę, najlepiej niegazowaną niskomineralizowaną źródlaną, koniecznie przegotowaną. Pamiętaj jednak – nic na siłę. Oczywiście, proponuj dziecku wodę wiele razy (szczególnie, gdy są upały), ale czy jest ona potrzebna, niech zdecyduje samo dziecko.

Można też podawać dzieciom różnego typu herbatki granulowane, np. z kopru włoskiego czy rumiankową. Ale jestem ich przeciwniczką, bo nieprawdą jest, że pomagają na kolki (w tym przypadku lepsza jest łyżeczka przegotowanej wody przed podaniem piersi), a zawierają cukier. Dzieci szybko się do takich herbatek przyzwyczajają, nie dlatego, że chce im się pić, tylko dlatego, że słodki napój im smakuje.

 

Dopajanie dziecka karmionego wyłącznie butelką

Jeśli chodzi o dzieci karmione wyłącznie sztucznie, to raczej powinno się je dopajać.

W tym przypadku też musisz zwrócić uwagę na kupkę dziecka – twarda oznacza konieczność dopajania. Dziecko karmione tylko mlekiem modyfikowanym powinno dostawać tyle dodatkowych płynów (najlepiej wody!), ile jednorazowo wypija mleczka, np. jeśli dziecko wypija jako swój posiłek 90 ml mleka, to tyle powinno wypić dodatkowych płynów w ciągu doby. Oczywiście, nie musi tego wypić naraz. Próbuj mu podać wodę kilka razy na dzień, niech sobie popija po trochu.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W Holandii co trzecia kobieta rodzi w domu.

Zalety porodu w domu

Kobiety boją się bólu aż do terminu porodu, więc gdy moment ten nadchodzi domagają się znieczulenia, cięcia cesarskiego, obecności lekarza przy porodzie. Tymczasem zwykle bez interwencji medycznej można się spokojnie obejść, a sam poród nie musi odbywać...

czytaj

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Jakiej pomocy udzielić dziecku, które doznało urazu i być może skręciło lub złamało nogę?

Jeśli dziecko przewróciło się i płacze, ale wstaje, przestaje płakać, łatwo odwrócić jego uwagę, a na nodze czy ręce nie widać śladu opuchlizny, najpewniej nic złego się nie stało. Kluczowa jest tutaj obserwacja zachowania poszkodowanego maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj