Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dopajanie

Uff, jak mi się chce pić

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych przez mamę), ile potrzebuje maleństwo do prawidłowego rozwoju.

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Fot. BE&W

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie dziecka karmionego piersią i butelką

Jeśli karmisz dziecko piersią i mlekiem modyfikowanym, to też nie musisz go dopajać. No chyba, że zauważysz, że dziecko ma problem z wypróżnianiem, a kupka jest bardzo twarda. Jest to znak, że maluch potrzebuje więcej płynów. Czym dopajać niemowlę? Polecam wodę, najlepiej niegazowaną niskomineralizowaną źródlaną, koniecznie przegotowaną. Pamiętaj jednak – nic na siłę. Oczywiście, proponuj dziecku wodę wiele razy (szczególnie, gdy są upały), ale czy jest ona potrzebna, niech zdecyduje samo dziecko.

Można też podawać dzieciom różnego typu herbatki granulowane, np. z kopru włoskiego czy rumiankową. Ale jestem ich przeciwniczką, bo nieprawdą jest, że pomagają na kolki (w tym przypadku lepsza jest łyżeczka przegotowanej wody przed podaniem piersi), a zawierają cukier. Dzieci szybko się do takich herbatek przyzwyczajają, nie dlatego, że chce im się pić, tylko dlatego, że słodki napój im smakuje.

 

Dopajanie dziecka karmionego wyłącznie butelką

Jeśli chodzi o dzieci karmione wyłącznie sztucznie, to raczej powinno się je dopajać.

W tym przypadku też musisz zwrócić uwagę na kupkę dziecka – twarda oznacza konieczność dopajania. Dziecko karmione tylko mlekiem modyfikowanym powinno dostawać tyle dodatkowych płynów (najlepiej wody!), ile jednorazowo wypija mleczka, np. jeśli dziecko wypija jako swój posiłek 90 ml mleka, to tyle powinno wypić dodatkowych płynów w ciągu doby. Oczywiście, nie musi tego wypić naraz. Próbuj mu podać wodę kilka razy na dzień, niech sobie popija po trochu.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Komentarze

  • mikaa997 | 03-02-2015 11:36:28

    Do póki nie byłam mamą nie miałam pojęcia jak ważna jest kupka dziecka To właśnie ona sygnalizowała mi kiedy mam dziecku dawać pić, dodam że od samego początku miałam problemy z pokarmem i karmiłam piersią plus mlekiem modyfikowanym.
  • laska | 04-06-2015 19:32:35

    Pierworodnego karmiłam piersią rok i 7 m-cy - nigdy go nie dopajałam, zresztą próbowałam podać mu herbatkę czy wodę w butelce, ale nie chciał nawet smoczka do ust brać!!! Więc nigdy nie pił z butelki, jak już się odcyckował, to przeszedł na kubek niekapek. Młodszy synio karmiony piersią był ponad 2 lata i też dopajany nie był, choć on po jakimś czasie załapał smoka z butelki i czasem chciał nap...
  • gosiunia89 | 07-06-2015 20:21:53

    Jak karmiłam piersią (do 2 miesiąca) to dopajałam wodą z cukrem lub herbatką.Bo czasami moje dziecko nie chciało mleka tylko po prostu było spragnione.
  • dorota2010 | 06-08-2015 18:35:37

    Karmiąc teraz butelką dopajam wodą z cukrem bo czystej wody nie chce mi pić, A w takim upale strasznie chce mu się pić.

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj