Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mleko modyfikowane

Mleczne mieszanki dla niemowlaka i małego dziecka

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Fot. iStockphoto

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Często zdarza się jednak, że dziecko nie jest lub nie może (np. kiedy mama wraca do pracy) być tak długo karmione piersią i dostaje tzw. sztuczne preparaty z mleka modyfikowanego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że mleko modyfikowane zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. Nieodpowiednie dla niemowląt jest mleko krowie, ponieważ bardzo różni się składem i od mleka kobiecego, i od mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Żeby mleko krowie nadawało się dla małych dzieci, musi przejść specjalną obróbkę, by uzyskany produkt końcowy był możliwie najbardziej zbliżony do wzorca, jakim jest mleko matki. Tak zmienione mleko krowie określa się mianem „mleka modyfikowanego". I właśnie takie mleko powinno dostawać dziecko w pierwszym i drugim roku życia.

Mleko modyfikowane uwzględnia zapotrzebowanie malucha na tłuszcze i inne składniki pokarmowe. Na takim mleku możesz przygotowywać dla dziecka kaszkę, budyń czy kakao.

 

Mleko z kartonu dla dwulatka

Mleko z kartonu (najlepiej pełnotłuste i po przegotowaniu) będziesz mogła dawać dziecku dopiero wtedy, kiedy skończy dwa lata - choć wielu pediatrów rekomenduje, by kontynuować podawanie specjalnych mlecznych mieszanek aż do trzecich urodzin. Tłuszcze i cholesterol są bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu. Podawanie mleka krowiego wcześniej może zakończyć się dla dziecka biegunką, wymiotami i bólami brzucha, czyli nietolerancją na białko mleka krowy. Zdarzają się wprawdzie niemowlęta, które bez problemu tolerują mleko krowie w wieku nawet kilka miesięcy, a ich mamy mówią, że kiedyś nie było mieszanek, a dzieci musiały coś jeść. To wszystko prawda – ale ryzyko, że zaszkodzimy dziecku jest naprawdę bardzo duże.

 

Mleko modyfikowane: zasady przygotowywania posiłków

Niemowlę, które jest karmione wyłącznie sztucznie, w pierwszych czterech miesiącach życia powinno otrzymywać tylko mleko początkowe.

Wielkość porcji zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Ilość i liczba posiłków zmienia się też w zależności od wieku dziecka, np. w 1. miesiącu potrzebuje średnio 7 posiłków po 90-110 ml/porcję, w 2. miesiącu – 6 posiłków po 110-130 ml/porcję, w 3. miesiącu – 6 posiłków po 130 ml/porcję, a w 4. miesiącu – 6 posiłków po 150 ml/porcję.

Na opakowaniach podane są proporcje, z jakich przygotowuje się mleczny posiłek dla malucha. Jest też podana liczba posiłków, odpowiednia dla wieku.

Przygotowując mleko modyfikowane, trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad higieny (wyparzanie lub sterylizacja butelek i smoczków) oraz zasad przygotowywania posiłków. Młode mamy często zadają pytania, jak długo po przygotowaniu mleko modyfikowane nadaje się do podania dziecku. Producenci mleka zalecają, by mieszanki modyfikowane były przygotowywane bezpośrednio przed podaniem dziecku butelki, dlatego na przykład idąc na spacer czy do znajomych trzeba zabrać porcję mlecznego proszku. Wiele mam zabiera też odmierzoną porcję wody. Na opakowaniach zwykle jest informacja, że już przygotowana mieszanka musi być spożyta przed upływem dwóch godzin.

Uwaga! Mleka modyfikowanego, zwłaszcza mleka początkowego, nie warto dobierać na własną rękę. Jeśli dziecko źle reaguje na zwykłą mieszankę, trzeba przekazać informację lekarzowi. Niektóre dzieci w ogóle nie mogą pić mleka modyfikowanego, sprzedawanego w sklepach - potrzebują preparatów z apteki, dostępnych na receptę.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

    Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

    Czym się kierować, wybierając mleko dla dziecka?

    Najzdrowiej dla dziecka jest, gdy mama karmi je piersią przez rok, a już na pewno przez pierwsze 6 miesięcy. Jeśli mama jednak nie może karmić piersią, to przy wyborze mleka musi kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, ale zawsze powinna wybrać mieszankę mleczną modyfikowaną, gdyż zawiera ona substancje odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka i jest najbardziej zbliżona do mleka matki.
    Dla dzieci do 6 -go miesiąca życia zalecam jedynie mieszanki mleczne modyfikowane oznaczone numerem 1. Po 6. miesiącu życia można zmienić mleko na mieszankę modyfikowaną oznaczoną numerem 2. Powyżej roku do ukończenia dwóch lat polecam mleko z numerem 3 lub o nazwie „junior”. Dopiero po dwóch latach można dawać dziecku mleko krowie.
    Mogę zapewnić mamy, że dostępne na rynku mieszanki mleczne są obecnie bardzo dobre, bowiem ich skład jest podobny do mleka matki, czyli są wzbogacone w tłuszcze nienasycone, a w porównaniu z mlekiem krowim zawierają mniejszą ilość białka, skład jakościowy białka jest odpowiednio zmodyfikowany, mają więcej laktozy i mniej jonów. Dodatkowo są wzbogacone w substancje niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka takie jak tauryna, karnityna, jod, żelazo i witaminy.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Karbo | 17-08-2020 21:19:51

    Ja też serdecznie polecam mleczko Bebilon 2. Szybko się rozprowadza w wodzie, ma przyjemny zapach i smak. Nie mamy przy nim żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego co jest dla nas bardzo ważne, ponieważ po urodzeniu bardzo dokuczał Lili ból brzuszka.
  • MalwinaG | 13-12-2020 01:10:44

    Swojego młodszego synka początkowo karmiłam wyłącznie piersią. Niestety ze względu na alergię pokarmowa, problemy skórne, brzuszkowe itp musieliśmy pierś zastąpić nutramigenem. Jak syn skończył rok pod kontrolą pediatry stopniowo zmienilismy nutramigen na "zwykłe" mm. Obecnie mój syn pije Humana 3. Jesteśmy oboje mega zadowoleni. Mleczko ma bardzo dobry dostosowany do wieku skład. Wspiera rozwó...
  • koniczynka_polna | 28-01-2021 17:36:00

    My po nieprzyjemnościach z mm u pierwszego dzidzi, przy drugim przerzuciliśmy się na hipp-a i rzeczywiście problem zaparć się skończył. Może to kwestia obecności pre- i probiotyku w składzie.
  • Maciej35 | 04-03-2023 21:58:09

    ja swojemu bachorowi wlewam sperme do mordy

Poczytaj również

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj