Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).
Często zdarza się jednak, że dziecko nie jest lub nie może (np. kiedy mama wraca do pracy) być tak długo karmione piersią i dostaje tzw. sztuczne preparaty z mleka modyfikowanego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że mleko modyfikowane zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. Nieodpowiednie dla niemowląt jest mleko krowie, ponieważ bardzo różni się składem i od mleka kobiecego, i od mleka modyfikowanego.
Mleko modyfikowane
Żeby mleko krowie nadawało się dla małych dzieci, musi przejść specjalną obróbkę, by uzyskany produkt końcowy był możliwie najbardziej zbliżony do wzorca, jakim jest mleko matki. Tak zmienione mleko krowie określa się mianem „mleka modyfikowanego". I właśnie takie mleko powinno dostawać dziecko w pierwszym i drugim roku życia.
Mleko modyfikowane uwzględnia zapotrzebowanie malucha na tłuszcze i inne składniki pokarmowe. Na takim mleku możesz przygotowywać dla dziecka kaszkę, budyń czy kakao.
Mleko z kartonu dla dwulatka
Mleko z kartonu (najlepiej pełnotłuste i po przegotowaniu) będziesz mogła dawać dziecku dopiero wtedy, kiedy skończy dwa lata - choć wielu pediatrów rekomenduje, by kontynuować podawanie specjalnych mlecznych mieszanek aż do trzecich urodzin. Tłuszcze i cholesterol są bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu. Podawanie mleka krowiego wcześniej może zakończyć się dla dziecka biegunką, wymiotami i bólami brzucha, czyli nietolerancją na białko mleka krowy. Zdarzają się wprawdzie niemowlęta, które bez problemu tolerują mleko krowie w wieku nawet kilka miesięcy, a ich mamy mówią, że kiedyś nie było mieszanek, a dzieci musiały coś jeść. To wszystko prawda – ale ryzyko, że zaszkodzimy dziecku jest naprawdę bardzo duże.
Mleko modyfikowane: zasady przygotowywania posiłków
Niemowlę, które jest karmione wyłącznie sztucznie, w pierwszych czterech miesiącach życia powinno otrzymywać tylko mleko początkowe.
Wielkość porcji zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Ilość i liczba posiłków zmienia się też w zależności od wieku dziecka, np. w 1. miesiącu potrzebuje średnio 7 posiłków po 90-110 ml/porcję, w 2. miesiącu – 6 posiłków po 110-130 ml/porcję, w 3. miesiącu – 6 posiłków po 130 ml/porcję, a w 4. miesiącu – 6 posiłków po 150 ml/porcję.
Na opakowaniach podane są proporcje, z jakich przygotowuje się mleczny posiłek dla malucha. Jest też podana liczba posiłków, odpowiednia dla wieku.
Przygotowując mleko modyfikowane, trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad higieny (wyparzanie lub sterylizacja butelek i smoczków) oraz zasad przygotowywania posiłków. Młode mamy często zadają pytania, jak długo po przygotowaniu mleko modyfikowane nadaje się do podania dziecku. Producenci mleka zalecają, by mieszanki modyfikowane były przygotowywane bezpośrednio przed podaniem dziecku butelki, dlatego na przykład idąc na spacer czy do znajomych trzeba zabrać porcję mlecznego proszku. Wiele mam zabiera też odmierzoną porcję wody. Na opakowaniach zwykle jest informacja, że już przygotowana mieszanka musi być spożyta przed upływem dwóch godzin.
Uwaga! Mleka modyfikowanego, zwłaszcza mleka początkowego, nie warto dobierać na własną rękę. Jeśli dziecko źle reaguje na zwykłą mieszankę, trzeba przekazać informację lekarzowi. Niektóre dzieci w ogóle nie mogą pić mleka modyfikowanego, sprzedawanego w sklepach - potrzebują preparatów z apteki, dostępnych na receptę.