Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Próchnica butelkowa

Ząbki decydują o zębach

Słodkie pokarmy i napoje podawane dziecku przez smoczek są głównymi winowajcami powstawania próchnicy butelkowej. Przyczynia się do niej też brak odpowiedniej higieny.

Gdy dziecko je słodkie pokarmy przez smoczek, pożywienie długo pozostaje w buzi dziecka, co psuje zęby.

Fot. iStockphoto

Gdy dziecko je słodkie pokarmy przez smoczek, pożywienie długo pozostaje w buzi dziecka, co psuje zęby.

Próchnica butelkowa może pojawić się nagle i jednocześnie na wielu ząbkach, wprowadzając istne spustoszenie w buzi. Ta odmiana próchnicy kwitnącej występuje u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym.

Sen bez butelki w buzi

Gdy dziecko je słodkie pokarmy przez smoczek, pożywienie długo pozostaje w buzi dziecka, co psuje zęby. A już na pewno spowodujesz próchnicę butelkową dopiero wychodzących ząbków, jeśli dopuszczasz do tego, by maluch zasypiał ze smoczkiem oblepionym pokarmem. W ustach dziecka zmniejsza się wówczas ilość wytwarzanej śliny, która neutralizuje kwaśne środowisko jamy ustnej.

Mamy zęby muszą być zdrowe

Musisz pamiętać, że zdrowe ząbki dziecka, to też efekt wyleczenia swoich zębów przed ciążą i dbania o nie w czasie ciąży. Dziecko bowiem w okresie płodowym nie ma żadnych bakterii i dopiero fizjologiczne bakterie przejmuje od rodziców, głównie od mamy. Stąd, dbając o higienę własną, wpływamy na stan zdrowia swojego dziecka i równocześnie uczymy je dobrych nawyków.

Karmienie piersią bezpieczniejsze

Karmienie piersią generalnie jest lepsze dla dziecka od karmienia z butelki, również z uwagi na zęby i zgryz. Ćwicząc mięśnie żuchwy przez odruch ssania, dziecko pracuje nad tym, by w przyszłości mieć prawidłowy zgryz, ponadto, podczas ssania piersi, pokarm jest jakby bezpośrednio wtryskiwany do gardła dziecka, z pominięciem ząbków, co jest dla nich bardzo bezpieczne.

Czyścimy już pierwszy ząbek

Niezależnie od sposobu karmienia zawsze trzeba dbać o to, by w buzi malucha nie pozostawały resztki jedzenia i czyścić ząbki. Zanim użyjemy miękkiej szczoteczki, możemy robić to gazikiem. Trzeba też pamiętać, że najwięcej szkody pierwszym ząbkom wyrządzają słodkie kaszki i gęste słodzone soki, które wręcz oblepiają zęby. Dlatego, jeśli już je dziecku podajemy, lepiej to robić w ciągu dnia a nie przed snem.

Rodzinna skłonność do próchnicy

Gdy rodzice posiadają skłonność do próchnicy, to i nasze potomstwo może ją mieć. Dlatego dobrze przyzwyczajać nasze maluchy do systematycznych wizyt u dentysty. Należy też dbać o dostarczanie dziecku w pożywieniu odpowiedniej ilości wapnia. Zawierają go m.in. nabiał i ryby. Ponadto, po konsultacji z lekarzem, jeśli sytuacja tego wymaga, można wzmacniać zęby dziecka przez podawanie fluoru w tabletkach lub kropelkach.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: dorota2010.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Poród bez nacinania trwa nieco dłużej, bo główka pokonuje większy opór mięśni krocza i naciągniętej skóry.

Nacięcie krocza podczas porodu. Gojenie, powikłania

Dużo poważniejsze od samoistnych pęknięć krocza mogą być konsekwencje jego nacięcia. Tymczasem w Polsce wciąż nacina się krocze rutynowo. W Danii, w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji odsetek pacjentek z naciętym kroczem wynosi niewiele ponad 10 proc. W...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj