Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skaza białkowa

Ja wytrzymałam, ty też wytrzymasz

Alergia pokarmowa, może być reakcją na mleko krowie (to najczęściej spotykany alergen), ale także na gluten, orzechy, kakao, ryby, jajka i niektóre owoce (głównie cytrusy).

Nie da się leczyć alergii bez usunięcia alergenu z diety dziecka.

Fot.iStockphoto

Nie da się leczyć alergii bez usunięcia alergenu z diety dziecka.

Skaza białkowa – to jeden z objawów alergii pokarmowej. Jej oznaki najczęściej przypominają objawy atopowego zapalenia skóry.

Co wywołuje skazę białkową? Organizm dziecka – noworodka, małego niemowlaka, bo to w tym wieku najczęściej ujawnia się skaza białkowa, nie jest w stanie całkowicie rozbijać białka. Białko jest przez organizm alergika traktowane jak zbędny produkt przemiany materii.

Skaza białkowa nie jest przypadłością na całe życie. Nie oznacza też, najczęściej, że dziecko nią dotknięte w przyszłości zostanie alergikiem. Warunek? Dziecko nie może otrzymywać drogą pokarmową alergenu, dopóki jego układ trawienny nie dojrzeje.

 

Skaza białkowa: leczenie i dieta

Najlepszym sposobem leczenia skazy białkowej, alergii, a właściwie likwidowania jej objawów, jest usunięcie alergenu z diety dziecka. Jeśli karmisz piersią, to i ty musisz wyeliminować ze swojej diety mleko. Dotyczy to również przetworów mlecznych (jogurtów, śmietany, masła, serów żółtych, twarożków), a także cielęciny i ryb.

Jeśli przestrzegasz diety, to alergia pokarmowa na ogół znika około drugiego roku życia. Czasami jednak pozostaje na całe życie. Najczęściej jest uczuleniem na określone składniki.

Skaza białkowa: objawy

U mojej trzymiesięcznej starszej córki stwierdzono alergię pokarmową. Na jej ciele pojawiały się pękające i krwawiące ranki. Miała straszne odparzenia pupy i krocza. Była bardzo niespokojna, pobudzona i miała duże problemy ze spaniem. To były typowe objawy skazy białkowej.

Dopiero moja ścisła bezmleczna dieta pozwoliła zahamować (po kilku tygodniach) skórne reakcje. Gdy była starsza (ponad rok), wszystkie próby wprowadzania mleka krowiego powodowały niekończące się katarki, które bardzo łatwo przechodziły w kaszel i zapalenie oskrzeli. W końcu wyeliminowałam mleko na długi czas. Były naleśniki z wodą, chrupki zamiast biszkoptów, marchewka i jabłka zamiast jogurtów, żadnych serków i ciasteczek. Dieta w ogóle nie sprawiała mi kłopotów. Dziecko szybko przyzwyczaiło się do moich kulinarnych propozycji.

Posłuchałam też zaleceń pediatry, który zachęcał mnie do tego, żeby jak najdłużej karmić dziecko piersią, bo pokarm matki przestrzegającej diety jest najlepszy dla dziecka alergicznego. Wytrzymałam rok i dziewięć miesięcy. Rzeczywiście wycofały się wszystkie wcześniejsze uciążliwe objawy skazy. 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, agatka130790, natula.

Komentarze

 • karolina_tomczak | 01-05-2015 09:11:57

  Mam w domu dwójkę alergików,ale tylko córa starsza jest uczulona na białko mleka krowiego.Młodszy synek ma inne alergie. Córka piła od samego poczatku Nutramigen,musiała mieć wyeliminowany z diety nabiał. Teraz z wiekiem już jest lepiej,może nawet od czasu doc zasu jogurta zjeść.
 • oluniak | 04-02-2016 07:28:52

  moje dziecko tez ma azs i inne alergie dlatego alergolog to nasz najlepszy przyjaciel i musimy dosyc czesto go odwiedzacnie latwo sie z tym zyje a jeszcze jak dziecko ma refluks to nic fajnego
 • Banditlee26 | 05-02-2016 23:39:58

  Ja mam 26 lat i cierpię na skaze białkowa A do tego spodziewam się synka i mam nadzieję ze będzie zdrowy.
 • mijama | 20-01-2021 20:57:16

  Mam wrażenie, że moja córka jest uczulona na wszystko. Testy niestety nic nie wykazały A ma już prawie pięc lat. Brak mi już siły

Poczytaj również

Polecamy

Eksponuj dekolt i nogi by odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych partii ciała.

Ubrania po porodzie. Moda i wygoda

Kobieta po urodzeniu dziecka zyskuje atuty, których przed ciążą nie miała. Trzeba je tylko wydobyć i podkreślić – podpowiada Dominika Adamczyk, projektantka mody i stylistka. Nie miałam pojęcia, iż moja odmieniona od stóp do głowy figura ma jeszcze jakieś...

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

Włosy w ciąży i w pierwszym kwartale po porodzie

Podczas ciąży nieustannie zmienia się wygląd włosów. Ciążowa burza hormonów wywiera duży wpływ na kondycję włosów przyszłej mamy. Na szczęście z reguły oddziałuje pozytywnie, niemniej nie zwalnia to ciężarnej z obowiązku regularnej pielęgnacji kosmyków,...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj