Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Komputerowe zagrożenia rodziny

Dzieci w sieci

Moduły kontroli rodzicielskiej w programach antywirusowych pozwalają zablokować dostęp dziecka do niepożądanych stron lub aplikacji np. witryn z wyznaczonymi przez nas słowami kluczowymi. Dzięki nim można ustawić komputer tak, by dziecko korzystało z sieci tylko w wyznaczonych przez rodziców godzinach.

Skuteczne blokowanie dostępu do groźnych witryn, to wyzwanie dla każdego rodzica.

Fot. iStockphoto

Skuteczne blokowanie dostępu do groźnych witryn, to wyzwanie dla każdego rodzica.

Zanim pozwolimy dziecku korzystać z komputera należy wyjaśnić mu co można w Internecie dobrego znaleźć, ale też jakie niesie zagrożenia. Jednak sama rozmowa na ogół nie wystarczy. Najlepiej kontrolować co kilkulatek robi w sieci.

- Rozmowy z dzieckiem o Internecie powinny uświadomić mu, że współczesne życie toczy się w dwóch różnych światach mających na siebie wpływ - tłumaczy Tomasz Zamarlik, specjalista do spraw zabezpieczeń z firmy G Data Software - producenta oprogramowania antywirusowego. Według naukowców z laboratorium G Data Software najpopularniejsze infekcje krążące w sieci to wirusy, robaki, spyware, konie trojańskie oraz backdoory. - Programy te można nieświadomie pobrać z Internetu ściągając zainfekowany plik lub otwierając zainfekowaną stronę. Równie często fałszywe linki rozsyłane są użytkownikom komunikatorów internetowych (np. Gadu - Gadu) w formie tzw. "łańcuszków" lub przesyłane jako spam na skrzynkę e-mail - tłumaczy Tomasz Zamarlik. Ściągnięcie złośliwego oprogramowania może wyrządzić nieodwracalne szkody w niezabezpieczonym sprzęcie. - W efekcie komputer może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które nie tylko spowoduje obniżenie wydajności sprzętu, ale również może doprowadzić do tego, że cyberprzestępcy przejmą pełną kontrolę nad systemem, zdobywając prywatne dane służące między innymi do logowania się na konta bankowe - ostrzega specjalista z G Data Software.

 

Nauczyć nieufności

Dziecko powinno wiedzieć, że zagrożeniem mogą być także inni internauci, którzy mogą próbować wykorzystać jego łatwowierność. - Przede wszystkim nie powinno się umawiać bez naszej wiedzy na spotkania z osobami poznanymi w sieci - przypomina Zamarlik. Mali internauci muszą też wiedzieć, że nikomu nie wolno podawać swojego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania ani i żadnych informacji o rodzinie. - Przecież wszystko co napisze w sieci może być użyte przeciwko nam. Komunikat na gadu - gadu: "nie ma nas w domu do 20.09.2009" jest cenną informacją dla włamywaczy. Fotografie z domu umieszczone na społecznościowym portalu to wręcz raport o zamożności rodziny - przestrzega ekspert. Dziecko powinno też wiedzieć, że nie wolno otwierać linków przysyłanych z nieznanych adresów mailowych. Warto na wstępie ustalić zasady, których dziecko bezwzględnie powinno przestrzegać, korzystając z sieci.

Skuteczne blokowanie dostępu do groźnych witryn oferujących np. gry, w bardzo atrakcyjnych cenach to wyzwanie dla każdego rodzica. Pomocą służą pakiety antywirusowe posiadające kontrolę rodzicielską oraz edukacja. Warto jednak pamiętać o niezapisywaniu haseł dostępu do kont bankowych w przeglądarce, z której korzysta również mały użytkownik. Najmłodszym użytkownikom można ograniczać dostęp do niektórych stron według wybranych przez nas słów kluczowych. Poza tym najlepiej by pobierało wszystkie pliki, np. z muzyką, grami, tylko z nami. Można także zapisać dziecku z jakich stron może bezpiecznie korzystać, a gdy będzie chciało przejrzeć nowe strony, powinno zapytać o to dorosłego. Korzystanie z Googla powinno odbywać się pod kontrolą rodzica. — Takie nadzorowanie prac przy komputerze również umożliwi nam zwykły antywirus z kontrolą rodzicielską — mówi specjalista.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 02-02-2015 21:45:01

  Wraz z mamą kontrolujemy mojego 10 letniego brata. Sprawdzamy historię, co i z kim pisze na nk, on o tym nie wie. Ostatnio pokazał mi filmik nagrany przez siebie, był bardzo zabawny i chciał go wrzucić na YouTube, ale wyjaśniłam mu kim są hejterzy, do czego są zdolni, opowiadałam mu że ludzie potrafią wykorzystać takie filmy do złych celów, mogą mu sprawić przykrość i lepiej takie filmiki zosta...
 • teresa211186 | 19-03-2015 00:10:32

  U nas jak na razie córki nie ciągnie do komputera i mam nadzieje że tak zostanie.
 • Doris85 | 06-04-2015 10:02:42

  Rodzic powinien nadzorowac w jaki sposob dziecko korzysta z komputera i uczyc jak madrze wykorzystac jego mozliwosci. Zalozyc blokady i w momencie gdy dziecko siedzi przed komputerem od czasu do czasu sprawdzac z jakich stron korzysta i do jakich celow wykorzystuje. Komputer to nie tylko gry i trzeba dziecka tego nauczyc.
 • Doris85 | 07-04-2015 20:25:26

  Rodzic powinien stale nadzorować to, z jakich stron korzysta dziecko i w jaki sposób wykorzystuje komputer. Zamiast grać bezmyślnie w gry powinniśmy skupić jego uwagę na praktyczną naukę obsługi komputera oraz różnych programów.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Obniżone napięcie mięśniowe

Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna...

czytaj

Możesz wykupić wspólny zabieg ze swoim maluszkiem, na przykład kąpiel w ziołach.

Gdzie do SPA z dzieckiem

Sporo ośrodków spa dba o atrakcyjne zagospodarowanie dzieciom czasu, podczas gdy ich mamy są u kosmetyczki lub masażysty. Proponują zabawy i ćwiczenia ruchowe, basen tylko dla dzieci i odpowiednie do wieku menu.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj