Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Jak długo obserwując przepuklinę pępkową dziecka czeka się z poddaniem go zabiegowi?

 

Zwykle czekamy obserwując tę przepuklinę 3-4 lata, a na pewno nie krócej niż dwa lata. Tak samo u chłopców, jak i u dziewczynek. Jeśli w tym czasie nie zamknie się przepuklina, a sam pierścień przepukliny nie ma tendencji do zmniejszania średnicy, wtedy dziecko kwalifikujemy do operacji.

 

Jaki to zabieg?

 

Przepuklinę pępkową operuje się klasycznie, a nie laparoskopowo, wykonując małe nacięcie w jednej trzeciej do połowy obwodu pępka w jego dolnej części.
 

Czasem rodzice zaklejają pępek plastrem, co zmniejsza uwypuklanie się skóry, ale to nie ma żadnego wpływu na stan przepukliny. Plastry powodują tylko odparzenie skóry czy podrażnienie i nie należy ich naklejać. Szybkość zanikania przepukliny pępkowej nie zależy od stosowania plastrów. Przeprowadzono badania, w których porównywano dwie grupy dzieci: z przepukliną bez zaklejania plastrem z grupą dzieci, w której stosowano plastry. Czas ustępowania przepukliny był porównywalny, czyli plastry nie skracały czasu zanikania przepukliny. Spotykamy się też z przypadkami kładzenia na pępek monety, ale tego typu praktyk raczej nie należy rozpatrywać w kategoriach leczniczych.

 

Jak groźna jest dla życia dziecka przepuklina pępkowa?

 

Bardzo rzadko dochodzi do uwięźnięcia tkanki tłuszczowej, czy fragmentu jelita.

 

Jeśli w porę rodzice nie zwrócą uwagi na przepuklinę i nie zgłoszą się do lekarza, to czym to może grozić?

 

Najgroźniejszą sytuacją, niezależnie od rodzaju przepukliny, jest jej uwięźnięcie. Ze względu na to, że najczęściej mamy do czynienia z uwięźniętą przepukliną pachwinową, a zawartość przepukliny stanowią jelita, to w tym przypadku uwięźnięcie grozi martwicą jelita i takiego małego pacjenta trzeba poddać skomplikowanej operacji. A objawem tego jest twardy guzek w pachwinie, obrzęk skóry nad tym guzkiem, dziecko płacze, podkurcza nogi, może wymiotować. Tego nie da się nie zauważyć! W przypadku dziewczynek groźne jest z kolei uwięźnięcie jajnika.

Kolejnym stanem zagrożenia, który może się pojawić u noworodków płci męskiej jest skręt jądra. Wtedy najczęściej jądro ulega powiększeniu oraz podciągnięciu do góry i znajduje się w górnej części moszny, lub guzek może pojawić się wyżej nawet wyżej - w pachwinie. Samo jądro jest powiększone, twarde i bolesne w dotyku. Dziecko reaguje płaczem, wymiotami, niechęcią do jedzenia, czy podkurczaniem nóg. Jeśli nie zadziała się szybko, to jądro ulegnie martwicy.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martaleszno | 18-02-2015 10:51:09

  Nasza córka miała przepuklinę pępkową, ale samoistnie wchłonęła się w trzecim miesiącu życia. Ponoć pomaga częste układanie malucha na brzuszku, które jest ważne nie tylko przy przepuklinie ale w ogóle dla prawidłowego rozwoju
 • mikaa997 | 02-03-2015 11:03:05

  Mój siostrzeniec miał operowaną przepuklinę ale każdy lekarz najpier poradzi profilaktykę a zabieg to stateczność. Koleżanka teraz zmaga się z przepukliną u córeczki i lekarz zalecił jej przykładanie do pępka dziecka małego guzika i przyklejenie go plastrem- taki domowy sposób na lekkie " dociśnięcie" pępuszka.
 • gosiunia89 | 15-05-2015 12:36:18

  Moja córcia miała przepuklinę pępkową lekarz na szczepieniu powiedziała mi że być może się wchłonie samo lub też będzie potrzebny zabieg nie inwazyjny i w 100% bezpieczny.Na szczęście samo się wchłonęła.
 • kurcokraz | 12-06-2017 11:13:41

  chciałabym dodać jako fajne uzupełnienie do powyższego artykułu

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj