Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Jak długo obserwując przepuklinę pępkową dziecka czeka się z poddaniem go zabiegowi?

 

Zwykle czekamy obserwując tę przepuklinę 3-4 lata, a na pewno nie krócej niż dwa lata. Tak samo u chłopców, jak i u dziewczynek. Jeśli w tym czasie nie zamknie się przepuklina, a sam pierścień przepukliny nie ma tendencji do zmniejszania średnicy, wtedy dziecko kwalifikujemy do operacji.

 

Jaki to zabieg?

 

Przepuklinę pępkową operuje się klasycznie, a nie laparoskopowo, wykonując małe nacięcie w jednej trzeciej do połowy obwodu pępka w jego dolnej części.
 

Czasem rodzice zaklejają pępek plastrem, co zmniejsza uwypuklanie się skóry, ale to nie ma żadnego wpływu na stan przepukliny. Plastry powodują tylko odparzenie skóry czy podrażnienie i nie należy ich naklejać. Szybkość zanikania przepukliny pępkowej nie zależy od stosowania plastrów. Przeprowadzono badania, w których porównywano dwie grupy dzieci: z przepukliną bez zaklejania plastrem z grupą dzieci, w której stosowano plastry. Czas ustępowania przepukliny był porównywalny, czyli plastry nie skracały czasu zanikania przepukliny. Spotykamy się też z przypadkami kładzenia na pępek monety, ale tego typu praktyk raczej nie należy rozpatrywać w kategoriach leczniczych.

 

Jak groźna jest dla życia dziecka przepuklina pępkowa?

 

Bardzo rzadko dochodzi do uwięźnięcia tkanki tłuszczowej, czy fragmentu jelita.

 

Jeśli w porę rodzice nie zwrócą uwagi na przepuklinę i nie zgłoszą się do lekarza, to czym to może grozić?

 

Najgroźniejszą sytuacją, niezależnie od rodzaju przepukliny, jest jej uwięźnięcie. Ze względu na to, że najczęściej mamy do czynienia z uwięźniętą przepukliną pachwinową, a zawartość przepukliny stanowią jelita, to w tym przypadku uwięźnięcie grozi martwicą jelita i takiego małego pacjenta trzeba poddać skomplikowanej operacji. A objawem tego jest twardy guzek w pachwinie, obrzęk skóry nad tym guzkiem, dziecko płacze, podkurcza nogi, może wymiotować. Tego nie da się nie zauważyć! W przypadku dziewczynek groźne jest z kolei uwięźnięcie jajnika.

Kolejnym stanem zagrożenia, który może się pojawić u noworodków płci męskiej jest skręt jądra. Wtedy najczęściej jądro ulega powiększeniu oraz podciągnięciu do góry i znajduje się w górnej części moszny, lub guzek może pojawić się wyżej nawet wyżej - w pachwinie. Samo jądro jest powiększone, twarde i bolesne w dotyku. Dziecko reaguje płaczem, wymiotami, niechęcią do jedzenia, czy podkurczaniem nóg. Jeśli nie zadziała się szybko, to jądro ulegnie martwicy.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martaleszno | 18-02-2015 10:51:09

  Nasza córka miała przepuklinę pępkową, ale samoistnie wchłonęła się w trzecim miesiącu życia. Ponoć pomaga częste układanie malucha na brzuszku, które jest ważne nie tylko przy przepuklinie ale w ogóle dla prawidłowego rozwoju
 • mikaa997 | 02-03-2015 11:03:05

  Mój siostrzeniec miał operowaną przepuklinę ale każdy lekarz najpier poradzi profilaktykę a zabieg to stateczność. Koleżanka teraz zmaga się z przepukliną u córeczki i lekarz zalecił jej przykładanie do pępka dziecka małego guzika i przyklejenie go plastrem- taki domowy sposób na lekkie " dociśnięcie" pępuszka.
 • gosiunia89 | 15-05-2015 12:36:18

  Moja córcia miała przepuklinę pępkową lekarz na szczepieniu powiedziała mi że być może się wchłonie samo lub też będzie potrzebny zabieg nie inwazyjny i w 100% bezpieczny.Na szczęście samo się wchłonęła.
 • kurcokraz | 12-06-2017 11:13:41

  chciałabym dodać jako fajne uzupełnienie do powyższego artykułu

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj