Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Jak długo obserwując przepuklinę pępkową dziecka czeka się z poddaniem go zabiegowi?

 

Zwykle czekamy obserwując tę przepuklinę 3-4 lata, a na pewno nie krócej niż dwa lata. Tak samo u chłopców, jak i u dziewczynek. Jeśli w tym czasie nie zamknie się przepuklina, a sam pierścień przepukliny nie ma tendencji do zmniejszania średnicy, wtedy dziecko kwalifikujemy do operacji.

 

Jaki to zabieg?

 

Przepuklinę pępkową operuje się klasycznie, a nie laparoskopowo, wykonując małe nacięcie w jednej trzeciej do połowy obwodu pępka w jego dolnej części.
 

Czasem rodzice zaklejają pępek plastrem, co zmniejsza uwypuklanie się skóry, ale to nie ma żadnego wpływu na stan przepukliny. Plastry powodują tylko odparzenie skóry czy podrażnienie i nie należy ich naklejać. Szybkość zanikania przepukliny pępkowej nie zależy od stosowania plastrów. Przeprowadzono badania, w których porównywano dwie grupy dzieci: z przepukliną bez zaklejania plastrem z grupą dzieci, w której stosowano plastry. Czas ustępowania przepukliny był porównywalny, czyli plastry nie skracały czasu zanikania przepukliny. Spotykamy się też z przypadkami kładzenia na pępek monety, ale tego typu praktyk raczej nie należy rozpatrywać w kategoriach leczniczych.

 

Jak groźna jest dla życia dziecka przepuklina pępkowa?

 

Bardzo rzadko dochodzi do uwięźnięcia tkanki tłuszczowej, czy fragmentu jelita.

 

Jeśli w porę rodzice nie zwrócą uwagi na przepuklinę i nie zgłoszą się do lekarza, to czym to może grozić?

 

Najgroźniejszą sytuacją, niezależnie od rodzaju przepukliny, jest jej uwięźnięcie. Ze względu na to, że najczęściej mamy do czynienia z uwięźniętą przepukliną pachwinową, a zawartość przepukliny stanowią jelita, to w tym przypadku uwięźnięcie grozi martwicą jelita i takiego małego pacjenta trzeba poddać skomplikowanej operacji. A objawem tego jest twardy guzek w pachwinie, obrzęk skóry nad tym guzkiem, dziecko płacze, podkurcza nogi, może wymiotować. Tego nie da się nie zauważyć! W przypadku dziewczynek groźne jest z kolei uwięźnięcie jajnika.

Kolejnym stanem zagrożenia, który może się pojawić u noworodków płci męskiej jest skręt jądra. Wtedy najczęściej jądro ulega powiększeniu oraz podciągnięciu do góry i znajduje się w górnej części moszny, lub guzek może pojawić się wyżej nawet wyżej - w pachwinie. Samo jądro jest powiększone, twarde i bolesne w dotyku. Dziecko reaguje płaczem, wymiotami, niechęcią do jedzenia, czy podkurczaniem nóg. Jeśli nie zadziała się szybko, to jądro ulegnie martwicy.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj