Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Higiena chłopca

Pielęgnacja siusiaka, uwaga na napletek

Szczerze mówiąc, po doświadczeniach z dwiema córkami, mały siusiak był jedną z niewielu rzeczy, w których czułam się zupełnie zielona. Jak go pielęgnować?

Zakładając pampersa, najlepiej siusiaka układać do dołu.

fot. iStockphoto

Zakładając pampersa, najlepiej siusiaka układać do dołu.

W szpitalu położna nie wykonywała wokół niego żadnych specjalnych higienicznych zabiegów. Zapytana przeze mnie, jak mam postępować z nim w domu, niewiele mi pomogła. Była mamą dwóch córek.

Ostatecznie wyszło na to, że noworodek płci męskiej wcale nie jest bardziej niż dziewczynki kłopotliwy.

 

Higiena noworodka i niemowlaka płci męskiej

Kiedy w pampersie pojawia się kupa, wystarczy zwilżonym wacikiem lub chusteczką pielęgnacyjną dla niemowląt starannie oczyścić krocze - siusiaka i mosznę - z resztek efektów wydalania. Potem nalewamy odrobinę oliwki na dłoń i oczyszczone miejsca smarujemy.

Obecnie pampersy są uniwersalne – nie jak kiedyś zapewniano w reklamach, „chłopcy moczą pieluszkę z przodu, a dziewczynki pośrodku”. Tyle że, przy dziewczynkach nie ma dylematu jak ułożyć siusiaka!

 

Jak ułożyć siusiaka

W miarę zdobywania doświadczeń zauważyłam, że ułożony do góry, szybciej zużyje pampersa, a nawet spowoduje, że siusiu wydostanie się na zewnątrz. Zakładając więc pampersa staram się siusiaka układać do dołu i nie ma problemu.

Bardziej problematyczna jest pielęgnacja napletka. Generalnie u chłopców w wieku niemowlęcym tego się nie robi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy koniuszek siusiaka jest zaczerwieniony lub w inny sposób jego wygląd niepokoi rodziców. Wtedy potrzebna jest konsultacja z lekarzem (pediatrą, lekarzem rodzinnym). On ocenia stan napletka i może (ale wcale nie musi) zalecić odciąganie napletka.

Uwaga! Delikatne odciąganie napletka dozwolone jest wyłącznie podczas kąpieli, kiedy nawilżona i ciepła skóra łatwo, niemal sama, poddaje się. Takie zabiegi, jako element higieny wykonuje, się jednak u większych chłopców. Czterolatek, któremu się pokaże o co chodzi, sam to będzie robił z wyczuciem.

Obserwująca bacznie swojego maleńkiego chłopca mama zauważy na pewno nie raz, że siusiak wygląda na wzwiedziony. To nic niepokojącego. Zdarza się podczas kąpieli, podczas karmienia piersią, przy przewijaniu, a podobno nawet już w życiu płodowym. Ot, taka męska cecha.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Anula25, doda106, eBobas_PL.

Komentarze

  • wojtaszek | 19-12-2014 21:00:11

    są dwie szkoły jeżeli chodzi o to czy ściągać czy nie napletek. Jedni lekarze mówią że absolutnie nie inni że jak najbardziej. Ja słucham tych drugich i robię to bardzo delikatnie przy każdej kąpieli.
  • donnavito | 13-01-2015 12:34:59

    Nigdy nie słyszałam, zeby nacinano dwulatki. To jakaś paranoja, wystarczy normalnie myć.Zapytajcie tesciowe, jak pielegnowały swych synów.
  • Modzelka8 | 16-02-2015 12:24:27

    Ja nie ściągam napletka, tak doradziła mi położna. Chociaż to prawda, że różnie mówią i każdy ma inne zdanie i właściwie nie wiadomo już co jest prawdą.
  • donnavito | 08-03-2015 22:11:19

    Ja tez nie ruszam, kolezanki, siostra nie ruszały i nie było problemów.

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj