Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Czy pediatra zwraca na te nieprawidłowości uwagę, czy też rodzice sami powinni obserwować dziecko?

 

Każdy pediatra podczas badań standardowych zwraca na to uwagę, i to zwykle lekarz rodzinny kieruje malucha do chirurga, ale rodzice powinni oglądać okolicę pachwinową. Zwiastunem przepukliny jest pojawienie się guzka w pachwinie, który łatwo ucisnąć.

 

Kiedy najłatwiej wychwycić te zmiany anatomiczne?

 

Najłatwiej zobaczyć je u malucha podczas płaczu, bo wtedy dziecko zwiększa ciśnienie w obrębie jamy brzusznej i łatwiej można zauważyć guzek. Guzek tworzą jelita i/lub płyn z jamy otrzewnej wypełniające worek przepuklinowy.
Jeśli przepuklina jest na tyle duża, że jelita wciskając się schodzą w kierunku moszny, to często przepuklinę nazywamy umownie przepukliną mosznową. Ale jest to przepuklina pachwinowa, tyle, że jest większa i uwidacznia się na mosznie.

 

Kiedy mamy już rozpoznanie przepukliny pachwinowej, jaki jest tryb postępowania z dzieckiem?

 

Przepuklina pachwinowa wymaga planowego leczenia operacyjnego. Jeśli ją rozpoznajemy u noworodka, a nie ma cech więźnięcia, to operację możemy odroczyć do wieku powyżej trzeciego miesiąca życia, ponieważ wtedy można stosować bezpiecznie znieczulenie ogólne wziewne za pomocą maski, bez konieczności intubacji. Drogi oddechowe: gardło, aparat krtani, tchawica u dziecka powyżej 3-go miesiąca życia są już na tyle sztywne, że nie dochodzi do zapadania języka, i można tę metodę „usypiania” zastosować. Przewagą stosowania tego typu znieczulenia jest to, że w kilka godzin po znieczulenie dziecko może opuścić szpital, czyli może być operowane w trybie chirurgii jednego dnia.
 

Ale jeśli przepuklina więźnie, tzn. guzek w pachwinie jest twardy, nie poddający się uciskowi, grozi to martwicą jelita. W tym wypadku wymaga pilnej operacji – niezależnie od wieku dziecka.

 

Jakie są objawy przepukliny ewidentnie wymagającej natychmiastowej interwencji chirurgicznej?

 

Dziecko płacze, podkurcza nóżki, nie chce jeść, może wymiotować, a guzek w pachwinie jest zaczerwieniony i obrzęknięty, i nie daje się odprowadzić do wnętrza jamy brzusznej poprzez ucisk palcami.

 

Dotąd mówiliśmy głównie o przepuklinie dotyczącej małych chłopców, czy u dziewczynek przepukliny nie pojawiają się ?

 

U dziewczynek występują kilkakrotnie rzadziej, a ryzyko związane z uwięźniętą przepukliną, to głównie ryzyko uwięźnięcia jajnika. Do worka przepuklinowego wchodzi jajnik, który uwypukla się na zewnątrz i praktycznie obecność jajnika jest wskazaniem do pilnej operacji. Tych operacji nie odraczamy, staramy się je przeprowadzić od razu. Jeśli przepuklinę widać zaraz po urodzeniu, nawet u noworodka wykonujemy już zabieg. Uwięźnięcie jajnika nie jest rzadkie, dotyczy od kilkunastu aż do 30 procent. Im młodsza dziewczynka, tym ryzyko uwięźnięcia jajnika jest większe.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martaleszno | 18-02-2015 10:51:09

    Nasza córka miała przepuklinę pępkową, ale samoistnie wchłonęła się w trzecim miesiącu życia. Ponoć pomaga częste układanie malucha na brzuszku, które jest ważne nie tylko przy przepuklinie ale w ogóle dla prawidłowego rozwoju
  • mikaa997 | 02-03-2015 11:03:05

    Mój siostrzeniec miał operowaną przepuklinę ale każdy lekarz najpier poradzi profilaktykę a zabieg to stateczność. Koleżanka teraz zmaga się z przepukliną u córeczki i lekarz zalecił jej przykładanie do pępka dziecka małego guzika i przyklejenie go plastrem- taki domowy sposób na lekkie " dociśnięcie" pępuszka.
  • gosiunia89 | 15-05-2015 12:36:18

    Moja córcia miała przepuklinę pępkową lekarz na szczepieniu powiedziała mi że być może się wchłonie samo lub też będzie potrzebny zabieg nie inwazyjny i w 100% bezpieczny.Na szczęście samo się wchłonęła.
  • kurcokraz | 12-06-2017 11:13:41

    chciałabym dodać jako fajne uzupełnienie do powyższego artykułu

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj