Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Homeopatia

Na drobne dolegliwości

Nawet lekarze-homeopaci przyznają, że leczenie za pomocą homeopatii przynosi efekty tylko w niektórych schorzeniach.

Ponieważ dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconej umiejętności połykania, łatwiej im podać lek w syropie niż w pastylce.

Fot. iStockphoto

Ponieważ dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconej umiejętności połykania, łatwiej im podać lek w syropie niż w pastylce.

Produkty homeopatyczne dopuszczone są na polski rynek zgodnie z ustawą o Prawie Farmaceutycznym, ale samorząd lekarski homeopatię uważa za wątpliwą metodę leczniczą. Okręgowe Izby Lekarskie powołują się przy tym na art. 57. Kodeksu Etyki Lekarskiej, mówiący, że lekarzowi nie wolno posługiwać się metodami nie zweryfikowanymi naukowo i za uprawianie homeopatii w gabinetach lekarskich, grożą upomnieniem, a nawet odebraniem prawa wykonywania zawodu.


Ćwiczenie organizmu


- Homeopatia polega na leczeniu bodźcowym, a swoje działanie opiera na prawach naturalnych tzn. bazuje na zdolności organizmu do samoregulacji. Homeopatia pomaga organizmowi utrzymać homeostazę, czyli równowagę, nawet w warunkach trudnych oraz wrócić do niej, jeśli została zachwiana np. przez chorobę - wyjaśnia lek. med. Robert Zawiślak, specjalista od rehabilitacji i homeopata. - Preparaty homeopatyczne mają wywoływać odpowiednią reakcję biologiczną organizmu - objaśnia Robert Zawiślak.

Jeśli od pierwszych dni życia nie podajemy dziecku substancji, które same z siebie zdolne są czynić szkodę lub dają niepożądane uboczne efekty, a jednocześnie za pomocą preparatów homeopatycznych „ćwiczymy” w organizmie umiejętność zachowania homeostazy, to ta umiejętność z czasem się doskonali. Podawanie bodźcowego leku indywidualnego zwiększa bowiem sprawność układu immunologicznego dziecka, wszystkich funkcji wydalniczych i krążenia a jego ośrodkowy układ nerwowy coraz sprawniej działa. Dlatego, jeżeli leczenie homeopatyczne stosowane jest umiejętnie, po wielu latach organizm zyskuje wyższą odporność i wyższą zdolność przystosowania do zmiennych warunków życia, co daje pacjentowi większą sprawność i zasoby zdrowia, tłumaczy Zawiślak. Dodaje też, że kiedy stosuje się konwencjonalne leczenie antagonistyczne, przeciwne procesowi chorobowemu np. przeciw gorączce, przeciw biegunce itp., to blokuje się różne funkcje organizmu, a w konsekwencji z biegiem lat organizm staje się coraz mniej reaktywny, coraz bardziej zablokowany i mniej sprawny. - Organizm taki nie broni się, nie reaguje adekwatnie do jego potrzeb, a jego homeostaza nie jest tak sprawna jakby mogła być - wyjaśnia lekarz-homeopata. Mówi też, że nieprawdą jest, jakoby wszystkie specyfiki homeopatyczne były sporządzane w postaci roztworów alkoholowych, co się często zarzuca lekom homeopatycznym. Można wybrać też te na wodzie lub na cukrze mlecznym. - Postać farmaceutyczną leku różnicuje się odpowiednio do potrzeb leczonego pacjenta – podkreśla Robert Zawiślak.

Stosowane w homeopatii środki lecznicze zwane lekami homeopatycznymi mogą być jednoskładnikowe (pojedyncze) lub wieloskładnikowe (mieszaniny jednoskładnikowych). Mieszaniny dobierane są do objawów chorobowych w oparciu o analizę zakresu działania pojedynczych leków, składników, czyli naturalnych lub sztucznych substancji (minerałów, związków chemicznych, pierwiastków, roślin lub ich części, drobnych zwierząt, ich części lub wydzielin itp.) - Działania mieszanin są podobne do działania leków alopatycznych, a więc stosuje się je przeciw objawom, tylko skład je wyróżnia, a leki jednoskładnikowe biorą pod uwagę przewlekłe skłonności chorego, jego nastroje i charakter – wyjaśnia Zawiślak, który stosuje jedynie środki jednoskładnikowe.

Dr Peter Fischer, osobisty lekarz królowej Anglii, który z początku 2009 roku na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej (PTHK) przyjechał do Polski i, jak podawał PAP i „Rynek Zdrowia”, przekonywał do homeopatii, mówił, że homeopatia wskazana jest tylko w niektórych schorzeniach m.in. w leczeniu biegunki u dzieci, grypy, zapalenia kości stawów, alergii oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Nie skutkuje jednak – co podkreślał - w leczeniu nowotworów, choć może łagodzić skutki uboczne stosowanych metod terapii.
Robert Zawiślak z perspektywy swego doświadczenia mówi, że homeopatia najlepiej się sprawdza m.in. w leczeniu przeziębień czy infekcji grypopodobnych oraz alergii.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Bogumila_1963 | 04-05-2011 16:15:36

    A ja potwierdzam działanie homeopatii. Mój wnuczek ciągle chorował. Moja córka biegała po lekarzach i nic nie pomagali, więc poszłam do mojej koleżanki homeopatki i w 3 dni się wszystko zakończyło
  • donnavito | 20-03-2015 20:56:40

    Mnie zawsze pomaga oscillococcinum, ale nie wiedzialam ze to homeopatyczne przez długi czas.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kaszel, homeopatia, grypa, gorączka, choroby

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

Krwawienie w połogu

We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe....

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Gorączkę trzeba przede wszystkim kontrolować

Co robić, gdy dziecku rośnie temperatura

Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Może być wynikiem przegrzania, np. w upalne dni lub w mocno nagrzanych mieszkaniach, pojawia się także z powodu silnych emocji, alergii lub w czasie ząbkowania.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj