Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Jak należy postępować z dzieckiem, które ma stwierdzoną przepuklinę, ale usunięcie jej jest odroczone?

 

Jeśli dziecko ma wyznaczony planowy termin zabiegu operacyjnego przepukliny, to znaczy, że nie powoduje ona dolegliwości. W czasie kąpieli można przepuklinę swobodnie odprowadzić.

 

Co to znaczy?

 

Zawartość przepukliny, którą stanowią jelita uwypuklające się przez uchyłek otrzewnej można z powrotem odprowadzić do jamy brzusznej, czyli po prostu rodzic może palcem delikatnie wciskać zawartość przepukliny do wnętrza. Taki manewr nie musi być wykonywany codziennie. Jeśli przepuklina pachwinowa jest wolna, to oznacza, że jelita łatwo dają się odprowadzić.
Jelita uwypuklają się podczas krzyku dziecka, czy wysiłku, kiedy maluch zwiększa ciśnienie i napięcie w jamie brzusznej. Jeśli widoczna przepuklina nie daje się odprowadzić, to mamy do czynienia z uwięźnięciem. To jest wskazaniem do pilnej operacji.

 

Jakiego rodzaju jest to zabieg?

 

Planowo przepuklinę pachwinową można operować w dwojaki sposób: klasycznie poprzez nacięcie skóry i powłok w dolnej części jamy brzusznej na granicy z pachwiną lub metodą laparoskopową. Żadna z tych metod nie ma przewagi, a o wyborze sposobu operacji decyduje doświadczenie chirurga i zespołu anestezjologicznego. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laparoskopowego, ponieważ mamy tu do czynienia z innym typem znieczulenia.
Przepuklinę pachwinową uwięźniętą operuje się w sposób klasyczny.

 

Kłopoty sprawia też przepuklina pępkowa, czy pojawia się równie często jak pachwinowa?

Przepuklina pępkowa występuje u dzieci rzadziej niż pachwinowa, aczkolwiek dwa, do trzech razy częściej pojawia się u dziewczynek. Sumaryczna częstość występowania przepukliny pępkowej jest trudna do ustalenia, bo musimy uwzględnić wcześniaki, u których częstość występowania sięga 40 - 50 procent. Częstość występowania związana jest też z rasą. Np. u afrykańskiej (w przeciwieństwie do rasy kaukaskiej) występuje częściej, nawet u jednej czwartej donoszonych noworodków.

W większości jednak przepuklina pępkowa zanika samoistnie. Pierścień pępkowy zaciska się i zamyka w miarę rozwoju mięśni przedniej powierzchni jamy brzusznej. Sprzyja temu fizjologiczna aktywność dziecka w miarę jego rozwoju, czyli siadanie, unoszenie głowy, chodzenie.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martaleszno | 18-02-2015 10:51:09

    Nasza córka miała przepuklinę pępkową, ale samoistnie wchłonęła się w trzecim miesiącu życia. Ponoć pomaga częste układanie malucha na brzuszku, które jest ważne nie tylko przy przepuklinie ale w ogóle dla prawidłowego rozwoju
  • mikaa997 | 02-03-2015 11:03:05

    Mój siostrzeniec miał operowaną przepuklinę ale każdy lekarz najpier poradzi profilaktykę a zabieg to stateczność. Koleżanka teraz zmaga się z przepukliną u córeczki i lekarz zalecił jej przykładanie do pępka dziecka małego guzika i przyklejenie go plastrem- taki domowy sposób na lekkie " dociśnięcie" pępuszka.
  • gosiunia89 | 15-05-2015 12:36:18

    Moja córcia miała przepuklinę pępkową lekarz na szczepieniu powiedziała mi że być może się wchłonie samo lub też będzie potrzebny zabieg nie inwazyjny i w 100% bezpieczny.Na szczęście samo się wchłonęła.
  • kurcokraz | 12-06-2017 11:13:41

    chciałabym dodać jako fajne uzupełnienie do powyższego artykułu

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj