Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

 

Jak należy postępować z dzieckiem, które ma stwierdzoną przepuklinę, ale usunięcie jej jest odroczone?

 

Jeśli dziecko ma wyznaczony planowy termin zabiegu operacyjnego przepukliny, to znaczy, że nie powoduje ona dolegliwości. W czasie kąpieli można przepuklinę swobodnie odprowadzić.

 

Co to znaczy?

 

Zawartość przepukliny, którą stanowią jelita uwypuklające się przez uchyłek otrzewnej można z powrotem odprowadzić do jamy brzusznej, czyli po prostu rodzic może palcem delikatnie wciskać zawartość przepukliny do wnętrza. Taki manewr nie musi być wykonywany codziennie. Jeśli przepuklina pachwinowa jest wolna, to oznacza, że jelita łatwo dają się odprowadzić.
Jelita uwypuklają się podczas krzyku dziecka, czy wysiłku, kiedy maluch zwiększa ciśnienie i napięcie w jamie brzusznej. Jeśli widoczna przepuklina nie daje się odprowadzić, to mamy do czynienia z uwięźnięciem. To jest wskazaniem do pilnej operacji.

 

Jakiego rodzaju jest to zabieg?

 

Planowo przepuklinę pachwinową można operować w dwojaki sposób: klasycznie poprzez nacięcie skóry i powłok w dolnej części jamy brzusznej na granicy z pachwiną lub metodą laparoskopową. Żadna z tych metod nie ma przewagi, a o wyborze sposobu operacji decyduje doświadczenie chirurga i zespołu anestezjologicznego. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laparoskopowego, ponieważ mamy tu do czynienia z innym typem znieczulenia.
Przepuklinę pachwinową uwięźniętą operuje się w sposób klasyczny.

 

Kłopoty sprawia też przepuklina pępkowa, czy pojawia się równie często jak pachwinowa?

Przepuklina pępkowa występuje u dzieci rzadziej niż pachwinowa, aczkolwiek dwa, do trzech razy częściej pojawia się u dziewczynek. Sumaryczna częstość występowania przepukliny pępkowej jest trudna do ustalenia, bo musimy uwzględnić wcześniaki, u których częstość występowania sięga 40 - 50 procent. Częstość występowania związana jest też z rasą. Np. u afrykańskiej (w przeciwieństwie do rasy kaukaskiej) występuje częściej, nawet u jednej czwartej donoszonych noworodków.

W większości jednak przepuklina pępkowa zanika samoistnie. Pierścień pępkowy zaciska się i zamyka w miarę rozwoju mięśni przedniej powierzchni jamy brzusznej. Sprzyja temu fizjologiczna aktywność dziecka w miarę jego rozwoju, czyli siadanie, unoszenie głowy, chodzenie.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martaleszno | 18-02-2015 10:51:09

    Nasza córka miała przepuklinę pępkową, ale samoistnie wchłonęła się w trzecim miesiącu życia. Ponoć pomaga częste układanie malucha na brzuszku, które jest ważne nie tylko przy przepuklinie ale w ogóle dla prawidłowego rozwoju
  • mikaa997 | 02-03-2015 11:03:05

    Mój siostrzeniec miał operowaną przepuklinę ale każdy lekarz najpier poradzi profilaktykę a zabieg to stateczność. Koleżanka teraz zmaga się z przepukliną u córeczki i lekarz zalecił jej przykładanie do pępka dziecka małego guzika i przyklejenie go plastrem- taki domowy sposób na lekkie " dociśnięcie" pępuszka.
  • gosiunia89 | 15-05-2015 12:36:18

    Moja córcia miała przepuklinę pępkową lekarz na szczepieniu powiedziała mi że być może się wchłonie samo lub też będzie potrzebny zabieg nie inwazyjny i w 100% bezpieczny.Na szczęście samo się wchłonęła.
  • kurcokraz | 12-06-2017 11:13:41

    chciałabym dodać jako fajne uzupełnienie do powyższego artykułu

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj