Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Ewa Kozakiewicz: Jakie najczęściej występują przepukliny u dzieci?

 

Dr Andrzej Zając, chirurg dziecięcy: Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek. Jeśli chodzi o wcześniaki, to im mniejszy wcześniak, tym statystycznie większe jest ryzyko pojawienia się przepukliny pachwinowej. Niemal 40 procent wcześniaków ważących poniżej 1000 gramów ją ma.

 

Dlaczego przepuklina pachwinowa występuje częściej u chłopców?

 

Występowanie tej przepukliny u chłopców wiąże się ze zstępowaniem jądra do moszny w końcowym okresie życia płodowego. Jądro rozwija się w jamie brzusznej i zstępując do moszny pociąga w dół blaszkę otrzewnej tworząc tzw. uchyłek pochwowy jądra. Tak to się anatomicznie nazywa. Po ściągnięciu blaszki otrzewnej tworzy się kanał, który fizjologicznie zamyka się, zamykając wrota potencjalnej przepukliny.
 

Zwykle wyrostek pochwowy, czyli kanał potencjalnej przepukliny, sam się zamyka. Ale u około 20 – 30 procent chłopców uchyłek pozostaje niedomknięty, co można czasem zobaczyć przy operacji z innego powodu, a mimo nie domknięcia się, nie dochodzi do rozwoju przepukliny. Reasumując: podstawą do tworzenia się przepukliny pachwinowej noworodka płci męskiej jest nie zamknięcie się uchyłka otrzewnej po zstępowaniu jądra do moszny.

 

W jakim przypadku należy ten niezamknięty kanał operować?

 

Po pierwsze, gdy niezamknięty kanał jest na tyle wąski, że przeciska się przez niego tylko płyn, który później otacza jądro, mówimy o wodniaku jądra. Większość wodniaków jądra ustępuje samoistnie w trakcie rozwoju do drugiego roku życia dziecka. Dlatego wodniaki możemy spokojnie obserwować. Jeśli jednak nie zanikną powyżej drugiego roku życia, wtedy chłopców kwalifikujemy do operacji.
 

Po drugie, jeżeli wrota przepukliny są na tyle szerokie, że przeciskają się przez nie pętle jelita cienkiego, to wówczas rozpoznajemy przepuklinę pachwinową i jest to jednoznaczne z kwalifikacją do operacji.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj