Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

Kiedy nie wolno zwlekać z operacją

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Fot. iStockphoto

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Ewa Kozakiewicz: Jakie najczęściej występują przepukliny u dzieci?

 

Dr Andrzej Zając, chirurg dziecięcy: Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek. Jeśli chodzi o wcześniaki, to im mniejszy wcześniak, tym statystycznie większe jest ryzyko pojawienia się przepukliny pachwinowej. Niemal 40 procent wcześniaków ważących poniżej 1000 gramów ją ma.

 

Dlaczego przepuklina pachwinowa występuje częściej u chłopców?

 

Występowanie tej przepukliny u chłopców wiąże się ze zstępowaniem jądra do moszny w końcowym okresie życia płodowego. Jądro rozwija się w jamie brzusznej i zstępując do moszny pociąga w dół blaszkę otrzewnej tworząc tzw. uchyłek pochwowy jądra. Tak to się anatomicznie nazywa. Po ściągnięciu blaszki otrzewnej tworzy się kanał, który fizjologicznie zamyka się, zamykając wrota potencjalnej przepukliny.
 

Zwykle wyrostek pochwowy, czyli kanał potencjalnej przepukliny, sam się zamyka. Ale u około 20 – 30 procent chłopców uchyłek pozostaje niedomknięty, co można czasem zobaczyć przy operacji z innego powodu, a mimo nie domknięcia się, nie dochodzi do rozwoju przepukliny. Reasumując: podstawą do tworzenia się przepukliny pachwinowej noworodka płci męskiej jest nie zamknięcie się uchyłka otrzewnej po zstępowaniu jądra do moszny.

 

W jakim przypadku należy ten niezamknięty kanał operować?

 

Po pierwsze, gdy niezamknięty kanał jest na tyle wąski, że przeciska się przez niego tylko płyn, który później otacza jądro, mówimy o wodniaku jądra. Większość wodniaków jądra ustępuje samoistnie w trakcie rozwoju do drugiego roku życia dziecka. Dlatego wodniaki możemy spokojnie obserwować. Jeśli jednak nie zanikną powyżej drugiego roku życia, wtedy chłopców kwalifikujemy do operacji.
 

Po drugie, jeżeli wrota przepukliny są na tyle szerokie, że przeciskają się przez nie pętle jelita cienkiego, to wówczas rozpoznajemy przepuklinę pachwinową i jest to jednoznaczne z kwalifikacją do operacji.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • martaleszno | 18-02-2015 10:51:09

  Nasza córka miała przepuklinę pępkową, ale samoistnie wchłonęła się w trzecim miesiącu życia. Ponoć pomaga częste układanie malucha na brzuszku, które jest ważne nie tylko przy przepuklinie ale w ogóle dla prawidłowego rozwoju
 • mikaa997 | 02-03-2015 11:03:05

  Mój siostrzeniec miał operowaną przepuklinę ale każdy lekarz najpier poradzi profilaktykę a zabieg to stateczność. Koleżanka teraz zmaga się z przepukliną u córeczki i lekarz zalecił jej przykładanie do pępka dziecka małego guzika i przyklejenie go plastrem- taki domowy sposób na lekkie " dociśnięcie" pępuszka.
 • gosiunia89 | 15-05-2015 12:36:18

  Moja córcia miała przepuklinę pępkową lekarz na szczepieniu powiedziała mi że być może się wchłonie samo lub też będzie potrzebny zabieg nie inwazyjny i w 100% bezpieczny.Na szczęście samo się wchłonęła.
 • kurcokraz | 12-06-2017 11:13:41

  chciałabym dodać jako fajne uzupełnienie do powyższego artykułu

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj