Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fotelik samochodowy

Tyłem do kierunku jazdy

Na liście sprzętów kupowanych dla mającego przyjść na świat maleństwa fotelik samochodowy wpisałabym w rubryce pilne. Już pierwsza podróż noworodka – ze szpitala do domu – powinna odbyć się w foteliku.

Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy

fot. iStockphoto

Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy

Przepisy dopuszczają jeszcze przewożenie malucha w twardej gondoli, przyczepionej pasami do siedzenia.
Przewożenie dziecka w inny sposób jest, zgodnie z kodeksem drogowym karane, na uwadze trzeba mieć bezpieczeństwo małego podróżnika.

 

Tylko nowy

Fotelik musi być dostosowany do wieku, a raczej do wagi dziecka. Początkowe są zwykle przeznaczone dla dzieci o wadze od 0 do 9 lub 13 kg i wystarczą na około rok. Ich dodatkową zaletą jest to, że większość można wpinać do stelaża wózka, podróż nie wymaga więc wielu przesiadek. Jeśli chodzi o większe foteliki – są do wyboru albo na kolejny etap (do 24 kg), albo od razu takie, które wystarczą nawet na kilka lat, dopóki dziecko nie dorośnie do korzystania ze specjalnej podkładki i dorosłych pasów bezpieczeństwa.
Kupując fotelik radzę wybierać nowy. Nigdy nie ma bowiem pewności, czy używany fotelik nie jest powypadkowy, a to dyskwalifikuje go zupełnie. Jeśli z różnych względów zdecydujemy się jednak na odkupienie fotelika, to tylko wówczas, gdy mamy pewność, że nie ma na koncie żadnej wypadkowej historii.

 

Atesty

Chodzi nie tylko o to, by sprzęt był dopuszczony do użytku dla dzieci, ale by zapewniał im maksymalne bezpieczeństwo. Modele renomowanych firm biorą udział w specjalnych badaniach i próbach, na podstawie których ocenia się ich niezawodność podczas kolizji czy wypadku.
Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy. To najbezpieczniejsze ustawienie fotelika. W samochodzie wyposażonym w poduszki powietrzne nie wolno montować fotelika z dzieckiem na tych siedzeniach, gdzie jest poduszka, chyba, że można ją wyłączyć. Dziecko w foteliku zawsze musi być prawidłowo przypięte pasami. Najlepiej pięciopunktowymi, które zabezpieczają ramiona oraz biodra dziecka i zapinane są na brzuchu. Podczas podróży dziecko trzeba widzieć, jeśli więc jedzie tylko z jedną osobą – mamą lub tatą – dorosły powinien widzieć je w dodatkowym lusterku.
Jazda autem to dla większości dzieci frajda, młodsze przeważnie szybko zasypiają, starsze podziwiają widoki. Najważniejsze, by nic im nie groziło nawet podczas nagłych manewrów.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: iskierka81.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jeśli lekarza cokolwiek zaniepokoi, kieruje dziecko na dodatkowe badania do specjalisty.

Bilans sześciolatka. Obowiązkowy i potrzebny

Podczas bilansu zdrowia sześciolatka wykonuje się mu obowiązkowe w tym wieku szczepienia i ocenia jego rozwój oraz dojrzałość szkolną. Pediatra przy tej okazji wydaje też opinię czy dziecko może ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj