Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fotelik samochodowy

Tyłem do kierunku jazdy

Na liście sprzętów kupowanych dla mającego przyjść na świat maleństwa fotelik samochodowy wpisałabym w rubryce pilne. Już pierwsza podróż noworodka – ze szpitala do domu – powinna odbyć się w foteliku.

Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy

fot. iStockphoto

Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy

Przepisy dopuszczają jeszcze przewożenie malucha w twardej gondoli, przyczepionej pasami do siedzenia.
Przewożenie dziecka w inny sposób jest, zgodnie z kodeksem drogowym karane, na uwadze trzeba mieć bezpieczeństwo małego podróżnika.

 

Tylko nowy

Fotelik musi być dostosowany do wieku, a raczej do wagi dziecka. Początkowe są zwykle przeznaczone dla dzieci o wadze od 0 do 9 lub 13 kg i wystarczą na około rok. Ich dodatkową zaletą jest to, że większość można wpinać do stelaża wózka, podróż nie wymaga więc wielu przesiadek. Jeśli chodzi o większe foteliki – są do wyboru albo na kolejny etap (do 24 kg), albo od razu takie, które wystarczą nawet na kilka lat, dopóki dziecko nie dorośnie do korzystania ze specjalnej podkładki i dorosłych pasów bezpieczeństwa.
Kupując fotelik radzę wybierać nowy. Nigdy nie ma bowiem pewności, czy używany fotelik nie jest powypadkowy, a to dyskwalifikuje go zupełnie. Jeśli z różnych względów zdecydujemy się jednak na odkupienie fotelika, to tylko wówczas, gdy mamy pewność, że nie ma na koncie żadnej wypadkowej historii.

 

Atesty

Chodzi nie tylko o to, by sprzęt był dopuszczony do użytku dla dzieci, ale by zapewniał im maksymalne bezpieczeństwo. Modele renomowanych firm biorą udział w specjalnych badaniach i próbach, na podstawie których ocenia się ich niezawodność podczas kolizji czy wypadku.
Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy. To najbezpieczniejsze ustawienie fotelika. W samochodzie wyposażonym w poduszki powietrzne nie wolno montować fotelika z dzieckiem na tych siedzeniach, gdzie jest poduszka, chyba, że można ją wyłączyć. Dziecko w foteliku zawsze musi być prawidłowo przypięte pasami. Najlepiej pięciopunktowymi, które zabezpieczają ramiona oraz biodra dziecka i zapinane są na brzuchu. Podczas podróży dziecko trzeba widzieć, jeśli więc jedzie tylko z jedną osobą – mamą lub tatą – dorosły powinien widzieć je w dodatkowym lusterku.
Jazda autem to dla większości dzieci frajda, młodsze przeważnie szybko zasypiają, starsze podziwiają widoki. Najważniejsze, by nic im nie groziło nawet podczas nagłych manewrów.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: iskierka81.

Komentarze

  • Klaraa | 10-08-2016 09:32:40

    certyfikaty rzeczywiście sa główym aspektem wybory fotelika, ja również patrze na budowę czy jest lekka czy masywna, mój cabrio należy do tych lekkich
  • Dagma3 | 27-06-2018 21:56:01

    Zawsze mieliśmy problem jak pomieścić naszą trojkę dzieciaczków w jednym aucie. Jedynym plusem jest to, że dzieci rosną i z czasem ten problem przestał istnieć. dziś dzięki Smart Kid Belt nasza trójka jeździ komfortowo na tylnej kanapie no i bezpiecznie. Urządzenie to posiada atesty i ma znakomite opinie po przeprowadzonych crash testach.
  • Czolko | 28-06-2018 12:04:04

    Wybierając fotelik nie można się sugerować jakimiś atestami i jakimiś crash testami tylko konkretnie testami ADAC a najlepiej szwedzkim Test Plusem i dziecko wozić tyłem do 18 kg. Dla starszego dziecka mam fotelik Babysafe Akita i nieprawdą jest że fotelik RWF z testami musi kosztować majątek, bo ja płaciłam tylko 850 zł.
  • agaciatko | 19-08-2018 02:26:30

    Zawsze mieliśmy problem jak pomieścić naszą trojkę dzieciaczków w jednym aucie. Jedynym plusem jest to, że dzieci rosną i z czasem ten problem przestał istnieć. dziś dzięki Smart Kid Belt nasza trójka jeździ komfortowo na tylnej kanapie no i bezpiecznie. Urządzenie to posiada atesty i ma znakomite opinie po przeprowadzonych crash testach. Tez korzystamy ze smart kid belt - wprawdzie w moim sa...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj