Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy zachwycać się dwulatkiem, który korzysta z nocnika?

Twój Ekspert Psycholog

Można się zachwycać, bo jest to okres, kiedy myślimy o treningu czystości u naszego dziecka oraz kiedy ono zyskuje kontrolę nad swoim ciałem.

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Fot. Monika Bajkowska

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Dziecko ma radość z tego, że może kontrolować coraz większy obszar swojego życia. Ale to dorosły musi mu zwrócić uwagę, że to jest ważne. Trzeba obserwować dziecko i najlepiej w tym momencie, kiedy jest potrzeba, podstawić nocnik. Dziecko wtedy najszybciej połączy własną potrzebę fizjologiczną i siusianie do nocnika z zachwytami mamy i taty. Jednak dziecko musi wiedzieć, że to nie jest robione dla nich.

Oczywiście – komunikat, że to super, że się udało, jest dobry. Dziecko musi się z tego cieszyć i musi to być tak samo ważne dla niego jak i dla rodziców.

Ale też w drugim roku życia dziecko odkrywa, że umiejętność kontrolowania zwieraczy to dobry sposób do trzymania rodziców w szachu. Zbiega się to z okresem, kiedy wszystko jest na „nie”. Maluch może pokazać, jaki jest niezależny i może na złość rodzicom powstrzymywać się przed zrobieniem kupy albo zrobić na zasadzie „masz tu prezent”, bo wie, że wszyscy będą się cieszyć i bić brawo. Dlatego nie można stwarzać sytuacji, które dadzą dziecku poczucie, że sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych to pole do walki. Dziecko musi wiedzieć, że to normalne i oczywiste.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj