W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza (pierwsza wizyta najpóźniej w 10. Tygodniu, jeśli zamierza ubiegać się o wypłatę tzw. becikowego), a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Warto pamiętać że zdecydowana większość badań może być przeprowadzona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bez konieczności sięgania do swojego portfela. Warunek: placówka, w której korzystamy z usług ginekologa, ma podpisany kontrakt z NFZ.
W pierwszym trymestrze (do 13. tygodnia ciąży) NFZ przewiduje przynajmniej dwie wizyty kontrolne, w tym przynajmniej jedno badanie USG.
W dwóch kolejnych trymestrach liczba wizyt się zwiększa (w 8 i 9 miesiącu ciąży wizyty odbywają się zwykle co dwa tygodnie).
Na co przyszła mama może liczyć podczas tych wizyt:
- dokładny wywiad lekarski
- badanie ginekologiczne oraz położnicze
- cytologię (jeśli była wykonywana wcześniej niż pół roku przed ciążą)
- badanie piersi oraz dna macicy
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiary wzrostu i wagi
- szczegółowe badania krwi i moczu (łącznie z badaniem na obecność wirusa HIV, które lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej).
Badania, które dochodzą w ostatnim trymestrze ciąży to:
- badanie czynności serca płodu z oceną czynności skurczowej macicy,
- ocenę ruchliwości płodu, badanie jego czynności serca (KTG),
- badanie USG z oceną dobrostanu płodu, przepływów i wód płodowych.
Te badania przysługują każdej ciężarnej – i to nawet wówczas, gdy nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych w okresie ciąży i połogu gwarantują przepisy! W przypadku, gdy placówka odmawia przyjęcia ciężarnej, warto zwrócić się do rzecznika praw pacjenta (http://www.bpp.gov.pl) .