powrót

Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dziecka Karmienie noworodka i oseska jest proste – wystarczy mleko mamy lub, ewentualnie, mleczna mieszkanka. Ale dziecko kończy cztery, pięć, sześć miesięcy i przychodzi pora na rozszerzanie diety. Dieta dziecka nadal opiera się na mleku, ale trzeba do niej wprowadzać nowe produkty. Karmienie niemowlaka odbywa się według zasad, przygotowanych przez pediatrów i specjalistów od żywienia. Schemat żywienia niemowląt karmionych naturalnie i osobny schemat żywienia niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi pomagają młodym rodzicom w stosowaniu reguł tak, by żywienie niemowlaka przyczyniało się do jego zdrowego rozwoju.
  • Karmienie niemowląt po 7 miesiącu

    Po ukończeniu 7. miesiąca życia nadal podstawą diety dziecka powinno być mleko mamy lub mleczna mieszanka. Większość dzieci jest już gotowa na rozpoczęcie nauki gryzienia i żucia. Dziecko ma już dolne i górne jedynki, ale nawet jeśli ząbków jeszcze nie widać, silne dziąsła dają radę z większością podawanych pokarmów.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 9 miesiącu

    Na tym etapie wprowadzamy do menu dziecka niewielkie ilości pieczywa, biszkopty i sucharki. Niewielkie, to znaczy kawałek kromki czy np. jednego biszkopta. Dziecko ma malutki żołądek i jeśli zje całą bułkę lub trzy biszkopty, nie będzie chciało zjeść obiadu czy kaszki.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 11 miesiącu

    W dwunastym miesiącu niewiele się zmienia się w diecie dziecka. Jeśli dziecko nadal karmione jest piersią, na ogół liczba karmień jest już niewielka.

    czytaj

  • Karmienie dziecka po 12 miesiącu

    Dieta dziecka kończącego roczek powinna powoli się zmieniać. Dziecko zna już wiele smaków i zapachów, podawajmy mu zatem różnorodne jedzenie, a nie tylko takie, które sami lubimy.

    czytaj

  • Dieta dziecka po drugich urodzinach

    Małe dzieci do lat trzech nie powinny pić mleka krowiego i koziego, bo jest w nim zbyt dużo białka i składników mineralnych, głównie sodu i fosforu, a to dla maleńkich nerek może być zbyt dużym obciążeniem.

    czytaj

  • Dieta dziecka po trzecich urodzinach

    To wiek, kiedy dziecko może jeść prawie wszystko, poza grzybami. Tych nie podajemy dzieciom nawet do 10-12 roku życia, bo są ciężkostrawne i nawet te jadalne mogą zaburzyć pracę układu pokarmowego i spowodować zatrucia.

    czytaj

  • Schemat karmienia niemowląt żywionych mlekiem modyfikowanym

    Przez pierwsze sześć miesięcy życia pokarm kobiecy może stanowić wyłączne pożywienie dziecka. W tym okresie WHO zaleca wyłączne karmienie piersią. Obowiązujące zalecenia żywienia niemowląt mówią, że karmienie naturalne powinno być podstawą żywienia niemowlaka do końca 12. miesiąca, a produkty rozszerzające dietę powinny być tylko jej uzupełnieniem. Kiedy mama nie może karmić piersią, zaleca się, by wprowadzić preparat mlekozastępczy. Wtedy do szóstego miesiąca dziecko karmimy mlekiem początkowym, ale już w piątym miesiącu powinniśmy wprowadzać pierwsze niemleczne pokarmy.

    czytaj

  • Schemat karmienia niemowląt żywionych mlekiem naturalnym

    Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka pokarm kobiecy może stanowić wyłączne pożywienie niemowlęcia. W tym okresie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią. Obowiązujące obecnie zalecenia żywienia niemowląt sugerują w by pierwszych dwunastu miesiącach życia karmienie naturalne było podstawą żywienia niemowlaka, a produkty rozszerzające dietę stanowiły jej uzupełnienie. Mamy karmiące piersią nie powinny się spieszyć z podawaniem dziecku nowości, wyjątkiem jest gluten, który trzeba wprowadzić jeszcze w pierwszym półroczu życia dziecka. 

    czytaj

  • Karmienie niemowląt do 12 miesiąca życia. Porady eksperta

    Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka pokarm kobiecy może stanowić wyłączne pożywienie niemowlęcia. W tym okresie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 4 miesiącu

    Karmić piersią przestałam, gdy moja córka skończyła trzy miesiące. Któregoś dnia pokarmu po prostu zabrakło i musiałam przestawić się na mieszankę.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 5 miesiącu

    Po 5. miesiącu niemowlę nadal powinno dostawać wyłącznie mleko naturalne, a jego dieta powinna być uzupełniona wyłącznie o gluten. Jeśli jednak mama zdecydowała się na karmienie mieszankami mlecznymi (lub nie miała innego wyjścia), dziecko po 5 miesiącu już zapewne zna kilka nowych smaków.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 6 miesiącu

    Dla mam, które trzymają się zaleceń lekarzy i karmią wyłącznie piersią, rozpoczyna się nowy etap - wprowadzanie do diety dziecka nowych smaków.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 8 miesiącu

    Dziecko karmione piersią  odkrywa kolejne smaki i nowe konsystencje. Jadłospis niemowlaka w dziewiątym miesiącu życia wygląda podobnie, jak w poprzednim. Nadal podajemy pierś na żądanie, a do tego posiłki uzupełniające: zupa jarzynowa lub przecier warzywny z mięsem lub rybą, z kleikiem glutenowym, z masłem lub olejem rzepakowym i pół żółtka co drugi dzień.

    czytaj

  • Karmienie niemowląt po 10 miesiącu

    Po 10 miesiącu w diecie dziecka może pojawić się nabiał, z wyjątkiem mleka krowiego w czystej postaci.

    czytaj

Wyszukaj przepis

Czas przygotowania: bez znaczenia
Koszty: bez znaczenia

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj