Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poronienie. Jak przeżyć żałobę po utraconym dziecku

Rany same muszą się zagoić

O tym, co przeżywają rodzice po stracie dziecka, rozmawiamy z Tatianą Ostaszewską–Mosak, psychologiem z Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed.

Dla kobiety, która czekała na dziecko, poronienie to ogromna trauma

Fot. Fotolia.pl

Dla kobiety, która czekała na dziecko, poronienie to ogromna trauma

 

Wspomniała pani o lęku przed kolejną ciążą.

Zdarzają się kobiety, które po poronieniu, chcą jak najszybciej zajść w kolejną ciążę. Pragną tego, ponieważ chcą jak najprędzej doświadczyć czegoś innego, niż to co czują, po stracie. Natychmiastowe pragnienie zmiany samopoczucia jest bardzo silne. Kolejny problem jest taki, że zajście w ciążę, zazwyczaj wiąże się z ogromnym strachem. Poronienie często rzutuje na kolejne ciąże. Mam pacjentki, które poroniły i po raz kolejny są w ciąży. Próbują żyć normalnie, ale zamiast radości czują ogromny lęk. Jedna z nich straciła dziecko w piątym miesiącu ciąży. Teraz jest w czwartym i przez pierwsze trzy miesiące udawała przed sobą, że wcale w ciąży nie jest, tak bardzo bała się straty. Nadal się nie cieszy, ponieważ panicznie boi się piątego miesiąca.

 

Rozmawiamy głównie o reakcjach kobiet. Ale są przecież ich mężowie, partnerzy, którzy również stracili dziecko. Niektóre kobiety uważają, że mężczyźni szybko zapominają, żyją normalnie, pracują, a one wciąż nie są w stanie normalnie funkcjonować. Wielu kobietom wydaje się, że zostały z tym smutkiem i żalem same.
 

Po pierwsze, nie da się wartościować, czy ktoś przeżywa żałobę słabiej lub silniej. Każdy z nas przeżywa ją inaczej. Pewne jest, że panowie inaczej przez to przechodzą. Na nich, na ogół działają takie argumenty, że „nie mamy na to wpływu”, są też bardziej otwarci na szybszy powrót do równowagi. Mocno to przeżywają. Oni również w pierwszym okresie potrzebują ciszy i wsparcia, czasu na poukładanie sobie wszystkiego. Czas leczy rany. Nie zmuszajmy do rozmów, do zwierzeń, ponieważ nie każdemu dzielenie się wewnętrznym bólem pomaga. Gdy ktoś chce porozmawiać, na pewno o tym powie najbliższym lub zareaguje na taką propozycję.

 

Bardzo trudnym momentem jest zabieg łyżeczkowania. Czy kobieta może liczyć na wsparcie psychologa będąc w szpitalu?

Powinien pojawić się psycholog, który odwiedzi taką parę, porozmawia i wybada, czy taka pomoc jest potrzebna. Czasem wystarczy szczera i delikatna rozmowa ze specjalistą, który zrozumie i pozwoli na wyrażenie emocji. Niestety w naszych szpitalach na ogół na taką pomoc liczyć nie można. Ponadto, częste jest, że kobiety czekające na zabieg kładzie się na sali albo ze szczęśliwymi, świeżo upieczonymi mamami albo z ciężarnymi, które lada moment będą rodzić. To powoduje dodatkowy ból.
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dziecko ma prawo do złości, ale nie ma prawa do agresji.

Dziecko ma prawo do złości, nie ma prawa do agresji

Rzucanie się na podłogę, krzyk, kopanie podłogi i bicie jej rękami , uderzanie głową w podłogę, to sposoby dziecka na wyładowanie złości. W ataku furii nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj