Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Raczkuję!

Szuflady idą w ruch

Jedno z moich dzieci przez kilka tygodni umiało przyjąć pozę gotową do raczkowania, ale tylko kołysało się w obie strony. Próbowałam wszystkich sposobów polecanych w podręcznikach. Kładłam na drugim końcu dywanu ulubione zabawki, siadałam tam i nawoływałam córkę. Nic nie wskórałam.

Zwykle dzieci zaczynają raczkować w dziewiątym miesiącu.

Fot.Emilia Denel

Zwykle dzieci zaczynają raczkować w dziewiątym miesiącu.

Pewnego dnia dziewczynka po prostu ruszyła, a ja zauważyłam to po dłuższej chwili. No i zaczęło się. Budziła się i natychmiast ruszała.Od tamtej chwili nie chciała siedzieć w wózku, tylko raczkować. Chodziłyśmy na plac zabaw i tam pozwalałam jej raczkować po trawie. Mała co chwila przysiadała, patrzyła, co ma w rączkach i ruszała dalej. Za punkt honoru stawiała sobie dojście do dzieci, które bawiły się w piaskownicy. A w piaskownicy – to dopiero było cudownie.

Zapowiedź raczkowania

Zwykle pierwsze raczkowanie zaczyna się w dziewiątym miesiącu, ale może się zdarzyć i w dziesiątym. Przed raczkowaniem dziecko dużo rusza się samodzielnie – kręci się wokół własnej osi, czołga się do tyłu i podciąga tułów na rączkach. Na pewno już samodzielnie siedzi.
Jedną ze śmieszniejszych sytuacji z raczkującym dzieckiem przeżyłam na najpiękniejszym placu w Sienie, w Toskanii. Mała długo siedziała w wózku, więc w końcu zaczęła gwałtownie domagać się wolności. Ludzi było mało, kamienie płaskie, śliskie i czyste. „No to ruszaj, dziewczyno”, pomyślałam, wypuszczając ją z wózka. Nie spodziewałam się, że stanie się główną atrakcją turystyczną. Dostała oklaski, ludzie podchodzili do niej, a grupa Japończyków oświetliła błyskiem fleszy. A dziecko nic, oprócz tego, że zadowolone, bo w końcu nie przypięte do wózka.

Uwaga na paluszki

Raczkowanie jest to też czas, kiedy w ruch idą wszystkie szuflady dostępne dla dziecka. Uwaga! Łatwo o przycięcie paluszka. Nie myśl, że jak dziecko raz sobie przytnie palec, to drugi raz będzie uważało. Niekoniecznie. Takie małe dzieci łatwo się rozpraszają, mają powolniejsze reakcje niż dorośli, a poza tym zapominają, co wydarzyło się trzy dni wcześniej. Lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu szafek w taki sposób, żeby dziecko nie robiło sobie krzywdy, ale żeby mogło coś z nich wyrzucać i wkładać – to jest super zajęcie! Na pocieszenie: zamieszania będzie jeszcze więcej, gdy maluch ruszy na dwóch nogach. Ale już na etapie raczkowania, musisz pochować lekarstwa, środki chemiczne i rzeczy, które dziecko może zrzucić sobie na głowę (przy okazji wypadku poszkodowany może być maluch i zniszczona cenna rzecz). Ważne, żeby na niskich stolikach albo i wysokich, ale przykrytych obrusem (można za niego chwycić i ściągnąć go na siebie) nie stawiać filiżanek z gorącymi napojami. Kilka razy w życiu widziałam raczkujące dziecko, które przytrzymało się obrusu, żeby stanąć i ściągnęło na siebie wszystko, co było na stole. Na szczęście nie były to groźne wypadki, ale strachu i płaczu było mnóstwo. Pamiętaj, o wypadek nie trudno!

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr rehabilitacji Jolanta Stępowska

  adiunkt Wydziału Rehabilitacji AWF, Klinika Rehabilitacji Pediatrycznej CZD

  Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie

  Czy można nauczyć dziecko prawidłowo raczkować? Co robić, gdy robi to „stylem dowolnym”?

  Warto nauczyć dziecko prawidłowego raczkowania, to znaczy naprzemienności wykonywania ruchów, tak, aby angażowało lewą i prawą stronę ciała. „Styl dowolny” tego nie zapewnia. Raczkowanie to jeden z etapów, którego dziecko prawidłowo rozwijające się nie może pominąć. Dzięki niemu uczy się przyjmować coraz wyższe pozycje, aż do samodzielnego stania. Prawidłowe, a więc naprzemienne raczkowanie (lewa ręka i prawa noga do przodu na zmianę z prawą ręką i lewą nogą) powoduje, że do układu nerwowego dochodzi informacja o skoordynowanych (nieprzypadkowych) ruchach mięśni. Takie poprawne funkcjonowanie układu nerwowego na tym etapie rozwoju dziecka zapobiega między innymi dysleksji i dysgrafii w późniejszym (wczesnoszkolnym) okresie życia dziecka.

  A jak nauczyć dziecko poprawnie raczkować? Na własnym przykładzie, bo dzieci w tym wieku już chętnie naśladują. A więc mama raczkuje na dywanie czy podłodze obok dziecka, pokazuje mu jak to się robi i delikatnie zachęca, żeby szło za mamą. I proszę mi wierzyć, że po którejś próbie maluch zacznie raczkować.
   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • izka31 | 24-11-2009 13:43:12

  A u nas raczkowanie zaczęło się około 1,5 tygodnia temu + wstawanie i chodzenie przy meblach... Po prostu Mały siedział na podłodze i jak zobaczył że spadł pilot od tv to jak ruszył...mnie prawie oczy wyszły z orbit! No a teraz nie mogę go ogarnąć bo jest wszędzie, we wszystkich szafkach, szufladach...i ogólnie wszędzie go pełno
 • jmijeczka | 24-11-2009 16:36:50

  Natomiast moje dziecie dluuuugo pełzało.. miala 7 miesiecy jak zaczela pełzac i tak sobie pełzala troche.. pozniej wstala w lozeczku, a pozniej dopiero zaczela raczkowac.. ale poraczkowala moze z miesiac.. pozniej wstawala przy czym sie da i w koncu majac 11 miesiecy poszla.. teraz biega.. izka - ee.. raczkowanie jest spoko.. pelno dziecka bedziesz miala jak zacznie .. nie tyle chodzic, co...
 • mikaa997 | 08-01-2015 17:06:21

  Polecam zainteresowanie dziecka zabawką którą da się gonić. Mój synek bardzo polubił pluszową piłeczkę, często się nią bawiliśmy i jak już widziałam, że jest to jedna z jego ulubionych zabawek to zaczęłam mu ją turlać. Łapał ją a ja ją delikatnie odsuwałam i tak zaczęłó się u nas poprawne raczkowanie
 • kasztanka2 | 14-01-2015 11:24:34

  Synek raczkował gdy miał 7 miesięcy, w ciągu miesiąca nauczył się siedzieć bez podparcia, samodzielnie stać i raczkować. A córeczka raczkowała dopiero w 11 miesiącu, mimo prób nauki i zachęcania zaczęła raczkować, gdy już nam się znudziło ją do tego przekonywać. Ale grunt, że w ogóle zaczęła

Poczytaj również

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj