Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Raczkuję!

Szuflady idą w ruch

Jedno z moich dzieci przez kilka tygodni umiało przyjąć pozę gotową do raczkowania, ale tylko kołysało się w obie strony. Próbowałam wszystkich sposobów polecanych w podręcznikach. Kładłam na drugim końcu dywanu ulubione zabawki, siadałam tam i nawoływałam córkę. Nic nie wskórałam.

Zwykle dzieci zaczynają raczkować w dziewiątym miesiącu.

Fot.Emilia Denel

Zwykle dzieci zaczynają raczkować w dziewiątym miesiącu.

Pewnego dnia dziewczynka po prostu ruszyła, a ja zauważyłam to po dłuższej chwili. No i zaczęło się. Budziła się i natychmiast ruszała.Od tamtej chwili nie chciała siedzieć w wózku, tylko raczkować. Chodziłyśmy na plac zabaw i tam pozwalałam jej raczkować po trawie. Mała co chwila przysiadała, patrzyła, co ma w rączkach i ruszała dalej. Za punkt honoru stawiała sobie dojście do dzieci, które bawiły się w piaskownicy. A w piaskownicy – to dopiero było cudownie.

Zapowiedź raczkowania

Zwykle pierwsze raczkowanie zaczyna się w dziewiątym miesiącu, ale może się zdarzyć i w dziesiątym. Przed raczkowaniem dziecko dużo rusza się samodzielnie – kręci się wokół własnej osi, czołga się do tyłu i podciąga tułów na rączkach. Na pewno już samodzielnie siedzi.
Jedną ze śmieszniejszych sytuacji z raczkującym dzieckiem przeżyłam na najpiękniejszym placu w Sienie, w Toskanii. Mała długo siedziała w wózku, więc w końcu zaczęła gwałtownie domagać się wolności. Ludzi było mało, kamienie płaskie, śliskie i czyste. „No to ruszaj, dziewczyno”, pomyślałam, wypuszczając ją z wózka. Nie spodziewałam się, że stanie się główną atrakcją turystyczną. Dostała oklaski, ludzie podchodzili do niej, a grupa Japończyków oświetliła błyskiem fleszy. A dziecko nic, oprócz tego, że zadowolone, bo w końcu nie przypięte do wózka.

Uwaga na paluszki

Raczkowanie jest to też czas, kiedy w ruch idą wszystkie szuflady dostępne dla dziecka. Uwaga! Łatwo o przycięcie paluszka. Nie myśl, że jak dziecko raz sobie przytnie palec, to drugi raz będzie uważało. Niekoniecznie. Takie małe dzieci łatwo się rozpraszają, mają powolniejsze reakcje niż dorośli, a poza tym zapominają, co wydarzyło się trzy dni wcześniej. Lepiej pomyśleć o zabezpieczeniu szafek w taki sposób, żeby dziecko nie robiło sobie krzywdy, ale żeby mogło coś z nich wyrzucać i wkładać – to jest super zajęcie! Na pocieszenie: zamieszania będzie jeszcze więcej, gdy maluch ruszy na dwóch nogach. Ale już na etapie raczkowania, musisz pochować lekarstwa, środki chemiczne i rzeczy, które dziecko może zrzucić sobie na głowę (przy okazji wypadku poszkodowany może być maluch i zniszczona cenna rzecz). Ważne, żeby na niskich stolikach albo i wysokich, ale przykrytych obrusem (można za niego chwycić i ściągnąć go na siebie) nie stawiać filiżanek z gorącymi napojami. Kilka razy w życiu widziałam raczkujące dziecko, które przytrzymało się obrusu, żeby stanąć i ściągnęło na siebie wszystko, co było na stole. Na szczęście nie były to groźne wypadki, ale strachu i płaczu było mnóstwo. Pamiętaj, o wypadek nie trudno!

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr rehabilitacji Jolanta Stępowska

  adiunkt Wydziału Rehabilitacji AWF, Klinika Rehabilitacji Pediatrycznej CZD

  Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie

  Czy można nauczyć dziecko prawidłowo raczkować? Co robić, gdy robi to „stylem dowolnym”?

  Warto nauczyć dziecko prawidłowego raczkowania, to znaczy naprzemienności wykonywania ruchów, tak, aby angażowało lewą i prawą stronę ciała. „Styl dowolny” tego nie zapewnia. Raczkowanie to jeden z etapów, którego dziecko prawidłowo rozwijające się nie może pominąć. Dzięki niemu uczy się przyjmować coraz wyższe pozycje, aż do samodzielnego stania. Prawidłowe, a więc naprzemienne raczkowanie (lewa ręka i prawa noga do przodu na zmianę z prawą ręką i lewą nogą) powoduje, że do układu nerwowego dochodzi informacja o skoordynowanych (nieprzypadkowych) ruchach mięśni. Takie poprawne funkcjonowanie układu nerwowego na tym etapie rozwoju dziecka zapobiega między innymi dysleksji i dysgrafii w późniejszym (wczesnoszkolnym) okresie życia dziecka.

  A jak nauczyć dziecko poprawnie raczkować? Na własnym przykładzie, bo dzieci w tym wieku już chętnie naśladują. A więc mama raczkuje na dywanie czy podłodze obok dziecka, pokazuje mu jak to się robi i delikatnie zachęca, żeby szło za mamą. I proszę mi wierzyć, że po którejś próbie maluch zacznie raczkować.
   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • izka31 | 24-11-2009 13:43:12

  A u nas raczkowanie zaczęło się około 1,5 tygodnia temu + wstawanie i chodzenie przy meblach... Po prostu Mały siedział na podłodze i jak zobaczył że spadł pilot od tv to jak ruszył...mnie prawie oczy wyszły z orbit! No a teraz nie mogę go ogarnąć bo jest wszędzie, we wszystkich szafkach, szufladach...i ogólnie wszędzie go pełno
 • jmijeczka | 24-11-2009 16:36:50

  Natomiast moje dziecie dluuuugo pełzało.. miala 7 miesiecy jak zaczela pełzac i tak sobie pełzala troche.. pozniej wstala w lozeczku, a pozniej dopiero zaczela raczkowac.. ale poraczkowala moze z miesiac.. pozniej wstawala przy czym sie da i w koncu majac 11 miesiecy poszla.. teraz biega.. izka - ee.. raczkowanie jest spoko.. pelno dziecka bedziesz miala jak zacznie .. nie tyle chodzic, co...
 • mikaa997 | 08-01-2015 17:06:21

  Polecam zainteresowanie dziecka zabawką którą da się gonić. Mój synek bardzo polubił pluszową piłeczkę, często się nią bawiliśmy i jak już widziałam, że jest to jedna z jego ulubionych zabawek to zaczęłam mu ją turlać. Łapał ją a ja ją delikatnie odsuwałam i tak zaczęłó się u nas poprawne raczkowanie
 • kasztanka2 | 14-01-2015 11:24:34

  Synek raczkował gdy miał 7 miesięcy, w ciągu miesiąca nauczył się siedzieć bez podparcia, samodzielnie stać i raczkować. A córeczka raczkowała dopiero w 11 miesiącu, mimo prób nauki i zachęcania zaczęła raczkować, gdy już nam się znudziło ją do tego przekonywać. Ale grunt, że w ogóle zaczęła

Poczytaj również

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj