Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

Cud nowego życia

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Fot. BE@W

Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku.

Dlatego też czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu, w którym kobieta zaszła w ciążę, nie doszukując się „daty dziennej” zapłodnienia. Można powiedzieć, że ciąża zaczyna się więc jeszcze zanim dojdzie do stosunku i zapłodnienia.

Kobieta jest płodna tylko przez kilka dni w miesiącu – aby zaszła w ciążę, do zbliżenia musi dojść w czasie owulacji (jajeczkowania).

Ciało zdrowej kobiety co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Około piątego dnia cyklu (cykl liczymy od początku krwawienia) w jednym z jajników zaczyna rozwijać się komórka jajowa, otoczona tzw. pęcherzykiem Graafa. Owulacja to moment, gdy dojrzała komórka jajowa opuszcza pęcherzyk. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli cykl trwa 28 dni, owulacja występuje około czternastego dnia, natomiast u kobiet, które mają cykl 30-dniowy, około szesnastego dnia. W przypadku kobiet u których występują cykle nieregularne, najlepszym sposobem na określenie momentu owulacji będą testy owulacyjne. Mogą z nich również korzystać kobiety z cyklami regularnymi, jeśli zależy im na precyzyjnym określeniu momentu owulacji.

Gdzie dochodzi do zapłodnienia?

Uwolnione jajeczko z jajnika trafia do jajowodu i czeka na plemnik – czeka około doby (tyle żyje dojrzałe jajeczko). Warto wiedzieć, że w momencie wytrysku do pochwy kobiety dostaje się ok. 200 milionów plemników - męskich komórek rozrodczych. Ich jedynym celem jest dotarcie do jajeczka, ale tę drogę są w stanie pokonać tylko najsilniejsze „osobniki”. Plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć nawet kilka dni, więc jeśli do stosunku dojdzie niedługo przed owulacją (do trzech dni) – również może dojść do połączenia plemnika i jajeczka.

Ile trwa zapłodnienie? Najpierw zygota, potem zarodek

Jajeczko i plemnik mają po 23 chromosomy zawierające kod genetyczny człowieka. Gdy się połączą, powstaje zygota, a w wyniku dalszego podziału zygoty powstaje zarodek. Powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna się dzielić i w tym samym czasie wędruje – nawet przez siedem dni! - przez jajowód do macicy, aby tam się zagnieździć. Dopiero gdy zarodek zagnieździ się w macicy, organizm kobiety zaczyna produkować hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży (to one m.in. zatrzymują miesiączkę). Zwykle na tym etapie - między szóstym a siódmym tygodniem - kobieta orientuje się, że doszło do zapłodnienia. 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża, zapłodnienie

Podobne dyskusje na forum

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj