Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwsze słowo

Przez płacz, głużenie i gaworzenie

Dla noworodka komunikacja ze światem odbywa się wyłącznie za pomocą płaczu. Z czasem rodzice rozpoznają różne jego rodzaje: inny w razie głodu, inny z powodu dolegliwości brzuszkowych, jeszcze inny jako wołanie o przytulenie i bliskość.

W pierwszych miesiącach czasem mów językiem dziecka - będzie zachwycone.

Fot.iStockphoto

W pierwszych miesiącach czasem mów językiem dziecka - będzie zachwycone.

Mów językiem dziecka

Pierwsze dźwięki wydawane przez maluszka pojawiają się kiedy ma kilka tygodni – wtedy zaczyna głużyć, później gaworzyć. Dźwiękom tym daleko jeszcze do mowy, to dopiero trening. Ale już wówczas można z dzieckiem rozmawiać, powtarzając wydawane przez nie zabawne bełkoty. Będzie zachwycone.
Kilkumiesięczne dziecko zaczyna mówić – robi to co prawda zupełnie nieświadomie, ale pojawiają się już dźwięki przypominające elementy języka dorosłych. Maluch powtarza ma-ma, ta-ta, ba-ba, pa-pa i podobne sylaby. Niejedna mama wpadnie w zachwyt, kiedy usłyszy takie właśnie ma-ma. Upłynie jednak jeszcze trochę czasu, zanim będzie to prawdziwe, skierowane do niej słowo mama.

 

Bo buch, bech, bach

Świadome mówienie rozpoczyna się zwykle, kiedy dziecko ma około jednego roku. Wtedy oprócz mama i tata zaczyna wypowiadać słowa, które oznaczają nie tylko osoby z jego najbliższego otoczenia. Pojawia się zwykle „am” – jako jedzenie, posiłek lub domaganie się go. Dziecko zaczyna też używać słów oznaczających dźwięki – mówi przykładowo „bu” na samochód, „ba” – kiedy coś (lub samo dziecko) upadnie, „ło” – pies. Oczywiście nie ma reguły, bo maluch tak naprawdę uczy się nowych słów na zasadzie odtwarzania i powtarzania tego, co słyszy. Kiedy już ruszy na dobre z nauką mowy, postęp będzie zaskakujący – każdego dnia będzie w stanie opanować nawet kilka nowych słów.

 

Nie wszystko naraz

Dwulatek jest już całkiem komunikatywny. Rozumie co prawda zwykle dużo więcej, niż sam potrafi powiedzieć, ale dogadać się z nim można.
W okresie do 3. roku życia tempo rozwoju mowy może być zróżnicowane. Zwykle jest tak, że skoki w rozwoju ruchowym, czy emocjonalnym przeplatają się z innymi skokami rozwojowymi. Nie ma więc powodu do zmartwienia, jeśli wydaje się nam, że szczebioczące dotąd bez przerwy dziecko nagle jakby zaniemówiło. Być może w tym czasie zaprzyjaźnia się z nocniczkiem, uczy się wchodzić po schodach lub samodzielnie jeść łyżką.
Moje dziewczynki mówiły szybko, dużo, chętnie, a wkrótce potem zostały gadułami. Ale roczny Olek, nie spieszył się z tym. Stawiał dopiero pierwsze kroki i prawdziwe „mama” usłyszałam dużo później. Podobno chłopcy, jak mawiają babcie „mają ciężką mowę”. Tak czy inaczej, mówienie to jedna z tych umiejętności dziecka, których z zapałem uczymy i z radością przyjmujemy każdy sukces na tym polu, a po jakimś czasie dalibyśmy wiele, by maluch, choć trochę pomilczał.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

  • jmijeczka | 12-04-2009 08:57:34

    U mnie poki co bylo ma-ma... a na babcie mowi be. Jak chce cos mnie zawoalac to krzycyz: maaa
  • wojtaszek | 12-01-2015 20:11:56

    Mój synek pierwszy raz powiedział UUUUUUUU ale później już ładnie gawożył i bardzo to lubi , szczególnie kiedy On coś mówi a ja udaję że rozumiem i mu odpowiadam. Niebywałe jest to że my rozmawiamy, ja słucham kiedy On mówi a gdy ja mu odpowiadam On słucha i mi nie przerywa Synek ma 5 miesięcy więc jeszcze nie słyszałam cudownego słowa mama choć czasem kiedy płacze lub się złości mam wrażenie ż...
  • kasztanka2 | 13-01-2015 11:07:51

    Pierwsze słowo synka - mama Pierwsze słowo córeczki baba Oboje powiedzieli, gdy mieli około 6 miesięcy.
  • wojtaszek | 13-03-2015 15:06:02

    Mój synek zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków i zawsze rano najwięcej rozmawia a ja słucham i próbuję mu odpowiadać - bardzo się wtedy cieszy. Kiedy czegoś chce patrzy na to i mówi GGGGGGG , a czasami ale chyba bezwiednie mówi coś w rodzaju mamamama , przyznam się że bardzo na to słowo czekam

Poczytaj również

Polecamy

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj