Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwsze słowo

Przez płacz, głużenie i gaworzenie

Dla noworodka komunikacja ze światem odbywa się wyłącznie za pomocą płaczu. Z czasem rodzice rozpoznają różne jego rodzaje: inny w razie głodu, inny z powodu dolegliwości brzuszkowych, jeszcze inny jako wołanie o przytulenie i bliskość.

W pierwszych miesiącach czasem mów językiem dziecka - będzie zachwycone.

Fot.iStockphoto

W pierwszych miesiącach czasem mów językiem dziecka - będzie zachwycone.

Mów językiem dziecka

Pierwsze dźwięki wydawane przez maluszka pojawiają się kiedy ma kilka tygodni – wtedy zaczyna głużyć, później gaworzyć. Dźwiękom tym daleko jeszcze do mowy, to dopiero trening. Ale już wówczas można z dzieckiem rozmawiać, powtarzając wydawane przez nie zabawne bełkoty. Będzie zachwycone.
Kilkumiesięczne dziecko zaczyna mówić – robi to co prawda zupełnie nieświadomie, ale pojawiają się już dźwięki przypominające elementy języka dorosłych. Maluch powtarza ma-ma, ta-ta, ba-ba, pa-pa i podobne sylaby. Niejedna mama wpadnie w zachwyt, kiedy usłyszy takie właśnie ma-ma. Upłynie jednak jeszcze trochę czasu, zanim będzie to prawdziwe, skierowane do niej słowo mama.

 

Bo buch, bech, bach

Świadome mówienie rozpoczyna się zwykle, kiedy dziecko ma około jednego roku. Wtedy oprócz mama i tata zaczyna wypowiadać słowa, które oznaczają nie tylko osoby z jego najbliższego otoczenia. Pojawia się zwykle „am” – jako jedzenie, posiłek lub domaganie się go. Dziecko zaczyna też używać słów oznaczających dźwięki – mówi przykładowo „bu” na samochód, „ba” – kiedy coś (lub samo dziecko) upadnie, „ło” – pies. Oczywiście nie ma reguły, bo maluch tak naprawdę uczy się nowych słów na zasadzie odtwarzania i powtarzania tego, co słyszy. Kiedy już ruszy na dobre z nauką mowy, postęp będzie zaskakujący – każdego dnia będzie w stanie opanować nawet kilka nowych słów.

 

Nie wszystko naraz

Dwulatek jest już całkiem komunikatywny. Rozumie co prawda zwykle dużo więcej, niż sam potrafi powiedzieć, ale dogadać się z nim można.
W okresie do 3. roku życia tempo rozwoju mowy może być zróżnicowane. Zwykle jest tak, że skoki w rozwoju ruchowym, czy emocjonalnym przeplatają się z innymi skokami rozwojowymi. Nie ma więc powodu do zmartwienia, jeśli wydaje się nam, że szczebioczące dotąd bez przerwy dziecko nagle jakby zaniemówiło. Być może w tym czasie zaprzyjaźnia się z nocniczkiem, uczy się wchodzić po schodach lub samodzielnie jeść łyżką.
Moje dziewczynki mówiły szybko, dużo, chętnie, a wkrótce potem zostały gadułami. Ale roczny Olek, nie spieszył się z tym. Stawiał dopiero pierwsze kroki i prawdziwe „mama” usłyszałam dużo później. Podobno chłopcy, jak mawiają babcie „mają ciężką mowę”. Tak czy inaczej, mówienie to jedna z tych umiejętności dziecka, których z zapałem uczymy i z radością przyjmujemy każdy sukces na tym polu, a po jakimś czasie dalibyśmy wiele, by maluch, choć trochę pomilczał.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

 • jmijeczka | 12-04-2009 08:57:34

  U mnie poki co bylo ma-ma... a na babcie mowi be. Jak chce cos mnie zawoalac to krzycyz: maaa
 • wojtaszek | 12-01-2015 20:11:56

  Mój synek pierwszy raz powiedział UUUUUUUU ale później już ładnie gawożył i bardzo to lubi , szczególnie kiedy On coś mówi a ja udaję że rozumiem i mu odpowiadam. Niebywałe jest to że my rozmawiamy, ja słucham kiedy On mówi a gdy ja mu odpowiadam On słucha i mi nie przerywa Synek ma 5 miesięcy więc jeszcze nie słyszałam cudownego słowa mama choć czasem kiedy płacze lub się złości mam wrażenie ż...
 • kasztanka2 | 13-01-2015 11:07:51

  Pierwsze słowo synka - mama Pierwsze słowo córeczki baba Oboje powiedzieli, gdy mieli około 6 miesięcy.
 • wojtaszek | 13-03-2015 15:06:02

  Mój synek zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków i zawsze rano najwięcej rozmawia a ja słucham i próbuję mu odpowiadać - bardzo się wtedy cieszy. Kiedy czegoś chce patrzy na to i mówi GGGGGGG , a czasami ale chyba bezwiednie mówi coś w rodzaju mamamama , przyznam się że bardzo na to słowo czekam

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj