Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwsze tygodnie w szkole

Planujemy dzień i tydzień razem z dzieckiem

O zmianach w rodzinie, związanych z pójściem dziecka do szkoły rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym.

Bardzo ważne, by nasze dziecko uczyło się samodzielnie odrabiać zadane prace.

Fot. iStockphoto

Bardzo ważne, by nasze dziecko uczyło się samodzielnie odrabiać zadane prace.

We wrześniu ponad 2 miliony dzieci rozpoczęło naukę w pierwszej klasie. Czy to znaczy, że tyle dzieciaków i ich rodzin będzie przeżywać spore zmiany?

Tak, ale przychodzą one naturalnie. Rodzice muszą przeorganizować nie tylko własny dzień, ale również dzień dziecka. Konieczne jest wygospodarowanie czasu na naukę i odrabianie lekcji. Planowanie dnia sprawi, że po szkole dziecko będzie miało czas na zabawę. Umiejętność planowania jest przydatna przez całe życie, dlatego należy uczyć jej od najmłodszych lat. Na początku roku szkolnego, warto wspólnie z dzieckiem zrobić plan dnia. Niech będzie duży i kolorowy, ozdobiony własnoręcznie przez małego ucznia. Należy na nim umieścić plan lekcji, dodatkowe zajęcia, zaznaczyć czas na odrabianie pracy domowej, oglądanie telewizji, zabawę, posiłki i porę snu. Dzięki temu, rodzice unikną niepotrzebnych dyskusji dotyczących tego, co i kiedy ma być zrobione. Plan dnia powinno się ułożyć wspólnie z dzieckiem. Niech samo zdecyduje, kiedy chce odrabiać prace domowe, bawić się czy oglądać swoje ulubione programy telewizyjne. Rodzic nie powinien narzucać dziecku, ale raczej dyskutować z nim i tłumaczyć, że np. godzina 22 nie jest najlepszą porą na naukę.

Co jest najtrudniejsze dla małych uczniów. Nowe miejsce, otoczenie, zmiana rytmu dnia?

Pójście do szkoły to moment przełomowy w życiu dziecka. Dla każdego siedmiolatka coś innego może być trudne. Jedno może mieć kłopot ze znalezieniem przyjaciół, a drugie z nauką. W pierwszych tygodniach szkoły, zadaniem rodziców jest obserwowanie dziecka, rozmawianie z nim i przyglądanie się czy pojawiają się jakieś problemy. Należy uważać, by dziecko nie przejęło obaw rodziców, którzy często bardziej się boją o szkolny start niż ich pociecha. Lepiej kształtować pozytywne postawy wobec szkoły, opowiadać o niej jak o miejscu nie tylko nauki, ale też zabawy.

Jak może się zachowywać uczeń w pierwszych tygodniach?

Dziecko może być rozdrażnione, nieuważne. Jeśli zauważymy, że jego zachowanie zmieniło się po rozpoczęciu nauki np. gorzej sypia, mniej je, jest osowiałe lub pobudzone, nie należy lekceważyć tych objawów i jeśli rozmowy nie poskutkują, poszukać pomocy u specjalisty w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Bagatelizowanie nawet na pozór drobnych niepokojących sygnałów może w przyszłości doprowadzić do wystąpienia fobii szkolnej. Warto też porozmawiać z nauczycielem. On na lekcjach obserwuje dzieci i może okazać się pomocny. Dziecko powinno też wiedzieć, że z każdym kłopotem może się zwrócić do mamy i taty. Dlatego tak ważne są rozmowy o szkole, o tym, co śmiesznego się w niej wydarzyło, o nowych kolegach, uczuciach, przemyśleniach i obawach. Rodzic może też zaangażować się w życie klasy. Uczestnicząc w życiu szkoły, będzie miał większe rozeznanie w sytuacji córki czy syna.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, szkoła, rodzina, rodzice, nauka

Polecamy

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj