Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie. Przyczyny, zapobieganie

Co robić, gdy zaczną wypadać włosy

W kilka tygodni po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać, gdyż w organizmie matki spada poziom estrogenów. Oczywiście nasilenie tego zjawiska jest indywidualne, bowiem wszystko zależy od organizmu kobiety, oraz od poziomu hormonów. Niektóre młode matki niemalże nie zauważają utraty kosmyków, inne z kolei tracą aż połowę swoich włosów.

Wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym   ustępuje samoistnie.

Fot. iStockphoto

Wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym ustępuje samoistnie.

Jakie są przyczyny wypadania włosów po porodzie? Produkcja dużej ilości prolaktyny, hormonu, który wydzielany jest wówczas, gdy kobieta karmi piersią. Podczas karmienia może również dochodzić do niedoboru żelaza w organizmie, co  przyczynia się do gubienia włosów. Dodatkowo pojawia się stres i nieprzespane noce. Wszystko to minie samoistnie, a gubienie włosów trzeba po prostu cierpliwie przeczekać.

Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jak długo potrwa wypadanie włosów. To sprawa indywidualna – u jednych kobiet proces ten trwa kilka tygodni, u innych – kilka miesięcy. Tuż po porodzie warto zaopatrzyć się z odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne do włosów i zacząć je stosować wtedy, kiedy kosmyki jeszcze nie wypadają – to dodatkowo wzmocni mieszki włosowe i pobudzi je do wytwarzania nowych włosów. Pamiętaj, że jeżeli karmisz piersią, wiele cennych składników „ucieka” wraz z pokarmem, dlatego też należy każdego dnia zapewniać organizmowi zastrzyk witamin, niezbędnych pierwiastków oraz mikro i makroelementów. Wszystkie te składniki znajdują się w owocach, warzywach, drobiu, czerwonym mięsie, pełnoziarnistym pieczywie, ale również z kaszach, makaronach, ryżu, grochu czy fasoli.

 

Wypadanie włosów w ciąży. Przyczyny

Wydawać by się mogło, że ciąża jest jednym z tych okresów, kiedy wypadanie włosów jest wręcz niemożliwe, wszak podwyższony poziom estrogenów i zahamowana faza telogenu skutecznie uniemożliwiają ich wypadanie. A jednak są kobiety, które właśnie w czasie trwania ciąży gubią kosmyki i co ważne, za tym stanem rzeczy mogą kryć się właśnie estrogeny, oraz nieprawidłowa dieta, która doprowadza do niedoborów cynku i żelaza, które odpowiedzialne są za prawidłowy wzrost włosów.  Zbawienny wpływ na czuprynę podczas ciąży mają też witaminy z grupy B, witamina C, E i biotyna.

Włosy również mogą wypadać z powodu nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zahamowanie tego procesu odbywa się przede wszystkim poprzez poddanie się odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu. Również niektóre lekarstwa mogą powodować utratę włosów – antykoagulanty stosowane w celu zapobiegania zakrzepicy krwi, cytostatyki zwane potocznie chemią, tabletki antykoncepcyjne oraz silne antydepresanty.

Również silny stres może przyczynić się do utraty włosów. Im stres jest silniejszy i długotrwały, tym jego skutki są poważniejsze – mogą doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia lub osiwienia!

Co robić, i co stosować, jeśli włosy zaczynają wypadać:

- Zetnij je, tym samym utrata włosów będzie mniej widoczna,
- Związuj włosy w kucyk tylko i wyłącznie luźną frotką,
- Unikaj zabiegów farbowania i trwałej ondulacji,
- Pozwól włosom wyschnąć samoistnie – zrezygnuj z suszarki,
- Stosuj odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne mające właściwości wzmacniające i regenerujące,
- Unikaj energicznego czesania mokrych włosów, bowiem wówczas są najbardziej podatne na wszelkie uszkodzenia,
- Ogranicz ekspozycje na słońcu – noś czapki i kapelusze przeciwsłoneczne,
- Uwierz w moc ziół – stosuj płukanki z pokrzywy, rozmarynu i skrzypu polnego.

 

Pamiętaj! Wypadanie włosów zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie jest zjawiskiem całkowicie odwracalnym - ustąpi samoistnie. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja czupryny, zbilansowana dieta i jak najmniej stresowych sytuacji.

*Adrianna Jakubczyk jest autorką portalu poświęconego włosom www.handsomemen.pl
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • malutka22ap | 11-03-2015 14:03:25

    Moje włosy zawsze były słabe i bardzo cienkie a od kiedy jestem w ciąży jest gorzej chociaż po 5tygodniach są grubsze ale wypadają mi garściami. ciesze się że po porodzie skończy się problem z wypadaniem wlosów
  • Koala_Koala | 26-10-2015 17:28:57

    mnie w ciayz nie wypadaly, wrecz mialam gęste i lśniące, wiadomo hormony. Ale to co sie stało po porodzie to jakas masakra, garsciami, non stop. Bylam u dermatologa i kazał brac vitapil mama, to suplement, ale wlsanie dla kobiet po porodzie i karmiacych piersia, jest roznica i to widoczna, zakupilam wiec kolejne opakowanie i licze, ze ten problem w koncu mnie opusci
  • Wandzia854 | 29-12-2017 10:15:45

    Mi się strasznie osłabiły włosy podczas ciąży. Wypadały wręcz garściami. Mąż dał mi w prezencie szampon i wcierkę keep professional. Bardzo mi to pomogło, bo przestały mi wypadać, a po miesiącu wyrosły mi nowe.
  • anni | 05-02-2018 15:33:26

    Polecam serie Seboradin Przeciw wypadaniu, ampułki do wcierania forte albo szampon z balsamami, maskę i lioton, działa rewelacyjnie a nie kosztuje majątku

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: witaminy, uroda, matka karmiąca, dieta mamy, ciężarna, ciąża

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj