Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poród w wodzie

Mniejszy szok dla dziecka

Mama miesięcznej Oli mówi, że podczas immersji wodnej podczas porodu miała poczucie scalenia ciała i większego bezpieczeństwa niż podczas pierwszego porodu siłami natury w pozycji leżącej, kiedy czuła przykre uczucie rozrywania.

Pokój do rodzenia w Niemczech. Gdyby w Polsce były tak głębokie wanny, pewnie porodów wodnych byłoby więcej.

Fot. iStockphoto

Pokój do rodzenia w Niemczech. Gdyby w Polsce były tak głębokie wanny, pewnie porodów wodnych byłoby więcej.

Dr Michel Odent, francuski ginekolog, zwolennik porodu naturalnego w wodzie, podkreśla, że woda rozluźnia mięśnie i łagodzi doznania bólowe, co ułatwia rodzenie dziecka. To ważne, bo przy immersji wodnej znieczulenie zewnątrzoponowe jest niemożliwe.
Porody wodne są dwojakiego rodzaju. Immersję wodną stosuje się w I fazie porodu jako niekonwencjonalną metodę łagodzenia bólu, po czym poród odbywa się już poza wanną albo w ostatnim, II etapie porodu dziecko przychodzi na świat pod wodą.

 

Decydujący jest wygląd wód płodowych

Żeby móc się przymierzać do porodu w wodzie ciąża musi przebiegać bez powikłań, dziecko musi być ułożone główką w dół i nie powinno być zbyt duże (do 4000 g). To oczywiście wszystko wiadomo przed wyznaczonym terminem porodu. Kobieta powinna też być zdrowa: wykluczone są choroby nadciśnieniowe czy układu krążenia, na skórze nie może mieć żadnych zmian. Jeśli spełnia wszystkie te wymogi, o tym czy może rodzić w wannie ostatecznie decyduje wygląd wód płodowych. Dlatego też szykując się do porodu wodnego rodząca musi znaleźć się na porodówce zanim odejdą jej wody. Jeśli są czyste (nie mogą być zielone czy zielonkawe), poród w wodzie jest możliwy. I jeszcze jedno: przed wejściem do wanny zapis KTG (kardiotografu dziecka) musi być prawidłowy.

 

Za płytkie wanny

Wielkość i kształt wanny wymusza pozycję do porodu. Być może, gdyby w Polsce były głębsze wanny, takie w których kobieta mogłaby zanurzyć się aż po piersi, porodów wodnych byłoby więcej. W takiej głębokiej wannie dziecko można urodzić bowiem w wygodnej pozycji kucznej. Zwykle jednak w szpitalach wanny są płytkie i kobieta może się zanurzyć w wodzie zaledwie do pępka.
- W pierwszym etapie porodu czas przebywania rodzącej w wodzie nie powinien przekraczać 30 minut. Ponowna immersja wodna może nastąpić po 30 minutach przerwy - opowiada Anna Pułczyńska, doświadczona położna ze Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie. – Na tym etapie woda co prawda uśmierza doznania bólowe, ale może spowolnić czynność skurczową macicy, a czasem ją wyhamowuje i wtedy trzeba podać oksytocynę – mówi położna.
Osobną rolę pełni podczas porodu prysznic. Kobiety lubią pod nim klęczeć a nawet odpoczywać siedząc na krzesełku. Prysznic przynosi nie tylko ulgę, ale i przyspiesza poród, szybciej się uzyskuje rozwarcie szyjki macicy sięgające 5-8 cm. - Immersja wodna powoduje obfitsze krwawienie po porodzie, bo naczynia krwionośne są rozszerzone z powodu ciepłej wody (ok. 37 stopni C), co niestety może powodować anemizację matki, w późniejszym okresie w połogu – przestrzega położna.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Modzelka8 | 17-02-2015 21:03:07

  Oglądałam kiedyś bardzo ciekawy film na temat porodów w wodzie. Większość dziewczyn chwaliła sobie taki poród, twierdziły że w mniejszym stopniu odczuwają bóle porodowe, jedna wręcz czuła tylko przyjemność Szkoda, że w Polsce panuje głównie przekonanie, że należy rodzić na leżąco i w ogromnych bólach
 • mikaa997 | 18-02-2015 12:38:15

  Moim zdaniem w Polsce też już bardzo poprawia się sytuacja kobiet rodzących i już chyba w każdym szpitalu jest wanna do porodów, także myślę że jeśli tylko badania kobiety są ok to nie ma żadnych przeciwskazań
 • joanka106259 | 25-02-2015 18:44:41

  Wanny do porodów w wodzie może i są, ale chęć personelu do takich porodów nie jest wcale taka duża. Częściej zdarza się, że I faza porodu przebiega w wodzie, ale sam poród już nie. Wierzą, że w wodzie dużo lepiej się rodzi, przyjemniej, bo nawet z brzuszkiem jak się w domu w wannie położy to się odpoczywa i relaksuje.
 • weronikawerka | 02-08-2018 13:45:50

  rodziłam normalnie i jakos dałam rade, trzeba dac i juz,. Teraz juz staram sie o tym nie myslec, a szybko doszlam do siebie bo psiukałam ranę sprayem z motherlove - zmniejszał ból i przyspieszał gojenie

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj