Krztuszenie się jest wynikiem dostania się jedzenia do krtani lub głębiej do tchawicy, a nawet oskrzeli. Może zdarzyć się wszędzie i każdemu, bez względu na wiek. Najważniejsze to zachować zimną krew i udzielić pomocy potrzebującemu.
Czego nie wolno robić, gdy dziecko się krztusi!
Gdy dziecko się krztusi, błędem jest unoszenie jego rąk do góry, ponieważ podniesienie ramion ogranicza ruchomość klatki piersiowej, zmniejsza ilość nabieranego powietrza do płuc i przez to kaszel staje się mniej efektywny. Nie wolno też wkładać palców głęboko do buzi i starać się za wszelką cenę wyciągnąć przedmiot, bo można wepchnąć go dalej. Nie wolno też klepać po plecach dziecka, które stoi albo siedzi, ponieważ połknięty przedmiot zamiast w górę przesunie się w dół. Warto też pamiętać, by nie zostawiać dziecka samego podczas posiłku oraz nie pozwalać by biegało z jedzeniem po domu czy przeżuwając oglądało bajki. Nie dawajmy też pokarmów, z którymi sobie nie poradzi.
Jeśli dziecko krztusi się często
Jeśli dziecko krztusi się bardzo często, należy udać się do pediatry. Przyczyny bowiem mogą być różne. – Może być to uszkodzenie aparatu zamykania, na przykład po zabiegu operacyjnym, w czasie którego pacjent miał zakładaną rurkę do oddychania, po operacjach lub w chorobach mogących prowadzić do uszkodzenia nerwów, które trzeba zdiagnozować.
Natomiast u noworodków krztuszenie się podczas ssania może być spowodowane wadą polegającą na połączeniu przełyku i tchawicy poniżej krtani. Takie połączenie, nazywane jest przetoką. Dziecko już w pierwszej dobie zaczyna kaszleć podczas ssania. Konieczne jest szybkie wyjaśnienie przyczyny i ewentualnie leczenie operacyjne, bo nieleczona przetoka będzie prowadziła do nawracających zapaleń płuc - mówi.
*lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra z Centrum Medycznego ENEL-MED, Oddział Blue City oraz Oddział Arkadia.
*dr n. med. Wojciech Feleszko, pediatra ze Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Działdowskiej w Warszawie.