Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Telewizja a dzieci

Dziecko woli zabawę

W momencie, gdy w domu pojawia się noworodek, oglądanie telewizji trzeba ograniczyć do minimum. Dobrze by ten „członek rodziny”, na długo pozostał obcy dla dziecka. Bombardujący migającymi obrazkami i różnorodnymi dźwiękami sprzęt jest bowiem męczący.

Zabawa z opiekunem czy spacer powinny być dla malucha ciekawsze od telewizji.

Fot.iStockphoto

Zabawa z opiekunem czy spacer powinny być dla malucha ciekawsze od telewizji.

Teoretycznie przestaniecie oglądać telewizję automatycznie, bo absorbujący maluch zabierze część czasu, który wcześniej przeznaczaliście na oglądanie czegokolwiek. Nie polecam jednak machinalnego włączania go, lepiej wybrać radio.

Łóżeczko w pokoju innym niż TV

Jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, niemowlę nie powinno w ogóle przebywać w pomieszczeniu, w którym gra TV. My nie mieliśmy takiego komfortu, bo kiedy Paulina przyszła na świat mieliśmy tylko jeden pokój u teściów, a w nim i telewizor, i łóżeczko. Włączaliśmy go jedynie wieczorem. Wtedy na łóżeczku zawieszałam ręcznik, tak by migający ekran nie docierał do śpiącego niemowlaka. Mam jednak świadomość, że to nie było idealne rozwiązanie. Jeszcze trudniej jest, kiedy odwiedzamy z dzieckiem domy, w których gra telewizor. Choć moim zdaniem, nie ma nic zdrożnego w tym, by poprosić o jego wyłączenie, ze względu na dziecko.

Jeśli oglądanie bajki, to wspólne

Generalnie telewizor to nic dobrego, ale oczywiste jest, że przyjdzie moment, w którym dziecko zainteresuje się nim. Jeśli nie da się temu zapobiec, trzeba dbać o dozowanie, zarówno czasu spędzanego przez malucha przed telewizorem, jak i treści, które sobie za jego pośrednictwem przyswaja. Mowa oczywiście o dzieciach co najmniej kilkuletnich. Dla niemowlaków telewizor nie powinien w ogóle istnieć. A kiedy już dziecko zacznie przed telewizorem zasiadać, nie róbmy z tego rytuału. Zawsze można zaproponować coś ciekawszego. Zabawa z mamą lub z tatą, wspólny spacer czy inne zajęcia będą dla malucha bardziej interesujące. Jeśli woli telewizor, to znak, że coś zostało zaniedbane.

Dla dzieci są w telewizji wyłącznie bajki, tu mam znów na myśli kilkuletnie dzieci. Warto obejrzeć bajkę razem z dzieckiem – po pierwsze, żeby przekonać się, czy jest dla niego odpowiednia, a po drugie by na bieżąco wyjaśniać wątpliwości dziecka. W sprawie telewizora zalecam umiar, umiar i jeszcze raz umiar, bo trudno przewidzieć moment, kiedy sytuacja wymknie się spod kontroli. Co ciekawe, dla większości dzieciaków fascynującym przedmiotem jest pilot od telewizora. I najlepiej jak na pilocie poprzestaną.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Dlaczego dzieci kochają Teletubisie?

  Bajeczki tego typu są proste, mają proste słowa, sytuacje, są kolorowe, powtarzają się określone sekwencje, a wszystko jest na tyle krótkie, że dziecko jest w stanie się skoncentrować. Dają dziecku oswojony świat – słowa, sytuacje i przedmioty są maluchowi znane z jego życia. Nic go nie zaskakuje, co najwyżej trzyma w pozytywnym napięciu bajkowa zabawa „co Teletubiś ma w torebce”. Rozwiązanie zagadki cieszy każde dziecko, bo jest to na przykład kolorowa piłka lub kawałek sznurka, którymi można się bawić.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 16-01-2015 00:24:13

  Telewizor oczywiście w salonie a nie w pokoju dziecka. Rodzic może wtedy kontrolować co i jak długo ogląda jego dziecko. Teraz są takie piękne i mądre bajeczki że dzieci mogą się z nich wiele nauczyć, więc jestem za oglądaniem przez dzieci telewizji ale w odpowiedniej odległości od telewizora i odpowiednią ilość czasu
 • donnavito | 16-01-2015 11:31:05

  Telewizja nie jest zła sama w sobie, ale trzeba nadzorowac, co dzieci ogladają, nie wyobrażam sobie telewizora w pokoju dziecka do jego dyspozycji.
 • martaleszno | 11-02-2015 18:05:29

  Bardzo chciałabym pozbyć się z domu telewizora - byłby czas na poczytanie, więcej czasu na rozmowę i czy gry planszowe. Mąż jednak telewizora nie odda No cóż. Znajomym zepsuł sie niedawno TV i sami zauważyli, większy spokój i harmonie w domu. Dzieci przestały sie kłócić co oglądać, zaczęli więcej czasu spędzć razem przy stole Mówią, że żałują, że kupili nowy
 • Riley | 01-08-2016 11:24:59

  Gdy dziecko jest samo w pokoju najlepiej mu puszczać Minimini albo puls - tam są sprawdzone bajki. WSZYSTKO byle nie cartoon network

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: telewizja, bajki

Polecamy

Lepiej, żeby ubranka dla dzidziusia były za duże, niż za małe

Pierwsza wyprawka dla noworodka

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, nie mogłam doczekać się kupowania małych ubranek! Odwiedzałam sklepy z dziecięcymi artykułami, ale bałam się cokolwiek kupić, by nie zapeszyć. Jednak mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży kupiłam pierwsze...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj