Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Babcia, niania czy żłobek

Mama wraca do pracy

Decyzja o powrocie do pracy pociąga za sobą decyzję drugą: kto, podczas twojej nieobecności zajmie się małym szkrabem? Jeśli istotne znaczenie ma dla ciebie koszt opieki nad dzieckiem, to najtańsza będzie babcia, a najdroższa opiekunka czy prywatny żłobek. Państwowy żłobek kosztuje miesięcznie, w zależności od miasta średnio od 100 do 300 zł. Niania - od pięciu do kilkunastu złotych za godzinę.

Babcia może rozpieścić wnuka, ale to nie największe zmartwienie.

Fot. iStockphoto

Babcia może rozpieścić wnuka, ale to nie największe zmartwienie.

Obie babcie dobre

Jeśli masz niepracującą mamę, chętną do pomocy przy dziecku, to nie ma co się wahać. Warto jednak pamiętać, żeby i babcia od czasu do czasu mogła odetchnąć, nawet jeśli się o to nie upomina. Druga babcia to twoja teściowa. W jej przypadku decyzja o oddaniu jej dziecka pod opiekę bywa zwykle trudniejsza. Myślisz: „ona ma inne podejście, dyskusyjne poglądy na wychowanie” itd. Ale pewne, że twoje dziecko to także jej wnuk czy wnuczka i krzywdy mu na pewno nie zrobi. W końcu wychowała twojego męża. Jeśli jednak ani twoja, ani męża mama nie widzi się w tej roli, nie ma co jej zmuszać. Może będzie skłonna pomóc w innych okolicznościach. Warto także wziąć pod uwagę stan zdrowia babci. Jeśli nie jest w pełni zdrowa, nie ma co jej dodatkowo obciążać, bo mogą z tego wyniknąć tylko kłopoty.

Żłobek

Wiele matek, wracających do pracy, wybiera żłobek. Dzisiejsze żłobki nie przypominają już tych sprzed kilkunastu lat. Nie ma w nich uniformów, żelaznych łóżeczek z wykrochmaloną białą pościelą, szklanych butelek i jednego planu dnia, do którego musiały dostosować się wszystkie dzieci. (Nie wspominając już o żłobkach tygodniowych, z których dziecko odbierało się tylko na niedzielę – opowiadała mi o nich moja mama). Obecne żłobki to miejsca przyjazne dzieciom, kolorowe, gdzie jedna opiekunka dogląda kilkorga dzieci. Żłobek wybierają mamy, których na opiekunkę nie stać, a żadna z babć nie jest w stanie zająć się wnukiem. Niewątpliwą wadą żłobka jest to, że maluch przez bezpośredni kontakt z grupą jest narażony na choroby. Żeby zmniejszyć zagrożenie, warto zaszczepić dziecko i dodatkowymi szczepionkami. Bardzo istotne jest to, by podziębionego malucha nie oddawać do żłobka. Nie róbcie tego i stanowczo wymagajcie od rodziców innych dzieci. Także personel żłobka powinien dbać o to, by dzieci z jakimikolwiek infekcjami nie przebywały wśród zdrowych.

Jak członek rodziny

Niania jest nie tylko kosztowna, ale też trudno znaleźć naprawdę dobrą. Te matki, którym udało się wybrać właściwą nianię są bardzo zadowolone. Dobra niania bowiem, to jak nowy członek rodziny.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Jaką opiekę zapewnić mają małemu dziecku rodzice, którzy sami nie mogą się nim zajmować cały czas?

  Najlepiej znaleźć kogoś, o kim wiemy, że pozostanie z dzieckiem np. do czasu, kiedy pójdzie do przedszkola. Małe dziecko potrzebuje bowiem stałej opieki jednej osoby. Najkorzystniejsze dla dzieci jest posiadanie niani. Plusem niani, która przychodzi jest to, że dziecko pozostaje w domu, który zna i w którym dobrze się czuje. Zmiana otoczenia jest dla malucha stresująca. Poza tym niania zrobi to, o co prosimy. Babcia nie zrezygnuje ze swoich metod wychowania, które przerobiła na własnych dzieciach. Nawet, jeśli obieca, że zrobi tak, jak chce mama, w końcu zrobi po swojemu. I to rodzi konflikt. Babcia ma też prawo być zmęczona, chociaż to oczywiście zależy czy ma 50 czy 70 lat. Trzeba również pamiętać, że babcie są bardziej pobłażliwe, nie wymagają tego, co rodzice, rzadziej stawiają granice. A to nie jest dobre dla dziecka. Dlatego czasem lepsza jest babcia dochodząca a nie na stałe opiekująca się dzieckiem.
  Poza tym, kiedy babcia opiekuje się dzieckiem, jego rodzice wciąż pozostają w zależności od swoich rodziców. I to może nie być korzystne dla rodziny
   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

 • opiekunka11 | 13-07-2016 14:45:19

  jak sie uda tak i bedzie tu sa porady na temat jak znaleźć nianie _znalezc_nianie.asp
 • gosiaczekk | 06-02-2017 16:41:12

  Wg mnie każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W żłobku dziecko ma kontakt z rówieśnikami, ale z kolei zwykle często choruje. My się chyba jednak na nianię zdecydujemy. Widziałam, że na stronie Kochaj i Dbaj się ogłaszają, może któraś oferta nas zainteresuje.
 • cristal | 08-02-2017 22:41:12

  To już kwestia indywidualna- nie każdy ma możliwość zostawienia malucha u dziadków ( bo np. mieszkają w innym mieście), o nianię też wcale nie jest łatwo. Według mnie sprawdzony żłobek to dobre rozwiązanie- te państwowe są w porządku, ale złapanie miejsca graniczy z cudem... Uznałam, że wolę zostawiać swojego dzieciaczka w żłobku prywatnym- mieszkam w Wawie i korzystam ze żłobka Misio Pisio, na...
 • TattoMamo | 15-03-2017 22:01:23

  słuchajcie ja sądzę że takie żłobki rozwijają, tylko wiadomo to musi być dobra placówka. I dziecko powinno mieć przynajmniej dwa latka, wcześniej to ono potrzebuje bliskości rodzica. Jak jesteście właścicielami żłobków, rozreklamujcie się tutaj moja bratanica tak zrobiła, dzięki temu biznes jej się bardzo szybko rozkręcił.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, opiekunka, opieka nad dzieckiem, niania

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj