Jeżeli nie ma szczególnych, rzadkich, uwarunkowań medycznych, z moczenia nocnego każde dziecko wyrasta w swoim czasie! Ponad 400 tys. dzieci w Polsce czasem moczy się w nocy. Czyli co trzecie dziecko w wieku 4 lat i co piąte dziecko w wieku 4-7 lat czasem robi siusiu do łóżka. U zdecydowanej większości dzieci, to normalny etap rozwoju.
Dlatego nie ma co się wstydzić, gdy nasz sześciolatek moczy się w nocy. To nieprawda, że moczenie nocne zdarza się głównie w rodzinach patologicznych!
Jeśli nauczmy się wspierać dzieci przechodzące fazę moczenia nocnego, pomożemy im wyjść z niej bez szwanku.
Układ moczowy każdego dziecka rozwija się w swoim tempie do około 6. roku życia. Większość dzieci wyrasta z moczenia do 10. roku życia.
Moczenie nie jest winą ani dziecka, ani rodziców. Nie ma potwierdzonej zależności pomiędzy występowaniem moczenia nocnego u dzieci a sytuacją rodzinną, miejscem zamieszkania lub warunkami socjalnymi rodziców.
Problemy emocjonalne dzieci są zazwyczaj skutkiem, a nie przyczyną nocnego moczenia. Dziecko nie siusia ze złej woli czy z lenistwa!
Przyczyny moczenia nocnego u dzieci
Nocne moczenie u dzieci to nieświadome i niecelowe oddawanie moczu przez dzieci w wieku, w którym powinny już umieć samodzielnie kontrolować funkcje pęcherza.
- Rozróżniamy dwa rodzaje moczenia nocnego: jednoobjawowe (pierwotne) i wieloobjawowe (wtórne). Moczenie określane jako powikłane lub wtórne rozpoznajemy wówczas, gdy towarzyszą mu inne objawy chorobowe ze strony układu moczowego lub innych narządów. Może być jednym z objawów groźnych chorób. Moczenie nocne wtórne wymaga zawsze skierowania do specjalisty w celu dalszej diagnostyki i leczenia przyczyn dolegliwości. Najczęściej występująca postać moczenia nocnego to jednak moczenie pierwotne, łagodny typ dolegliwości, ustępujący z reguły do 10. roku życia, któremu nie towarzyszą żadne inne niepokojące symptomy – tłumaczy dr Katarzyna Gadomska – Prokop, lekarz nefrolog z Centrum Zdrowia Dziecka.
Przyczyną moczenia pierwotnego jest (w dużym uproszczeniu) opóźnienie dojrzewania różnych procesów w organizmie:
- niedobór hormonu (wazopresyny) odpowiedzialnego za wytwarzanie prawidłowej ilości moczu w nocy,
- opóźnienie dojrzewania prawidłowej kontroli nad działaniem pęcherza moczowego,
- opóźnienie dojrzewania procesów zachodzących w mózgu odpowiedzialnych za przebudzenie się,
- zbyt mała pojemność pęcherza moczowego.
Moczenie nocne rzadko jest objawem chorób, ale zawsze należy skonsultować je z lekarzem, by własnie wykluczyć choroby.
malgosb | 09-12-2011 12:36:13
laska | 04-01-2012 17:50:01
natika | 25-02-2012 20:10:12
martynka002 | 15-01-2015 17:53:23