Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Moczenie nocne

Suche prześcieradło po każdej nocy

Jeżeli nie ma szczególnych, rzadkich, uwarunkowań medycznych, z moczenia nocnego każde dziecko wyrasta w swoim czasie! Ponad 400 tys. dzieci w Polsce czasem moczy się w nocy. Czyli co trzecie dziecko w wieku 4 lat i co piąte dziecko w wieku 4-7 lat czasem robi siusiu do łóżka. U zdecydowanej większości dzieci, to normalny etap rozwoju.

Jeśli nauczmy się wspierać dzieci przechodzące fazę moczenia nocnego, pomożemy im wyjść z niej bez szwanku.

Fot. DryNites

Jeśli nauczmy się wspierać dzieci przechodzące fazę moczenia nocnego, pomożemy im wyjść z niej bez szwanku.

Dlatego nie ma co się wstydzić, gdy nasz sześciolatek moczy się w nocy. To nieprawda, że moczenie nocne zdarza się głównie w rodzinach patologicznych!
Jeśli nauczmy się wspierać dzieci przechodzące fazę moczenia nocnego, pomożemy im wyjść z niej bez szwanku.

Układ moczowy każdego dziecka rozwija się w swoim tempie do około 6. roku życia. Większość dzieci wyrasta z moczenia do 10. roku życia.

Moczenie nie jest winą ani dziecka, ani rodziców. Nie ma potwierdzonej zależności pomiędzy występowaniem moczenia nocnego u dzieci a sytuacją rodzinną, miejscem zamieszkania lub warunkami socjalnymi rodziców.

Problemy emocjonalne dzieci są zazwyczaj skutkiem, a nie przyczyną nocnego moczenia. Dziecko nie siusia ze złej woli czy z lenistwa!

 

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

 

Nocne moczenie u dzieci to nieświadome i niecelowe oddawanie moczu przez dzieci w wieku, w którym powinny już umieć samodzielnie kontrolować funkcje pęcherza.
- Rozróżniamy dwa rodzaje moczenia nocnego: jednoobjawowe (pierwotne) i wieloobjawowe (wtórne). Moczenie określane jako powikłane lub wtórne rozpoznajemy wówczas, gdy towarzyszą mu inne objawy chorobowe ze strony układu moczowego lub innych narządów. Może być jednym z objawów groźnych chorób. Moczenie nocne wtórne wymaga zawsze skierowania do specjalisty w celu dalszej diagnostyki i leczenia przyczyn dolegliwości. Najczęściej występująca postać moczenia nocnego to jednak moczenie pierwotne,  łagodny typ dolegliwości, ustępujący z reguły do 10. roku życia, któremu nie towarzyszą żadne inne niepokojące symptomy – tłumaczy dr Katarzyna Gadomska – Prokop, lekarz nefrolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Przyczyną moczenia pierwotnego jest (w dużym uproszczeniu) opóźnienie dojrzewania różnych procesów w organizmie:
- niedobór hormonu (wazopresyny) odpowiedzialnego za wytwarzanie prawidłowej ilości moczu w nocy,
- opóźnienie dojrzewania prawidłowej kontroli nad działaniem pęcherza moczowego,
- opóźnienie dojrzewania procesów zachodzących w mózgu odpowiedzialnych za przebudzenie się,
- zbyt mała pojemność pęcherza moczowego.

Moczenie nocne rzadko jest objawem chorób, ale zawsze należy skonsultować je z lekarzem, by własnie wykluczyć choroby.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • malgosb | 09-12-2011 12:36:13

    Nasz 4-latek ma problem z moczeniem, niestety nie jest to tylko moczenie w nocy zdarza mu się to także w dzień. Miał robiony szereg badań pod kątem infekcji oraz kilkakrotnie usg, na którym wszystko jest w porządku. Urolog przepisał tabletki, przez pierwszy miesiąc poprawa była kolosalna, niestety nasza radość nie trwała długo. Ostatnimi czasy moczenie znowu powróciło. Nie wiem już co robić. J...
  • laska | 04-01-2012 17:50:01

    Mój synek jutro skończy 5 lat. Odpieluchowałam go jakoś jak miał ponad 2 latka. Jednak to odpieluchowanie dotyczy dnia. Bo na noc ciągle do dziś zakładam mu pieluchę, bo moczy się w nocy. W ciągu dnia jak zdarzy się synkowi drzemka, to się nie zsiusia. A wieczorem kiedyś próbowałam go wybudzać na siusiu, ale to nie zdało egzaminu, bo on spał, a ja ciągnęłam go do łazienki i na śpiku robił siusi...
  • natika | 25-02-2012 20:10:12

    Moja córka też długo siusiała w nocy, wyrosła z tego gdy miała ok.4,5 lat więc wszystko w swoim czasie
  • martynka002 | 15-01-2015 17:53:23

    temat mi troche obcy bo mam jedno dziecko i jak na razie jest malutkie. Ale artykul super, idzie sie wiele dowiedziec o takim moczeniu w nocy

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła, rodzice, przedszkole, nocnik, moczenie nocne, emocje

Polecamy

Dla kobiety, która czekała na dziecko, poronienie to ogromna trauma

Poronienie. Jak przeżyć żałobę po utraconym dziecku

O tym, co przeżywają rodzice po stracie dziecka, rozmawiamy z Tatianą Ostaszewską–Mosak, psychologiem z Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed.

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj