Rytm życia małych dzieci odbiega od rytmu życia dorosłych. Tym bardziej, im dziecko jest młodsze. Nieprawdą jest, że maluszek, który w łonie matki spał w nocy a dokazywał za dnia, będzie tak samo się zachowywał po urodzeniu. Noworodki i niemowlęta mają własny zegar – jest nim głód.
Głodne – płaczą, najedzone – śpią (oczywiście z różnych powodów mogą i najedzone nie spać). Zwykle jednak noworodki przesypiają łącznie nawet 16-18 godzin na dobę. Brzmi optymistycznie, pamiętać jednak należy, że dziecko domaga się jedzenia niemal przez całą dobę, w odstępach zaledwie dwu-trzygodzinnych. Mimo że większość doby noworodek przesypia, nie rozróżnia dnia od nocy. To my, dorośli, od początku życia maluszka pomagamy mu odróżnić dzień od nocy. W każdym razie, powinniśmy to robić, także po to, by dać sobie w ciągu dnia ze wszystkim radę. Jak to robić?
Podczas nocnych karmień lepiej nie zapalać górnego, ostrzejszego światła, a jedynie nocną lampkę. W dzień okresy czuwania malucha należy wykorzystać na zabawę, baraszkowanie, by wiedział, ze wtedy jesteśmy do jego dyspozycji.
Sporną sprawą jest noszenie niemowlaka. W dzień, jako forma wspólnej zabawy, należy dziecko nosić, przytulać, mówić do niego, objaśniać otaczający je świat. Jeśli od początku zamierzamy wyrobić w dziecku nawyk, że noc jest czasem wypoczynku, nie zachęcałabym do noszenia dziecka w tym czasie. Owszem jest to niezbędne, kiedy maluch cierpi z powodu kolki, nie może zasnąć itp. Odkładanie do łóżeczka i gaszenie światła powinno być jednak znakiem, że pora spać. Z czasem i niemowlę to sobie przyswoi. Nie zalecam włączania radia czy, co gorsza telewizora, w porze przeznaczonej na sen. To nie pomoże mu zasnąć, a cała nauka powtarzającego się rytmu dnia weźmie w łeb.
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy niemowlę przesypia noc. Wszystko zależy od dziecka i jego rytmu dnia - niektóre niemowlęta potrafią spać całą noc (zwykle osiem, maksymalnie dziesięć godzin) w wieku 7-8 miesięcy. Zwykle dotyczy to dzieci, które zasypiają na noc między godziną 20.00 a 21.00, ale również nie ma reguły. Jeśli dziecko zasypia ok. godz. 19.00, rodzice muszą się liczyć, że nawet śpiąc długo - osiem godzin! - obudzi się "w środku nocy" - między 3.00 a 4.00.
Nigdy rozkład dnia – jedzenia, drzemek, zabawy – nie jest idealny, co do minuty. Każda mama zna jednak własne dziecko na tyle, że wie, kiedy marudzenie oznacza głód, zabrudzoną pieluszkę czy senność. Nie jestem za tym, aby rytm dnia na siłę naginać do ustalonego przez siebie rozkładu. Dziś nawet w żłobkach się tego nie robi. Przecież niemowlę nie zaśnie na komendę. Pory snu w ciągu dnia, podobnie jak posiłków, będą owszem zbliżone, ale może zdarzyć się wyjątek, kiedy maluch z powodu ząbkowania obudzi się wcześniej, wcześniej zażąda posiłku i przewróci do góry nogami cały, dotąd w miarę ustabilizowany porządek dnia/
Roczne dziecko przesypia zwykle już tylko 14-16 godzin na dobę. Przy czym sen nocny trwa około 12 godzin, reszta to drzemki w ciągu dnia – dwie krótsze lub jedna dłuższa. Tak to jest u większości dzieci. Nie oznacza to, że jeśli u twojego dziecka jest inaczej, to coś z nim jest nie tak. Przecież dzieci mają różne temperamenty. Niektórym wystarczy 12 godzin snu na dobę, a śpiochy będą lubiły tulić się do poduszki ponad 16 godzin.
Rytm dnia to sprawa w dużej mierze, poza wczesnym okresem niemowlęcym, wyuczona. Starsze dzieci wstają bowiem wtedy, co pozostali członkowie rodziny i razem z nimi też jedzą posiłki. Niektórym program wyznacza przedszkolny rozkład zajęć, później plan lekcji. Dla rodziców wykończonych wczesnym wstawaniem maluszka coś optymistycznego: przyjdzie czas, kiedy nawet głód nie zdoła rano wyciągnąć dziecka z łóżka.
donnavito | 13-01-2015 12:19:01
Modzelka8 | 23-02-2015 16:52:07
donnavito | 01-03-2015 14:41:26
beskid1yy | 04-03-2015 14:59:54