Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rytm dnia

Kiedy niemowlę zaczyna przesypiać noc?

Rytm życia małych dzieci odbiega od rytmu życia dorosłych. Tym bardziej, im dziecko jest młodsze. Nieprawdą jest, że maluszek, który w łonie matki spał w nocy a dokazywał za dnia, będzie tak samo się zachowywał po urodzeniu. Noworodki i niemowlęta mają własny zegar – jest nim głód.

Zwykle noworodki przesypiają 16 do 18 godzin na dobę.

Fot. Katarzyna Kinor

Zwykle noworodki przesypiają 16 do 18 godzin na dobę.

Głodne – płaczą, najedzone – śpią (oczywiście z różnych powodów mogą i najedzone nie spać). Zwykle jednak noworodki przesypiają łącznie nawet 16-18 godzin na dobę. Brzmi optymistycznie, pamiętać jednak należy, że dziecko domaga się jedzenia niemal przez całą dobę, w odstępach zaledwie dwu-trzygodzinnych. Mimo że większość doby noworodek przesypia, nie rozróżnia dnia od nocy. To my, dorośli, od początku życia maluszka pomagamy mu odróżnić dzień od nocy. W każdym razie, powinniśmy to robić, także po to, by dać sobie w ciągu dnia ze wszystkim radę. Jak to robić?

Podczas nocnych karmień lepiej nie zapalać górnego, ostrzejszego światła, a jedynie nocną lampkę. W dzień okresy czuwania malucha należy wykorzystać na zabawę, baraszkowanie, by wiedział, ze wtedy jesteśmy do jego dyspozycji.

Sporną sprawą jest noszenie niemowlaka. W dzień, jako forma wspólnej zabawy, należy dziecko nosić, przytulać, mówić do niego, objaśniać otaczający je świat. Jeśli od początku zamierzamy wyrobić w dziecku nawyk, że noc jest czasem wypoczynku, nie zachęcałabym do noszenia dziecka w tym czasie. Owszem jest to niezbędne, kiedy maluch cierpi z powodu kolki, nie może zasnąć itp. Odkładanie do łóżeczka i gaszenie światła powinno być jednak znakiem, że pora spać. Z czasem i niemowlę to sobie przyswoi. Nie zalecam włączania radia czy, co gorsza telewizora, w porze przeznaczonej na sen. To nie pomoże mu zasnąć, a cała nauka powtarzającego się rytmu dnia weźmie w łeb.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy niemowlę przesypia noc. Wszystko zależy od dziecka i jego rytmu dnia - niektóre niemowlęta potrafią spać całą noc (zwykle osiem, maksymalnie dziesięć godzin) w wieku 7-8 miesięcy. Zwykle dotyczy to dzieci, które zasypiają na noc między godziną 20.00 a 21.00, ale również nie ma reguły. Jeśli dziecko zasypia ok. godz. 19.00, rodzice muszą się liczyć, że nawet śpiąc długo - osiem godzin! - obudzi się "w środku nocy" - między 3.00 a 4.00.

Nigdy rozkład dnia – jedzenia, drzemek, zabawy – nie jest idealny, co do minuty. Każda mama zna jednak własne dziecko na tyle, że wie, kiedy marudzenie oznacza głód, zabrudzoną pieluszkę czy senność. Nie jestem za tym, aby rytm dnia na siłę naginać do ustalonego przez siebie rozkładu. Dziś nawet w żłobkach się tego nie robi. Przecież niemowlę nie zaśnie na komendę. Pory snu w ciągu dnia, podobnie jak posiłków, będą owszem zbliżone, ale może zdarzyć się wyjątek, kiedy maluch z powodu ząbkowania obudzi się wcześniej, wcześniej zażąda posiłku i przewróci do góry nogami cały, dotąd w miarę ustabilizowany porządek dnia/

Roczne dziecko przesypia zwykle już tylko 14-16 godzin na dobę. Przy czym sen nocny trwa około 12 godzin, reszta to drzemki w ciągu dnia – dwie krótsze lub jedna dłuższa. Tak to jest u większości dzieci. Nie oznacza to, że jeśli u twojego dziecka jest inaczej, to coś z nim jest nie tak. Przecież dzieci mają różne temperamenty. Niektórym wystarczy 12 godzin snu na dobę, a śpiochy będą lubiły tulić się do poduszki ponad 16 godzin.

Rytm dnia to sprawa w dużej mierze, poza wczesnym okresem niemowlęcym, wyuczona. Starsze dzieci wstają bowiem wtedy, co pozostali członkowie rodziny i razem z nimi też jedzą posiłki. Niektórym program wyznacza przedszkolny rozkład zajęć, później plan lekcji. Dla rodziców wykończonych wczesnym wstawaniem maluszka coś optymistycznego: przyjdzie czas, kiedy nawet głód nie zdoła rano wyciągnąć dziecka z łóżka.
 

 

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Dlaczego dziecko lubi, gdy wszystko wokół niego dzieje się w powtarzającym się rytmie?

  Stały plan dnia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Punkty stałe, takie filary dnia, na przykład obiad po spacerze, czytanie przed spaniem, itd., sprawiają, że dzieci wiedzą czego się spodziewać, nie są zaskakiwane. Dzięki tej powtarzalności dziecko wcześnie uczy się przewidywania przyszłości i czuje się bezpiecznie. Już dwumiesięczny noworodek przestaje płakać, kiedy układamy go przy piersi w pozycji do karmienia, bo wie, że za chwilę dostanie jeść.
  Im bardziej dziecko jest niepewne, tym dłużej potrzebuje stałości i powtarzalności. Zresztą niespodzianki w życiu dziecka pojawiają się same. Wystarczy, że idziemy na spacer w inne miejsce albo inna drogą niż zwykle. Dziecko, które chodzi już samodzielnie, samo sobie funduje niespodzianki, np. na spacerze proponuje pójście inną drogą niż dotychczas.
   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 13-01-2015 12:19:01

  Do tego ustalenia rytmu dnia trzeba nieziemskiej konsekwencji, czasem trzeba przerwać film czy wizyte żeby wykąpac o podobnej godzinie.
 • Modzelka8 | 23-02-2015 16:52:07

  U nas też już rytm dnia ustalony, mały zasypia i budzi się o stałych porach, ale też było ciężko, trzeba dużo dużo cierpliwości i spokoju
 • donnavito | 01-03-2015 14:41:26

  No własnie mojemu dziecku zmienił się rytm dnia, przez co mam mniej czasu na komputer i zagladanie na forum, tak to zawsze wieczorem sobie pisałam, a teraz wieczorem gugam
 • beskid1yy | 04-03-2015 14:59:54

  Bardzo ważne w rytmie dnia i nocy jest odżywianie o odpowiednich porach, bo wtedy wiadomo że dziecko się nie przebudzi w nocy i będzie dobrze spało. Ważne żeby go przezwyczaić do pewnych codziennych czynności żeby złapało dobry rytm.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: temperament dziecka, sen, rytm dnia, kąpiel, karmienie, czuwanie

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Obniżone napięcie mięśniowe

Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna...

czytaj

Możesz wykupić wspólny zabieg ze swoim maluszkiem, na przykład kąpiel w ziołach.

Gdzie do SPA z dzieckiem

Sporo ośrodków spa dba o atrakcyjne zagospodarowanie dzieciom czasu, podczas gdy ich mamy są u kosmetyczki lub masażysty. Proponują zabawy i ćwiczenia ruchowe, basen tylko dla dzieci i odpowiednie do wieku menu.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj