Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Najczęstsze błędy wychowawcze

Łatwo ich uniknąć

Brak konsekwencji, bicie, częste krytykowanie, wyręczanie we wszystkim i uszczęśliwianie dziecka na siłę mogą mieć negatywny wpływ na jego rozwój oraz zachowanie.

Nie wyręczaj dziecka we wszystkim.

Fot. iStockphoto

Nie wyręczaj dziecka we wszystkim.

Każde dziecko potrzebuje miłości, czułości, przytulania i chwalenia. Wtedy czuje się pewne i kochane. - Rodzice czasem zapominają, że należy chwalić swoje pociechy za dobre zachowanie. A ono, gdy jest chwalone, chce być posłuszne i grzeczne, żeby znów usłyszeć dobre słowo od rodzica - tłumaczy Marzena Konopko-Powałka, psycholog dziecięcy, dyrektorka Centrum Rozwoju Dziecka i Rodziny, terapeutka integracji sensorycznej.

 

Brak konsekwencji powoduje dezorientację

Jeśli rodzic czegoś zabroni, to pod żadnym pozorem nie powinien zmieniać swego zdania i ulegać presji dziecka. — Jeśli raz ulegniemy, malec zacznie to wykorzystywać. Warto dziecku stanowczo, ale ze spokojem podać powody dla których czegoś zabraniamy — radzi psycholog. Trzymanie się przez mamę i tatę zasad przez siebie wprowadzonych jest dobre głównie dla dziecka. — To my, rodzice, objaśniamy dziecku świat, uczymy co jest dobre a co złe, uczymy żyć w społeczeństwie. Przecież już w przedszkolu dziecko będzie musiało umieć być z innymi — mówi psycholog. Tylko kiedy jesteśmy konsekwentni, dziecko szybko uczy się zasad i czuje się bezpiecznie: wie czego się spodziewać w danej sytuacji i co się od niego wymaga. — W przeciwnym razie malec jest zdezorientowany, bo to samo jego zachowanie spotyka się z różnymi reakcjami. Poza tym, gdy postępujemy konsekwentnie, unikamy przekomarzania się i nerwowych sytuacji — zauważa Marzena Konopko-Powałka.

 

Surowy chów rodzi bunt

Nie należy wymagać od dziecka bezwzględnej dyscypliny i posłuszeństwa. Rozkazywanie, żądanie wykonania zadań, ciągłe zwracanie uwagi może doprowadzić do agresji dziecka, malec będzie się buntował, próbował postawić na swoim. Warto dziecku wyjaśnić co należy do jego obowiązków, jakie mamy wobec niego oczekiwania. Trzeba też wziąć pod uwagę to, co pociecha ma do powiedzenia, co myśli i co czuje, i pójść na kompromis. Nic się nie stanie, jeśli dziecko posprząta zabawki za pół godziny zamiast w momencie, gdy każe rodzic. Czasem warto również dać dziecku prawo do wyboru, zadając mu np. pytanie: "Chcesz kanapkę z serem czy z szynką?", "Założysz dziś bluzkę żółtą czy czerwoną?". Gdy pozwolimy mu samodzielnie zdecydować na co ma ochotę, poczuje się ważne i docenione.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 16-01-2015 12:01:54

  Chyba faktycznie brak konsekwencji jest tym największym "grzechem" rodzica. Często jest tak, ze coś powiemy, a gdy dziecko nas nie posłucha, to odpuszczamy, bo jesteśmy zmęczeni, bo nie mamy czasu, bo jesteśmy w miejscu publicznym i obawiamy sie, ze dziecko wpadnie w histerię....a czasami po prostu cieżko takiemu słodziakowi odmówic, gdy czegoś chce Kolejny problem, to chyba konsekwencja j...
 • joani | 29-01-2015 21:50:53

  Przykład z podwórka- chłopiec bijący inne dzieci w przedszkolu. Rodzice oczywiście "stosują" kary, tłumaczą itp. Zbliża się Dzień Dziecka i ma obiecane, że jak będzie grzeczny dostanie rower. No i niestety noga poszła w ruch i kopnął inne dziecko. Wychowawczyni rozmawia z nim i mówi min. że raczej nie dostanie rowerka, bo złamał umowę.. a co dziecko na to odrzekło- raczej dostnę, bo mama często...
 • gosiunia89 | 12-04-2015 20:10:05

  Od samego początku należy uczyć dziecko co można i czego nie można.Tłumacząc też jakie będą konsekwencje złego zachowania.Wiadomo że każdemu rodzicowi jest ciężko karcić swoje dziecko ale to jest właśnie dobre wychowanie.Nie ma co uszczęśliwiać dziecko na siłę i wyręczać go w różnych sprawach.Bądźmy stanowczy jeśli powiemy nie to nie i nie zmieniajmy swojego zdania bo dziecko będzie się samo w ...
 • Koala_Koala | 21-06-2015 12:25:11

  tez widze u siebie brak konsekwencji...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj