Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Usypianie

Dziecięca mantra przed snem

Kiedy Zuzia była maleństwem, mama wieczorami nuciła jej swoją ulubioną melodię z dzieciństwa „Idzie niebo ciemną nocą". Szybko okazało się, że wieczorem tylko ta melodia uspokaja zmęczone i rozdrażnione dziecko. Zuzia zasypiała przy niej wiele miesięcy.

Jeśli dziecko ma kłopoty z zaśnięciem w nocy, nie zmuszaj go do drzemki wciągu dnia.

Fot.iStockphoto

Jeśli dziecko ma kłopoty z zaśnięciem w nocy, nie zmuszaj go do drzemki wciągu dnia.

Kiedy miała 14 miesięcy, leżąc w łóżeczku domagała się – „Mama, la la la!” I tak moja koleżanka przed blisko 3 lata śpiewała córce przed zaśnięciem tę samą piosenkę.

 

Powtarzalność

Dzieciom nie nudzą się ich ulubione rytuały. Co więcej – dają im poczucie bezpieczeństwa i trudno im je zabrać. Ja na przykład schowałam książkę o syrence Arielce, bo po dwóch miesiącach już nie byłam w stanie jej czytać mojej córce każdego wieczora. Mimo znudzenia dorosłych, dobrze jest mieć jakąś historię lub melodię, która uspokaja dziecko. Najbardziej potrzebna jest taka dziecięca mantra wieczorami, żeby wyciszyć dziecko przed zaśnięciem. Z czym bywają problemy.

 

Koniec z popołudniowa drzemką

Moja dwuletnia córka przez jakiś czas zasypiała około godz. 23. Dorośli czasami już na nic nie mieli siły, a ona jak sprężynka skakała po łóżku, wybiegała z pokoju. Nie pomagały kołysanki, bajeczki, udawanie, że mama i przytulanka już śpią. Wyjściem z tej męczącej sytuacji (usypianie zajmowało ponad dwie godziny) okazało się zabranie jej spania w ciągu dnia. Pamiętaj, że nie zrobisz dziecku krzywdy zabierając mu drzemkę w dzień. Dziecko zdąży się na tyle zmęczyć popołudniu, że chętnie wczesnym wieczorem będzie zasypiało, a ty zyskasz dla siebie cenną wieczorną godzinę albo dwie.

 

Stałe miejsce na sen

Kiedy dziecko kończy rok, potrzebuje mniej snu. Zmieniają się też jego zwyczaje związane ze snem. Już nie zasypia w dowolnym miejscu, gdy tylko organizm się tego domaga. Ma coraz więcej zajęć i atrakcji, więcej się męczy i czasami właśnie ze zmęczenia i emocji nie może spokojnie zasnąć. Dlatego też coraz ważniejszy staje się rytuał usypiania – stałe miejsce, pora i rytm. Ponieważ takie dziecko łatwo się rozprasza, to trudniej jest mu zasnąć w obcych miejscach. Łatwiej będzie i tobie, i dziecku, jeśli na spanie (zarówno drzemkę jak i usypianie wieczorne) będziecie wracać do domu. Powtarzająca się rutyna wieczoru, wyciszające zabawy, własne łóżeczko i kołderka na pewno pomogą zasnąć.

Duży problem możesz mieć z przyzwyczajeniem rocznego i starszego dziecka do samodzielnego usypiania. Mnie zabrakło konsekwencji z wchodzeniem i wychodzeniem z pokoju do i od płaczącego dziecka. Tym bardziej, że miałam dwoje maluchów. Dziewczynki szybciej zasypiały, gdy kładłam się z nimi na 10 – 15 minut. Przytulały się (każda ze swojej, ulubionej strony mamy) i zapadały w sen.

 

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Czy noworodek powinien sam usypiać w łóżeczku?

  Im młodsze dziecko, tym łatwiej zasypia samo. Dlatego noworodek powinien sam usypiać w łóżeczku. Gdy pojawią się problemy z zasypianiem, rodzic musi wyczuć jakiej pomocy dziecko potrzebuje. Mama lub tata może posiedzieć przy łóżeczku, nucić kołysankę, głaskać, przytulić - z tego nigdy nie należy rezygnować. Usypianie jednak nie musi oznaczać brania na ręce. Jeśli chodzi o starsze dzieci, dobrze, by rodzice usypiali je na zmianę, co pozwoli dzieciom przyzwyczaić się do obecności każdego z nich. W przeciwnym razie rytuał stanie się uciążliwy np. dla mamy, która przez kilka lat wieczorami nie będzie robić nic innego.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sara_raczkowska, catrinka.

Komentarze

 • Modzelka8 | 16-02-2015 14:31:59

  Nasz synek w dzień niestety potrzebuje bujania w wózeczku, nie ukrywam że to nasz wina bo przyzwyczailiśmy go do tego. Na noc jednak zasypia w łóżku przytulony do cycusia Ale rzeczywiście sprawdza się usypianie dziecka o stałej porze. Przychodzi dana godzina i maluch już robi się senny i usypianie nie trwa długo.
 • gosiunia89 | 01-03-2015 15:46:45

  Początkowo usypiałam moją córcię na sobie kładłam Ją na brzuszku.Ona zasypiała gdy czuła moje ciepło i słyszała moje bijące serce.Czasem to trwało zanim zasneła.Było to dla mnie bardzo przyjemne ale z czasem stwierdziłam że w tym czasie mogę robić dużo wiele innych rzeczy.A czas jest potrzebny.Więc zawsze kiedy nakarmiłam małą,czekałam aż się jej odbije kładłam do łóżeczka i dawałam pieluszkę i...
 • wojtaszek | 15-03-2015 21:01:48

  Ja na początku też tak myślałam że mam dużo pracy a muszę leżeć długo z synkiem i go usypiać ale teraz wiem że to jest też czas dla mnie abym mogła odpocząć, zamknąć na moment oczy i pomyśleć o czymś miłym. Jak słusznie zauważacie w domu zawsze jest coś do zrobienia i nawet gdyba doba trwała 30 godzin to i tak byłoby mało ale ja stwierdziłam ze tak długo czekałam na synka i że momenty takie ja...
 • mamusia111 | 18-02-2018 20:48:56

  Zgadzam się, że dzieci lubią rytuały, powtarzalność, schematy. To daje im poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności sytuacji. Nawet jeśli to "tylko" usypianie. Na mało co mają wpływ te nasze maluchy, mało co wiedzą i rozumieją w pełni - więc gdy wiedzą, co je czeka, jest im lepiej Moja 4,5 letnia córka miała zawsze rytuały wieczorne, które wraz z jej dorastaniem zmieniały się. Stopniowo smocz...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: usypianie, sen, rytm dnia, czuwanie, codzienne rytuały

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj