Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zły cholesterol zagraża także dzieciom. Winna zła dieta i brak ruchu

Nie fundujmy miażdżycy naszym dzieciom

O tym, że problem ze zbyt wysokim cholesterolem mogą mieć nawet dwuletnie dzieci i o profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych rozmawiamy z dr Beatą Szymczyk–Hałas, pediatrą z Centrum Medycznego Medicover.

Warzywa i owoce to sprzymierzeńcy walki ze złym cholesterolem.

Fot. Fotolia.pl

Warzywa i owoce to sprzymierzeńcy walki ze złym cholesterolem.

Pani synek ma podwyższony poziom cholesterolu, proszę koniecznie zmienić mu dietę - usłyszała moja znajoma od pediatry swojego pięcioletniego syna. Była przekonana, że wysoki cholesterol mogą mieć tylko dorośli.

Dr Beata Szymczyk-Hałas: Podwyższony poziom LDL może występować już u dwuletnich dzieci. Tak wczesne pojawienie się zaburzeń lipidowych może świadczyć o ich podłożu genetycznym, a czasem o złej diecie. Tzw. zły cholesterol to lipoproteina o małej gęstości-LDL (low density lipoprotein). Jest to frakcja cholesterolu odpowiedzialna za dostarczanie cholesterolu do tkanek. W sytuacji jej podwyższonego poziomu w krwi, gromadzi się w ścianie tętnic i powoduje ich miażdżycowe zwyrodnienie.

Bilans dwulatka jest dobrą okazją, by powiedzieć pediatrze, czy w rodzinie czyli u rodziców dziecka, dziadków, występują schorzenia spowodowane nadmiernym poziomem cholesterolu LDL: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca lub wystąpił zgon z powodu chorób sercowo-naczyniowych przed 55 rokiem życia. Jeśli są czynniki ryzyka, już u dwulatka należy oznaczyć pełny lipidogram (cholesterol całkowity, frakcje: LDL i HDL oraz triglicerydy). Jeśli wartości będą prawidłowe, badanie powtarzamy co 3-5 lat. Oznaczenie poziomu cholesterolu należy zaproponować również dzieciom, u których stwierdza się nadwagę i otyłość, nadciśnienie tętnicze, a także niedoczynność tarczycy, cukrzycę, przewlekłe choroby nerek i wątroby oraz wszystkim między 9-11 rokiem życia. Jeśli wyniki są prawidłowe, kolejny lipidogram wykonujemy około 18 roku życia. Przed badaniem nie wolno jeść przez ok. 12-14 godzin. Na kolację nie podajemy mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Jakie wyniki powinno mieć dziecko?

Wartości prawidłowe to: cholesterol całkowity<170 mg/dl, LDL<110 mg/dl, a triglicerydy<200 mg/dl. Wykraczające poza normę wartości cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz triglicerydów powodują narastające zmiany w aorcie i tętnicach wieńcowych i ich zwężenie. Już u dwulatka można zaobserwować w naczyniach odkładające się blaszki miażdżycowe (początkowo obejmujące aortę, następnie tętnice wieńcowe). Przez wiele lat miażdżyca tętnic przebiega bezobjawowo. U osób predysponowanych genetycznie ujawnia się po 30 roku życia w postaci objawów choroby wieńcowej, której powikłaniem może być zawał serca. Wczesne wykrycie zaburzeń lipidowych u dzieci i młodzieży z grupy ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, zastosowanie odpowiedniego postępowania leczniczego, hamuje rozwój miażdżycy. Pamiętajmy, że u dzieci nie obserwujemy szczególnych objawów hipercholesterolemii (podwyższonego cholesterolu). Pojawiają się one dopiero od trzeciej dekady życia, w postaci wcześnie występującej choroby wieńcowej: zła tolerancja wysiłku, bóle w klatce piersiowej.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joannaeich | 17-12-2014 10:49:16

    z cholesterolem trzeba uważać i kontrolowac jak się odżywiamy

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj