Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Książeczki dla dzieci

Czego Jaś nie polubi, tego Jan nie będzie lubił

Chociaż niemowlę nie czyta, oswajane go z książką – najpierw niby-ksiażką – może sprawić, że polubi ją na zawsze. A dzięki książkom z łatwością nauczy się ładnie i poprawnie mówić, będzie ciekawe świata, zyska wyobraźnię, wzbogacając swoje życie wewnętrzne.

Wczesny kontakt z książeczkami procentuje w przyszłości.

Fot. Emilia Denel

Wczesny kontakt z książeczkami procentuje w przyszłości.

Książki do zabawy

Pierwsze książeczki dla maluszków to zwykle miękkie, wykonane z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasem szeleszczą, czasem mają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i wiele innych ciekawostek. Nie służą bynajmniej do czytania, ale samodzielna zabawa nimi albo z mamą lub tatą, na ogół jest naprawdę fascynująca. Takie książeczki do tłamszenia mogą więc trafić do rąk już kilkumiesięcznego dziecka.

Książeczki kartonowe

Już roczny maluch – na tym etapie sprawdzają się kartonowe książeczki i składanki - potrafi pokazywać zapamiętane z nazwy obrazki. Pokaże, gdzie jest piesek, gdzie kotek, gdzie domek itp. Uczy się przy tym pierwszych słów, bo umiejętność naśladowania mowy i powtarzania zasłyszanych sylab już ma. W tym czasie warto też zacząć dziecku czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie złapie, ale będzie mieć wiele radości, kiedy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym naśladować różne odgłosy, tworząc domowy teatr jednego aktora, bo dziecko nawet, jeśli nie zrozumie słów, będzie zainteresowane tym, co usłyszy. Mój roczny Olek, słuchając tak czytanej „Lokomotywy” (nie wiadomo, który już raz), zawsze w głos się śmieje.


Wczesny kontakt z książeczkami procentuje

Gdy urodziła się moja pierwsza córka Paulina, nie pracowałam i głównie zajmowałam się nią. Mnóstwo czasu spędzałyśmy razem na czytaniu wierszyków i bajek czy na śpiewaniu piosenek (nie trzeba mieć idealnego słuchu, by śpiewać dziecku). Teraz Paulina kocha książki, pochłania jedną za drugą, a komputer, z którego również korzysta, nie jest dla nich konkurencją. Inaczej już jest z młodszą córką, Karoliną. Przy drugim dziecku, kiedy pojawiło się więcej obowiązków, miałam mniej czasu, no i efekty są. Nie, żebym jej w ogóle nie czytała, ale już nie tak dużo jak Paulinie. Nastoletnia Karolina owszem czyta, ale bez takiego entuzjazmu jak starsza córka, a komputer i telewizor niestety często biorą górę.

Każda książka jest bezpieczna

Moim zdaniem nie ma złych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma potrzeby filtrowania ich treści. Są zapewne bardziej lub mniej edukacyjne, bardziej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a drugie nie, ale kontakt z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym.
Od najwcześniejszego dzieciństwa warto też uczyć dzieci szacunku dla książki. Że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czym innym książka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie ważne miejsce na półce i w życiu dziecka. Warto dołożyć starań, by była naprawdę ważna.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Czy czytać niemowlakowi książeczki?

  Niemowlę potrzebuje przede wszystkim kontaktu z osobą, a książeczka może być jedynie mediatorem w tym kontakcie i pełni raczej funkcję zabawki.
  Wycofywałabym się z czytania na korzyść komunikowania się z dzieckiem, reagowania na nie, wchodzenia w dialog, który na początku polega na tym, że dziecko coś zrobi, np. porusza nóżkami, a mama zareaguje „Oj, widzę, że się cieszysz”.
  Do pierwszego roku życia dla dziecka treść książeczki nie jest ważna. Będzie miała znaczenie później, gdy dziecko będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W tym wieku czytanie książeczek jest co najwyżej pomocą dla rodziców - dziecko zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiedzieć, co się mu zdarzyło w ciągu dnia (już półroczne dziecko wyczuwa emocjonalny nastrój rodzica) albo wymyśleć historyjkę, którą dziecko zrozumie, gdy będzie starsze i słowa nabiorą dla niego znaczenia. Rodzic sam zauważy, co dziecku się podoba i jakich opowiadań oczekuje. Bo to rodzice są ekspertami od własnego dziecka, obserwują co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się boi a co wzbudza ciekawość.
   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Daria27 | 04-05-2015 22:33:19

  A propos książeczek, to całkiem przypadkiem, szukając książki dla mnie natrafiłam ostatnio na taką śmieszną książeczkę dla dzieci. Ma wierszyki o tym jak się robi czekoladę, albo co jedzą drzewa. Mam dwójkę dzieci w wieku 6 i 4 latka. Strasznie się im spodobała, ale kurcze szkoda bo jest tylko w formie ebooka chyba. Nazywa się "Jak to działa?" i napisała ją Paulina Wojnarowska. Nie wiecie jak s...
 • malgorzata_maria_s | 22-05-2015 19:23:46

  ja czekam jeszcze na mojego Ksiecia...ale juz zaopatrzylam sie w ksiazeczki z serii "oczami maluszka" oraz kilka takich twardych, krotkich wierszowanych bede czytac swojemu dziecieciu, moze nie od 1. dnia ale moze od 3mca
 • katja | 26-05-2015 14:40:13

  pierwsza ksiązeczka mojego malucha: pierwsza książeczka
 • katja | 28-09-2015 10:52:27

  od najwcześniejszych chwil podstawiam swojemu dziecku książeczki, uważam że to zaprocentuje niedługo książeczka dwustronna

Poczytaj również

Polecamy

Każda ciężarna ma swój sposób na mdłości. Niektórym pomaga wąchanie koperku.

Ciążowe mdłości i nudności

Przez osiemnaście pierwszych tygodni każdej ciąży odczuwałam mdłości. Choć nie każda kobieta w ciąży odczuwa nudności czy też mdłości przeżywa, jeśli już się pojawią - nie da się ich uniknąć. Trzeba przeczekać, mimo że każdy dzień wydłuża się w...

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj