Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wakacje z małym dzieckiem

Grunt, to dobrze się przygotować

Mam za sobą niejedne wakacje z maluchem. Mój syn Olek miał trzy miesiące, kiedy pojechaliśmy zimą w góry i niecały rok, kiedy zdecydowaliśmy się na podróż samolotem i wakacje w gorącym kurorcie. Pierwszy i drugi pobyt wspominam pozytywnie.

Wakacje nad zalewem Nakło-Chechło niedaleko Tarnowskich Gór.

Fot. eBobas.pl

Wakacje nad zalewem Nakło-Chechło niedaleko Tarnowskich Gór.

Za każdym razem przed wyjazdem miałam obawy czy podołam. Na pierwszych wczasach byliśmy, kiedy dziewczynki miały 7 i 3 lata. Wcześniej wspólny wyjazd przerastał moją wyobraźnię. Ale przecież, gdy Olek był malutki, czasy się zmieniły. Telefon komórkowy ułatwiał nieprzerwany kontakt z lekarzem, pampersy czyniły wiele problemów prostszymi, a zupki i owoce w słoiczkach rozwiązały resztę problemów.

Najlepszy samochód

Nie będzie to urlop od dziecka, ale i z dzieckiem można wypocząć. Wystarczy wykupić wczasy z wyżywieniem, żeby mieć czas dla siebie. Plaża i las – to dobre miejsca na wakacje, bo w obu można spacerować. Zawsze przy sobie trzeba mieć butelkę z czymś do picia dla maluszka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, sprawa wyżywienia jest łatwiejsza, bo karmisz w każdym miejscu, na żądanie. Przed wyjazdem na wakacje, najwięcej obaw wiąże się z podróżą. Najbardziej komfortowa jest podróż samochodem – oczywiście w specjalnym, dostosowanym do wagi dziecka, foteliku. Gdy podróż odbywa się nocą, niewykluczone, że dziecko całą drogą prześpi. Nawet kilkugodzinną jazdę warto zaplanować tak, by chociaż częściowo przydała na czas snu dziecka. Trzeba oczywiście być przygotowanym na to, że maluch zażąda jedzenia, picia, czy nawet przewinięcia. Wszystko to jest w samochodzie wykonalne. Gorzej w pociągu, ale i tu można dać radę. Sprawdziłam to z najstarszą córką. Jadąc samochodem czy pociągiem, nie należy otwierać okien, bo przeciąg jest niebezpieczny. Klimatyzacja też, ale stosowana z umiarem podczas kilkugodzinnej podróży jest najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź, dokąd jedziesz

Planując pobyt z dzieckiem w nowym miejscu, trzeba się upewnić, co do panujących w nim warunków. Przydałaby się osobna łazienka, bo maluch nie zrozumie konieczności stania w kolejce do kąpieli. Potrzebna jest też lodówka do przechowywania pożywienia. Odradzam żywienie dziecka, nawet już rocznego i jedzącego prawie wszystko, w restauracjach. To, co zniesie żołądek dorosłego, może być dla małego dziecka niebezpieczne.
Znam rodziców, którzy by odpocząć, podrzucają przed wakacjami dzieci babciom czy ciociom. Tymczasem wspólne wakacje to prawdziwa frajda. Dla całej rodziny.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Izabela Jurczewska

    kierownik marketingu biura podróży Scan Holiday

    Jakiego ośrodka/hotelu szukają rodzice na wakacje z dziećmi?

    Rodzice chcą, żeby ośrodek czy hotel był położony na rozległym,  bezpiecznym terenie, najlepiej w ogrodzie, co daje dzieciom przestrzeń do biegania. Zależy im też na rozbudowanym, zadbanym placu zabaw, basenach i mini aqua parkach ze zjeżdżalniami różnej wysokości, dostosowanymi do każdego wieku dzieci. Jeśli przy wybranym hotelu nie ma basenów i zjeżdżalni wodnych, ważne by były gdzieś w pobliżu.

    Nad morzezm liczy się mała odległość do plaży. Na tym zależy szczególnie rodzicom malutkich dzieci. Łatwiej  jest wtedy wrócić do hotelu po jakąś potrzebną rzecz, pieluszkę czy buteleczkę.

    Wiele pytań dotyczy jedzenia. Najbardziej się opłaci tzw. all inclusive, czyli wszystko w cenie. Rodzice, którzy wybierają dwa posiłki w cenie, gorzej na tym wychodzą, bo dopłacają dużo za dodatkowe napoje czy posiłki. W niektórych hotelach rodzinnych jest przygotowane menu dla dzieci. Zdarza się też, że w hotelach pracują opiekunki, którym można zostawić dziecko na godzinę czy dwie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj