Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wakacje z małym dzieckiem

Grunt, to dobrze się przygotować

Mam za sobą niejedne wakacje z maluchem. Mój syn Olek miał trzy miesiące, kiedy pojechaliśmy zimą w góry i niecały rok, kiedy zdecydowaliśmy się na podróż samolotem i wakacje w gorącym kurorcie. Pierwszy i drugi pobyt wspominam pozytywnie.

Wakacje nad zalewem Nakło-Chechło niedaleko Tarnowskich Gór.

Fot. eBobas.pl

Wakacje nad zalewem Nakło-Chechło niedaleko Tarnowskich Gór.

Za każdym razem przed wyjazdem miałam obawy czy podołam. Na pierwszych wczasach byliśmy, kiedy dziewczynki miały 7 i 3 lata. Wcześniej wspólny wyjazd przerastał moją wyobraźnię. Ale przecież, gdy Olek był malutki, czasy się zmieniły. Telefon komórkowy ułatwiał nieprzerwany kontakt z lekarzem, pampersy czyniły wiele problemów prostszymi, a zupki i owoce w słoiczkach rozwiązały resztę problemów.

Najlepszy samochód

Nie będzie to urlop od dziecka, ale i z dzieckiem można wypocząć. Wystarczy wykupić wczasy z wyżywieniem, żeby mieć czas dla siebie. Plaża i las – to dobre miejsca na wakacje, bo w obu można spacerować. Zawsze przy sobie trzeba mieć butelkę z czymś do picia dla maluszka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, sprawa wyżywienia jest łatwiejsza, bo karmisz w każdym miejscu, na żądanie. Przed wyjazdem na wakacje, najwięcej obaw wiąże się z podróżą. Najbardziej komfortowa jest podróż samochodem – oczywiście w specjalnym, dostosowanym do wagi dziecka, foteliku. Gdy podróż odbywa się nocą, niewykluczone, że dziecko całą drogą prześpi. Nawet kilkugodzinną jazdę warto zaplanować tak, by chociaż częściowo przydała na czas snu dziecka. Trzeba oczywiście być przygotowanym na to, że maluch zażąda jedzenia, picia, czy nawet przewinięcia. Wszystko to jest w samochodzie wykonalne. Gorzej w pociągu, ale i tu można dać radę. Sprawdziłam to z najstarszą córką. Jadąc samochodem czy pociągiem, nie należy otwierać okien, bo przeciąg jest niebezpieczny. Klimatyzacja też, ale stosowana z umiarem podczas kilkugodzinnej podróży jest najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź, dokąd jedziesz

Planując pobyt z dzieckiem w nowym miejscu, trzeba się upewnić, co do panujących w nim warunków. Przydałaby się osobna łazienka, bo maluch nie zrozumie konieczności stania w kolejce do kąpieli. Potrzebna jest też lodówka do przechowywania pożywienia. Odradzam żywienie dziecka, nawet już rocznego i jedzącego prawie wszystko, w restauracjach. To, co zniesie żołądek dorosłego, może być dla małego dziecka niebezpieczne.
Znam rodziców, którzy by odpocząć, podrzucają przed wakacjami dzieci babciom czy ciociom. Tymczasem wspólne wakacje to prawdziwa frajda. Dla całej rodziny.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Izabela Jurczewska

  kierownik marketingu biura podróży Scan Holiday

  Jakiego ośrodka/hotelu szukają rodzice na wakacje z dziećmi?

  Rodzice chcą, żeby ośrodek czy hotel był położony na rozległym,  bezpiecznym terenie, najlepiej w ogrodzie, co daje dzieciom przestrzeń do biegania. Zależy im też na rozbudowanym, zadbanym placu zabaw, basenach i mini aqua parkach ze zjeżdżalniami różnej wysokości, dostosowanymi do każdego wieku dzieci. Jeśli przy wybranym hotelu nie ma basenów i zjeżdżalni wodnych, ważne by były gdzieś w pobliżu.

  Nad morzezm liczy się mała odległość do plaży. Na tym zależy szczególnie rodzicom malutkich dzieci. Łatwiej  jest wtedy wrócić do hotelu po jakąś potrzebną rzecz, pieluszkę czy buteleczkę.

  Wiele pytań dotyczy jedzenia. Najbardziej się opłaci tzw. all inclusive, czyli wszystko w cenie. Rodzice, którzy wybierają dwa posiłki w cenie, gorzej na tym wychodzą, bo dopłacają dużo za dodatkowe napoje czy posiłki. W niektórych hotelach rodzinnych jest przygotowane menu dla dzieci. Zdarza się też, że w hotelach pracują opiekunki, którym można zostawić dziecko na godzinę czy dwie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • kasztanka2 | 13-01-2015 16:08:21

  Wakacje z małym dzieckiem mogą być wspaniałe, jeśli tylko wszystko dobrze przemyślimy, spakujemy i przewidzimy. U nas pierwsze prawdziwe wakacje synka nad morzem skończyły się anginą, której towarzyszyła wysoka gorączka, aja nie miałam przy sobie syropu przeciwgorączkowego! I nigdy nie zapomnę tego ogromu bagażu jaki trzeba ze sobą zabrać w podróż z dzieckiem - pół szafy z ubrankami, połowę a...
 • mikaa997 | 02-02-2015 20:15:55

  Mój synek miał prawie 5 miesięcy kiedy pojechaliśmy na tydzień w góry. Było rewelacyjnie. Dziecko w większości czasu spało w wózeczku a my sobie spacerowaliśmy wdychając świeże powietrze. Odpoczeliśmy, spędziliśmy razem czas. Polecam Wakacje z dzieckiem też mogą być przyjemne tylko trzeba je odpowiednio zaplanować.
 • lukkar | 21-07-2016 13:31:42

  należy pamiętać o nocleg dla malucha - nie zawsze hotele mają dostępne łóżeczka turystyczne albo są w kosmicznych cenach - dlatego warto zabezpieczyć się przed podróżą polecam dowiozą na cel podróży
 • KlaudynkaG | 12-06-2023 14:34:53

  Oczywiście, że zawsze bardziej opłaci się all inclusive A jeszcze lepiej wybrać się do takiego hotelu gdzie jest mały aquapark. Warto na pewno korzystać z róznych ofert last minute

Poczytaj również

Polecamy

Unoszenie dziecka ponad swoją głowę to dobre ćwiczenie dla mięśni ramion i pleców.

Gimnastyka z maluchem

Gimnastyka umożliwia mamie szybszy powrót do formy sprzed ciąży, a dla maluszka to wspólna zabawa. Kruchy noworodek jako partner do ćwiczeń jeszcze się nie nadaje, ale już sześciotygodniowy niemowlak, który uśmiecha się do mamy, wodzi za nią wzrokiem i...

czytaj

Nie ma różnicy, czym dziecko się oparzyło,sposób postępowania po wypadku jest taki sam: oziębienie rumienia i przykrycie sparzonego naskórka sterylnym opatrunkiem.

Cztery stopnie oparzenia u dziecka. Pierwsza pomoc

Oparzenia, czyli urazy termiczne zdarzają się, kiedy dzieci zaczynają samodzielnie chodzić. Wiadomo - są ciekawskie świata, lubią wszystko wziąć do rączki, dotknąć. Szczególnie, kiedy widzą ładne, kolorowe kubki, błyszczące garnki, czy mrugające żelazko....

czytaj

Wcześniaki często tulone i głaskane rozwijają się lepiej niż mniej przytulane dzieci.

Jak opiekować się wcześniakiem

Dziecko, które urodziło się przed ukończeniem 37. tygodnia nazywane jest noworodkiem przedwcześnie urodzonym. O takiego maluszka trzeba się szczególnie troszczyć. Najważniejsze to zapewnić mu spokój, ciepło, często karmić, no i okazywać mu jak najwięcej...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj