Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co trzeba wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

Po porodzie pierwsze czternaście tygodni urlopu tylko dla mamy

Po porodzie chcę jak najszybciej wrócić do pracy. Uzgodniliśmy z mężem, że on przejmie opiekę nad dzieckiem. Po ilu tygodniach mogę odstąpić mężowi swój urlop macierzyński?

Czternaście tygodni urlopu macierzyńskiego to minimum, jakie matka musi wykorzystać na opiekę nad dzieckiem

Fot. Fotolia.pl

Czternaście tygodni urlopu macierzyńskiego to minimum, jakie matka musi wykorzystać na opiekę nad dzieckiem

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie i obecnie wynosi:

• 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
• 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
• 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
• 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
• 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Prawo do urlopu macierzyńskiego i jego wymiar, odmiennie niż to ma miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego, nie są uzależnione od posiadania jakiegokolwiek stażu pracy. Do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego przez pracownicę wystarcza sam fakt pozostawania przez nią w momencie porodu w stosunku pracy.

Urlop macierzyński może być udzielony tylko w naturze ze względu na jego oczywisty cel - regenerację sił po porodzie oraz opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Przed przewidywaną datą porodu może przypadać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pracownica obligatoryjnie musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie. Wówczas może zrezygnować z dalszej części urlopu macierzyńskiego i dalszą jego część może wykorzystać ojciec.

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni - niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 01-01-2015 21:53:27

  Chciałabym pochwalić nasz rząd, ze wprowadzenie tak długie urlopu macierzyńskiego i uważam, że świetną opcją jest to, że może jego część wykorzystać także tatuś Oby więcej takich pro rodzinnych rozwiązań
 • joani | 03-02-2015 22:21:52

  Popieram przedmówczynię. Mam wiele znajomych, które decydowały się na dziecko tylko ze względu na tak długi urlop. Pierwszy rok w życiu malucha jest bardzo ważny i chciałoby się każdą chwilę spędzić na spokojnie, bez pogoni za pieniądzem i problemami w pracy. Ja też składałam od razu wniosek, pieniędzy jest mniej ale niańka i tak pochłonęłaby więcej a czas spędzony z dzieckiem bezcenny.
 • ewa1989m | 17-03-2015 17:44:26

  Interesujacy artykul, ja teraz biore wychowawcze ale nie wiem co bedzie dalej, bo wychowawcze dopiero biore drugi miesiac a nagle dowiaduje sie ze pracodawca likwiduje firme i nie wiem co ze mna:-(
 • basic2008 | 24-03-2015 20:54:33

  Pracowałam prawie 4 lata na umowe-zlecenie, i nigdy nikt nie poinformował mnie,ze na wniosek pracownika firma moze oplacac dobrowolną składn\kę chorobowa do ZUS. No itak po wygasnięciu umowy, nie przdłuzono mi oczywiscie kontraktu(pracowałam jako opiekunka osob starszych w niemczech), i nastepnego dnia, w idocznie zaawansowanej juz ciazy musiałam się "zameldować" do Urzedu Pracy, aby przynajmni...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: urlop rodzicielski, urlop macierzyński

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj