Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co trzeba wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

Po porodzie pierwsze czternaście tygodni urlopu tylko dla mamy

Po porodzie chcę jak najszybciej wrócić do pracy. Uzgodniliśmy z mężem, że on przejmie opiekę nad dzieckiem. Po ilu tygodniach mogę odstąpić mężowi swój urlop macierzyński?

Czternaście tygodni urlopu macierzyńskiego to minimum, jakie matka musi wykorzystać na opiekę nad dzieckiem

Fot. Fotolia.pl

Czternaście tygodni urlopu macierzyńskiego to minimum, jakie matka musi wykorzystać na opiekę nad dzieckiem

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie i obecnie wynosi:

• 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
• 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
• 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
• 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
• 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Prawo do urlopu macierzyńskiego i jego wymiar, odmiennie niż to ma miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego, nie są uzależnione od posiadania jakiegokolwiek stażu pracy. Do nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego przez pracownicę wystarcza sam fakt pozostawania przez nią w momencie porodu w stosunku pracy.

Urlop macierzyński może być udzielony tylko w naturze ze względu na jego oczywisty cel - regenerację sił po porodzie oraz opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Przed przewidywaną datą porodu może przypadać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pracownica obligatoryjnie musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie. Wówczas może zrezygnować z dalszej części urlopu macierzyńskiego i dalszą jego część może wykorzystać ojciec.

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni - niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: urlop rodzicielski, urlop macierzyński

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj