Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ruchliwy i niespokojny maluch

Nie należy zmieniać dziecka na siłę

Jedne dzieci od urodzenia są spokojne, a inne przewrażliwione, gwałtowne i ruchliwe . Takie, o których zwykło się mówić „żywe srebro” albo „iskierka”. Czasem dorośli odbierają ich zachowanie, jako niegrzeczne. Tymczasem takie nie jest. Dzieciom ruchliwym trzeba pomóc się wyżyć, a nie co chwilę karcić.

 

Dziecku można pomóc zużyć ogrom energii, która je rozpiera, poprzez aktywną zabawę.

Fot. MJS

Dziecku można pomóc zużyć ogrom energii, która je rozpiera, poprzez aktywną zabawę.

Ja takich dwóch różnych wrodzonych temperamentów doświadczam w domu na co dzień. Sześcioletnia Tosia jest wybuchowa, wiecznie rozdrażniona, łatwo wpada w zły humor i okazuje to całej rodzinie. Jednocześnie jest bardzo ruchliwa: szybciej nauczyła się jeździć na rolkach niż mówić (miała 3 lata), rok później umiała jeździć na nartach i dwukołowym rowerku, a wieczorynkę prawie zawsze ogląda zwisając z fotela głową w dół, bo nie może wysiedzieć bez ruchu. Od urodzenia mało i źle spała. Wstawała o piątej rano jak sprężynka i ruszała do zabawy.

Trzyletnia Hela ma zupełnie inne usposobienie. Jest spokojna, opanowana, cierpliwa, rzadko kogoś przekrzykuje, uwielbia spać, wybrana zabawa długo ją zajmuje, budzi się i zasypia z uśmiechem. Bardzo lubi się przytulać i często głośno się śmieje. W przeciwieństwie do starszej siostry, która jest małym jeżem. Tosia nie lubi być dotykana i prawie nigdy nie śmieje się głośno.
Psychologowie podpowiadają, że zrozumienie usposobienia własnego dziecka jest niezwykle ważne. Niektórzy rodzice bowiem potępiają dzieci za ich wrodzone cechy osobowości. Niesłusznie. Trzeba przyjąć, że niektóre dzieci mają trudne usposobienie i już.

 

Zamiast strofować, pomóż dziecku się wyżyć

Oczywiste jest, że bardzo aktywne ruchowo dziecko, do tego dociekliwe, ciągle wypytujące o wszystko i wybuchowe, bywa irytujące dla rodziców i innych ludzi. Nie należy, żeby to zmienić, ciągle pouczać dziecka – „ Nie wierć się”, „Siedź spokojnie”, „Ale jesteś niegrzeczny”, „Jak ty się zachowujesz?”. Tak strofowane dziecko będzie dorastało w przekonaniu, że jest niedobre, niegrzeczne, ciągle złości rodziców i sprawia kłopoty. Przekonanie to będzie z kolei rodzić różne kompleksy, poczucie, że nie jest kochane, słowem pozostawi piętno na całe życie. 

Mama sześcioletniego Antka, który jako mniejsze dziecko był jeszcze bardziej niż dzisiaj energiczny i emocjonalny, zawsze miała na niego sposób. Stwarzała mu jak najwięcej okazji, żeby się wyszalał, wybiegał i wyskakał. Pomagała mu zużyć ten ogrom energii, który go rozpierał. - To dobry sposób na takie dziecko – uważa psycholog dr Milena Gracka-Tomaszewska z wydziału psychologii dziecka i rodziny Uniwersytetu Warszawskiego. – Trzeba mu zapewnić zajęcia ruchowe. Dla 4 i 5-latków polecam zajęcia dodatkowe, by ktoś pomógł nam opanować nadmiernie absorbujące dziecko – radzi psycholog. Z młodszymi dziećmi muszą radzić sobie sami rodzice.

Najlepsze są zabawy ruchowe - np. wrzucanie w domu miękkiej piłeczki do jakiegoś celu albo zabawa w sklep, gdzie dziecko ciągle ma do załatwienia jakieś sprawunki i musi bez przerwy krążyć po domu. Poza domem można też grać w piłkę, gonić za nią, biegać po okolicznej górce, bawić się w berka czy w rysować kredą strzałki na chodniku dookoła osiedla.
- Czasami takie aktywne dzieci nie radzą sobie ze zmęczeniem i im bardziej są zmęczone, tym bardziej szaleją – mówi psycholog Milena Gracka-Tomaszewska. – Szczególnie wieczorem trzeba umieć je wyciszyć. Można zaproponować spokojną zabawę, ale taką, w której się coś dzieje, np. zabawę w teatrzyk albo wspólne oglądanie bajki w telewizji. Relaksująca jest też dłuższa kąpiel w wannie – dodaje.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 19-11-2014 11:00:54

    Zrozumienie i poznanie charakteru naszego dziecka jest podstawą w wychowaniu. Przyznam szczerze, że ja też zawsze uciszałam moje dziecko (żywe srebro), ciągle zwracałam mu uwagę, żeby nie biegał tak szybko, nie krzyczał, nie skakał, itp. Czasem maiłam tak dość jego nadpobudliwości, że z bezsilności na niego krzyczałam. Nic to nie dało. I wtedy przyszedł taki dzień, gdy ciężko chora leżałam w łó...
  • joani | 07-02-2015 19:27:53

    To prawda, że małe dzieci nie robią nam na złość i szaleją cały dzień a my ledwo za nimi nadążamy. Jeśli trafi nam się taka żywa istotka, musimy niestety tak rozplanować dzień, by miała szansę się wyżyć tyle ile mu potrzeba. Nie dziwmy się, że siedząc w domu, bo nam się nie chce wyjść na dwór, dziecko zaczyna szaleć i doprowadzac nas do szału, skoro nie miało okazji stracić swojej energii. Przy...
  • joanka106259 | 17-02-2015 20:37:10

    Zgadzam się, że trzeba umieć dostosować dzień do potrzeb dziecka. Nasz Marcel jest ruchliwy, gadatliwy, zadaje tysiąc pytań i szybko się nudzi. Trzeba nauczyć się dogadywać, zapewnić jakąś rozrywkę, dodatkowe zajęcia na których rozładuje nadmiar energii.
  • mikaa997 | 07-03-2015 22:58:31

    jestem zdanie, że ruchlwie dziecko po prostu powinno się gdzieś zmęczyć i warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach fizycznych np. basen, rower czy zajęcia judo- wszystko zależy od wieku ale moim zdaniem powinno to choć trochę pochłonąć nadmiar energii dziecka.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Suchość i świąd skóry charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, u niemowlaków występują głównie na twarzy, ramionach i przedramionach.

Atopowe zapalenie skóry

Buzia kilkumiesięcznego Szymka jest czerwona za wyjątkiem nosa, ust i brody. Jego policzki wyglądają jakby były polakierowane – świecą się, a włoski są cienkie i matowe, przerzedzone. To typowe objawy atopowego zapalenia skóry, które u chłopca pojawiło się...

czytaj

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Nie chcemy straszyć rodziców nowotworem u dziecka, ale co powinno skłonić ich do konsultacji z lekarzem?

Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.

czytaj

Zwłaszcza po zajęciach na basenie dzieci skarżą się, że mają zatkane ucho. Nawet wtedy nie wolno grzebać dziecku w uchu!

Zatkane ucho u dziecka

To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj