Własny pokój albo kąt zwiększa samodzielność dziecka, ułatwia mu koncentrację, zachęca do nauki i rozwijania zainteresowań. Najlepiej urządzać go razem z dzieckiem. Decydowanie o swoim pokoju doda mu pewności siebie, pomoże rozwijać kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.
Urządzając pokój wspólnie z dzieckiem, dajecie mu szansę wyrazić swoją niezależność i indywidualność. Jeśli któryś z pomysłów dziecka, wyda się wam zbyt szalony czy niebezpieczny, wytłumaczycie dlaczego się na niego nie godzicie i razem poszukacie innego rozwiązania. Urządzanie pokoju może być miłą i fajną zabawą.
Jeśli chodzi o kolor ścian, polecam spokojne błękity i zielenie, ponieważ uspokajają i pomagają w koncentracji, co dla małego ucznia jest dość istotne. Jeśli jednak dziecko woli róże, pomarańcze albo beże, śmiało możecie się na nie zgodzić. Ważne jest, by kolory pokoju były jasne. W mocniejszych barwach, które lubią dzieci, mogą być zasłonki, drzwiczki szafek, pudełka na zabawki czy dywan. Ściany pomalujcie ekologiczną farbą emulsyjną, odporną na zmywanie.
Miejsce do nauki
Pokój pierwszoklasisty musi spełniać trzy funkcje. Dziecko ma się w nim uczyć, bawić i wypoczywać. Do nauki będzie potrzebowało biurka, najlepiej z regulowaną wysokością blatu. Dla dzieci do 9 lat odpowiednia wysokość to 63-75 cm, w zależności od wzrostu. Dziecko opierając się przedramionami o biurko, powinno mieć wyprostowany kręgosłup. Biurko najlepiej by stało niedaleko okna, tak by dziecko miało możliwość jak najdłużej uczyć się przy świetle dziennym, najzdrowszym dla oczu. Po zmroku blat niech oświetla lampka z żarówką o mocy 75 W. Jeśli wasze dziecko jest praworęczne, postawcie ją po jego lewej stronie, jeśli leworęczne - po prawej. Optymalna odległość lampki od książki czy zeszytu, nad którymi siedzi dziecko, to około 40 cm. Nad biurkiem powieście korkową tablicę, by świeżo upieczony uczeń przypinał sobie karteczki z różnymi informacjami.
W dzisiejszych czasach pomocą naukową jest komputer. Jego monitor powinien być ustawiony tak, by nie odbijał światła z okna ani żadnej lampy. Pamiętajcie również, że gdy dziecko pracuje przy komputerze wieczorem, w pokoju powinno palić się światło. Tak jest zdrowiej dla oczu, które męczą się najbardziej, gdy jest duża różnica pomiędzy światłem a cieniem.
W miejscu do nauki ważny też jest ergonomiczny fotel, który dzięki regulacji umożliwi prawidłową postawę i posłuży maluchowi przez dobre kilka lat. Siedząc na nim, dziecko powinno mieć zgięte kolana pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup. Na książki, zeszyty, a może również kolekcje samochodów albo żołnierzyków dobry będzie regał. Najlepiej taki, by do wszystkich półek dziecko mogło samo sięgnąć. Dla bezpieczeństwa warto przytwierdzić regał do ściany albo podłogi i sufitu śrubami.