Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie zajęcia sportowe są wskazane dla kilkulatka?

Twój Ekspert Ortopeda

Odpowiedź jest dość prosta: odpowiedni będzie każdy sport, jeśli prowadzący zajęcia uwzględni wiek dzieci. Trening kilkulatka to po prostu zajęcia ogólnorozwojowe, z elementami konkretnej dyscypliny – ale tylko jako dodatkiem. Małe dziecko nie uczy się grać w piłkę, tylko biega, skacze, bawi się – i w tym wszystkim towarzyszy mu piłka futbolowa (odpowiednich rozmiarów zresztą, piłki rosną wraz z „zawodnikami”).

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Im wcześniej dziecko rozpoczyna specjalistyczny trening, tym ma mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. Powinni o tym pamiętać rodzice, którzy myślą o karierze sportowej dla swojej pociechy. Co więcej – zbyt wczesne rozpoczęcie treningu w wąskiej dziedzinie sportu – np. w tenisie – naraża dziecko na urazy i kontuzje. I odwrotnie – dzieci, którym trenerzy i rodzice zapewnili odpowiednio długi czas treningów ogólnych, są lepiej przygotowane motorycznie by podjąć treningi w konkretnej dyscyplinie sportu.

Rodzice powinni więc sprawdzić, jak wyglądają zajęcia w rozmaitych szkółkach – piłkarskich, baletowych, łyżwiarskich, etc. Ważne jest również to, że kilkulatek będzie chciał uczestniczyć w zajęciach tylko wtedy, gdy będzie się dobrze bawił – to również jest argument za zajęciami ogólnorozwojowymi, a nie klasycznym treningiem, który jest przecież ciężką, systematyczną pracą.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 10-01-2015 18:57:13

    Dla dziecka każda aktywność fizyczna jest wskazana. Powinno się zachęcać dziecko do uprawiania sportów i ćwiczyć razem z nim. Ćwiczenia ruchowe nie tylko poprawiają samopoczucie, dotleniają mózg ale i bardzo dobrze działają na nasze serce, kości, mięśnie. Nawet z małym dzieckiem mozna uprawiać sport, a niekiedy niemowlak może być biernym sportowcem np gdy siedzi na foteliku rowera a rodzic go w...
  • joanka106259 | 19-02-2015 12:26:33

    Zajęcia sportowe powinny być dobrane do możliwości dziecka i jego zainteresowań. Żeby dobrze się rozwijało nie musi chodzić na specjalne zajęcia, są przecież rowery, łyżwy, sanki, łyżworolki czy nawet zwykłe bieganie po placu zabaw z innymi dziećmi. U nas rownież w przedszkolu są zajęcia takie jak rytmika czy gimnastyka.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sport, rozwój ruchowy, ortodonta, gimnastyka

Polecamy

Grymasy twarzy, sapka nosowa, salut alergiczny, zmarszczki i cienie wokół oczu, chrapanie, poprzeczna bruzda na nosie, trudności podczas karmienia są objawami dodatkowymi ANN występującymi u dzieci poniżej 3. roku życia.

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci (ANN). Przyczyny, objawy, leczenie

O zatkanym nosie u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Zygmuntem Nowackim*, specjalistą chorób dzieci i alergologiem

czytaj

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj