Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stoję!

Nie boję się upaść

Moja pierwsza córka (miała wtedy 9 miesięcy) bawiła się zabawkami w łóżeczku. Była to zabawa, na którą chętnie zgadzał się tylko dziadek. On wrzucał zabawki do łóżeczka, a ona je wyrzucała. W pewnej chwili (dziadek długo zbierał zabawki z podłogi), mała przytrzymała się szczebelków i hop! Pierwszy raz sama stanęła.

Dziesięciomiesięczny maluch na ogół potrafi stać, choć czasem wymaga podpórki

Fot.BE&W

Dziesięciomiesięczny maluch na ogół potrafi stać, choć czasem wymaga podpórki

Potem powtórzyła to ze sto razy (nie przesadzam) i przez kilka dni była to najlepsza zabawa. Wstawała w łóżeczku, przy niskim stoliku, fotelu, kanapie. Była bardzo z siebie zadowolona.

Pierwszy rok życia dziecka, to najszybszy jego rozwój.

Przypomnij sobie tego okruszka, którego przywiozłaś ze szpitala. Po trzech miesiącach umiał już wziąć zabawkę w rączkę. Po następnych trzech, podtrzymywany pod paszkami siedział, a po kolejnym kwartale, dziewięciomiesięczny maluch pewnie siedzi sam przez minutę (a w następnym miesiącu dłużej) i najczęściej już sam stoi. Pewnie, wymaga to wielkiej czujności mamy albo opiekunów. Nie zamartwiaj się, jeśli nie ustrzeżesz dziecka przed jakąś wywrotką. To dopiero początek różnych wypadków. Przyciąganie ziemskie sprzysięgło się przeciwko dzieciom, które zaczęły samodzielnie wstawać i chodzić. Pamiętaj, żeby strasznie nie lamentować, bo to nie pomoże, a na pewno wystraszy dziecko.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  mgr rehabilitacji Anna Boryczka

  Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

  Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

  Kiedy dziecko powinno już stać i jak je zmotywować do przyjmowania tej pozycji?

  - Uważam, że nie trzeba motywować zdrowego dziecka do stania ani na siłę je stawiać. Po prostu trzeba poczekać aż ono samo będzie gotowe na przyjęcie tej pozycji. Znam dzieci, które jednego dnia zaczęły czworakować, a już następnego podeszły do mebli i same wstały. U innych dzieje się tak na przykład po miesiącu od rozpoczęcia czworakowania. Średnio mija około 2 tygodni między początkiem czworaków a wstawaniem przy sprzętach. Dziecko przede wszystkim musi przygotować stopy do pełnego obciążenia w staniu. Z czworaków podnosi się na dłoniach i stopach ( tzw. niedźwiadek) lub w czworakach wysuwa jedną nogę do przodu, opierając się na stopie, jednocześnie klęcząc na drugiej nodze. Tak przygotowuje się do wybicia w górę. A kiedy to zrobi, to już sprawa indywidualnego toku rozwoju motorycznego.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • dorota74 | 08-09-2010 11:02:27

  Witam.A ja dla odmiany powiem tak: Mój synek ma 10 miesięcy ,skończył kilka dni temu.Mając 5,5 miesiąca sam siedział,jakieś 2 tyg później sam stanął łóżeczku,mając 6,5 mies.raczkował,po czym zaraz zaczął chodzić przy meblach,a od miesiąca chodzi sam.Pierwsze kroki postawił w połowie sierpnia.I nikt go nie zmuszał,jedynie zachęcaliśmy....
 • Lilkawodna | 09-01-2015 09:49:37

  Ogólnie nie wolno niczego za bardzo przeżywać przy dziecku. W taki sposób można wychować znerwicowane dziecko. Pamietajmy ze dziecko upadając bardziej jest przestraszone niż obolale. Nie straszny go bardziej naszymi obawami.
 • kasztanka2 | 14-01-2015 11:20:51

  Synek stał gdy miał skończone 7 miesięcy, córeczka 10 i oboje nauczyli się wstawać samodzielnie w łóżeczku za szczebelkami. Synek sam zorientował się jak to się robi, a córeczce pomogłam wstawiając ją i pokazując jak się trzymać - później było kilka prób i gotowe! tadam! stoję!
 • mikaa997 | 18-01-2015 12:18:40

  Mój synek miał ok 7,5 miesiąca kiedy zaczął raczkować i w przeciągu tygodnia sam wstawać. Uważam, że dziecko można motywować po przez zabawę, zaczęsać i stymulować. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem stawiania dziecka na nóżki a jak już stoi to prowadzania na siłę za rączki lub pod pachy. Dziecko samo "wyruszy w drogę" kiedy będzie na to gotowe! Poza tym oszczędzajmy swoje kręgosługy! Dziecko k...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wstawanie, stanie, samodzielność, rozwój ruchowy

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj