Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stoję!

Nie boję się upaść

Moja pierwsza córka (miała wtedy 9 miesięcy) bawiła się zabawkami w łóżeczku. Była to zabawa, na którą chętnie zgadzał się tylko dziadek. On wrzucał zabawki do łóżeczka, a ona je wyrzucała. W pewnej chwili (dziadek długo zbierał zabawki z podłogi), mała przytrzymała się szczebelków i hop! Pierwszy raz sama stanęła.

Dziesięciomiesięczny maluch na ogół potrafi stać, choć czasem wymaga podpórki

Fot.BE&W

Dziesięciomiesięczny maluch na ogół potrafi stać, choć czasem wymaga podpórki

Potem powtórzyła to ze sto razy (nie przesadzam) i przez kilka dni była to najlepsza zabawa. Wstawała w łóżeczku, przy niskim stoliku, fotelu, kanapie. Była bardzo z siebie zadowolona.

Pierwszy rok życia dziecka, to najszybszy jego rozwój.

Przypomnij sobie tego okruszka, którego przywiozłaś ze szpitala. Po trzech miesiącach umiał już wziąć zabawkę w rączkę. Po następnych trzech, podtrzymywany pod paszkami siedział, a po kolejnym kwartale, dziewięciomiesięczny maluch pewnie siedzi sam przez minutę (a w następnym miesiącu dłużej) i najczęściej już sam stoi. Pewnie, wymaga to wielkiej czujności mamy albo opiekunów. Nie zamartwiaj się, jeśli nie ustrzeżesz dziecka przed jakąś wywrotką. To dopiero początek różnych wypadków. Przyciąganie ziemskie sprzysięgło się przeciwko dzieciom, które zaczęły samodzielnie wstawać i chodzić. Pamiętaj, żeby strasznie nie lamentować, bo to nie pomoże, a na pewno wystraszy dziecko.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    mgr rehabilitacji Anna Boryczka

    Terapeuta z Kliniki Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD.

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie.

    Kiedy dziecko powinno już stać i jak je zmotywować do przyjmowania tej pozycji?

    - Uważam, że nie trzeba motywować zdrowego dziecka do stania ani na siłę je stawiać. Po prostu trzeba poczekać aż ono samo będzie gotowe na przyjęcie tej pozycji. Znam dzieci, które jednego dnia zaczęły czworakować, a już następnego podeszły do mebli i same wstały. U innych dzieje się tak na przykład po miesiącu od rozpoczęcia czworakowania. Średnio mija około 2 tygodni między początkiem czworaków a wstawaniem przy sprzętach. Dziecko przede wszystkim musi przygotować stopy do pełnego obciążenia w staniu. Z czworaków podnosi się na dłoniach i stopach ( tzw. niedźwiadek) lub w czworakach wysuwa jedną nogę do przodu, opierając się na stopie, jednocześnie klęcząc na drugiej nodze. Tak przygotowuje się do wybicia w górę. A kiedy to zrobi, to już sprawa indywidualnego toku rozwoju motorycznego.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wstawanie, stanie, samodzielność, rozwój ruchowy

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj