Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lodowisko przez cały rok

Łyżwiarska zerówka

Minęły czasy, kiedy o schowanych głęboko w szafie łyżwach przypominamy sobie jedynie zimą. W kilkudziesięciu miastach w Polsce można korzystać z całorocznych, krytych hal.

Dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na lodzie muszą mieć na głowach kaski, chroniące je przed skutkami upadku.

Fot. iStockphoto

Dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na lodzie muszą mieć na głowach kaski, chroniące je przed skutkami upadku.

Amatorska, rekreacyjna jazda na łyżwach sprawia, że mimowolnie pracuje się nad sylwetką, harmonijnym i skoordynowanym sposobem poruszania się. Poza tym łyżwiarstwo to doskonała lekcja zarówno pokory, jak i próba własnych możliwości. Dzieci jednocześnie uczą się kontrolować umysł i ciało. Muszą przemyśleć swoje ruchy, by nauczyć się poruszać po śliskiej powierzchni.

- Łyżwiarstwo to dyscyplina, która wymaga zaangażowania całego ciała – mówi Jacek Tascher założyciel Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego Walley, niegdyś zawodnik odnoszący duże sukcesy w tej dyscyplinie. – Jest trudna, ale właśnie dlatego daje wiele satysfakcji.

Jacek Tascher prowadzi lekcje łyżwiarstwa figurowego dla dzieci na Torwarze w Warszawie. Sam zetknął się z łyżwiarstwem w wieku 4 lat i jak twierdzi, to jest dobry wiek, by zachęcić swoje dzieci do rozpoczęcia nauki jazdy na łyżwach. - Zarówno aparat ruchowy, jaki i psychika dziecka są wówczas gotowe na to.
Łyżwiarstwo na początku wymaga oswojenia się z poruszaniem po podłożu, na którym wszystko dzieje się kilka razy szybciej. Lód jest śliski, zimny i przy dotyku topi się. Dla dzieci to zupełnie nowe, nieznane doznania. Jak je przekonać, żeby już podczas pierwszych zajęć nie zrejterowały?

 

Jak ułatwić upadanie

Dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na lodzie muszą mieć na głowach kaski rowerowe, chroniące je przed skutkami upadku oraz pięciopalczaste, miękkie rękawiczki, dzięki którym zetknięcie z lodem nie jest nieprzyjemnym doznaniem. – To bardzo ważne, by dziecko szybko nauczyło się sztuki bezpiecznego upadania, a świadomość, że za chwilę jego ręce dotkną zimnej i śliskiej tafli lodu, utrudnia to zadanie, dlatego rękawiczki na początku są niezbędne – przekonuje Tascher. Jeśli już mowa o ubiorze, najlepiej dziecko ubrać wielowarstwowo, dzięki czemu może ono zdjąć wierzchnie odzienie, gdy się zgrzeje.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, sport, gimnastyka

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj