Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jajniki policystyczne trzeba leczyć

Czy mając jajniki policystyczne można zajść w ciążę?

Jajniki policystyczne, czyli wielopęcherzykowe niezależnie z jakich powodów, powinno się leczyć, aby organizm kobiety dobrze funkcjonował. W przypadku zaniedbania i nie leczenia PCOS może dojść do innych zaburzeń i chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Jeśli cykl jest nieuregulowany, może dojść do poważnych chorób nie ginekologicznych takich jak np. cukrzyca czy nadciśnienie

Fot. iStockphoto

Jeśli cykl jest nieuregulowany, może dojść do poważnych chorób nie ginekologicznych takich jak np. cukrzyca czy nadciśnienie

Diagnoza jajników policystycznych to nie wyrok - syndrom jajników PCOS leczy się z powodzeniem, a kobiety z taką przypadłością mogą też zajść w ciążę, choć nie jest to łatwe.

 

Objawy trudno przegapić

- Pacjentki przeważnie nie lekceważą objawów i przychodzą do ginekologa, jeśli mają problemy z miesiączkami i z owłosieniem, które pojawia się tam, gdzie nie powinno – mówi Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik. – Przeważnie kobiety skarżą się na wydłużenie cykli, miesiączki się spóźniają nagle o dziesięć i więcej dni, albo pojawiają się co półtora lub nawet dwa miesiące. To je niepokoi. Poza tym zaczyna im przeszkadzać pojawienie się dziwnego owłosienia, w miejscach tam gdzie nie powinno ono być: na piersiach, nosie, na linii białej brzucha i udach, oczywiście w różnym stopniu. Nie zawsze jednak pojawienie się owłosienia musi być objawem jajników policystycznych, dlatego trzeba to dokładnie zbadać, najlepiej wykonać USG i to zaraz po miesiączce - mówi lekarka.

Na USG widać (w przypadku PCOS), że w jajniku w przekroju jest przeważnie 10-12 pęcherzyków o tej samej wielkości i nie ma żadnego pęcherzyka wiodącego, który świadczyłby o jajeczkowaniu. Pęcherzyki są prawie równej wielkości o średnicy około od 0,6 - 0,8 mm, nie dochodzą do wielkości jednego centymetra i wyglądają jakby były nadmuchane. Z tego powodu objętość jajnika policystycznego może czasem nawet w ekstremalnych przypadkach przekraczać 10 cm sześciennych. Jajniki policystyczne przeważnie występują po obydwu stronach, choć czasem zdarza się to tylko po jednej stronie.

- Oprócz badania USG pacjentka podejrzewana o jajniki policystyczne powinna być zbadana hormonalnie, szczególnie kiedy jest owłosiona. Trzeba sprawdzić, czy kobieta ma podwyższony poziom testosteronu, a jeśli tak to, czy przyczyną podwyższenia testosteronu są jajniki, czy może nadnercza. Dlatego bada się androstendion, hormon produkowany tylko przez jajniki, ale i hormony FSH i LH oraz ich proporcje. Konieczne jest też zbadanie poziomu insuliny w organizmie, a także stężenia prolaktyny - mówi lekarka.
Wydzielanie się hormonów i ich wzajemne zależności to skomplikowany mechanizm, dlatego niektóre pacjentki muszą konsultować się też z endokrynologiem.

 

Prokreacja

Policystyczne jajniki powodują głównie niepłodność i to ona przeraża pacjentki. Niepotrzebnie, dlatego, że jajniki policystyczne się leczy. Po przeprowadzonych badaniach USG i hormonalnych, robi się stymulację jajeczkowania. Jeśli pojawia się na przykład problem z insuliną, to kieruje się pacjentkę do endokrynologa, albo na podstawie uzyskanych już wyników podaje się stosowne lekarstwo, najczęściej np. metforminę, która zmniejsza poziom cukru - tłumaczy lekarka.

Leczenie jajników policystycznych jest długotrwałe – nie da się wyregulować cyklu od razu, trzeba uzbroić się w cierpliwość. - Aby uzyskać jakieś efekty trzeba leczyć się co najmniej pół roku - mówi ginekolog. - Zwykle podaje się leki hamujące produkcję męskich hormonów np. cytrynian klomifenu, czyli popularny clostylbegyt. Aby pacjentka zaszła w ciążę musi mieć uregulowany cykl owulacyjny. Owulacja musi być naturalna, a nie tylko stymulowana przez lekarstwa, kiedy krwawienie pojawia się w wyniku ich odstawienia. Do jajeczkowania musi dojść w wyniku przywróconej prawidłowej pracy jajników.
Leczenie jajników policystycznych obejmuje także kobiety, które niekoniecznie chcą zajść w ciążę, ale chcą wyregulować miesiączki. W takim przypadku podaje się im tabletki antykoncepcyjne, choć de facto nie usuwa się w ten sposób przyczyn choroby – mówi lekarka.

 

Muszą wystąpić trzy objawy naraz

Aby zdiagnozować policystyczne jajniki muszą być stwierdzone co najmniej trzy objawy z tzw. kryteriów rotterdamskich: wydłużony cykl owulacyjny, nadmierne owłosienie, trądzik lub łysienie, jajnik w przekroju 10-12 pęcherzyków ma średnicę 8-10 mm lub objętość jajnika przekracza 10 cm sześciennych.

Czasem objawy sugerują obecność jajników policystycznych – a tak wcale nie jest. Pacjentka przychodzi do lekarza, bo ma wydłużone cykle, a w badaniu USG widać parę pęcherzyków powiększonych, które można w diagnozie opisać jako jajniki policystyczne. Wtedy są też kłopoty z zajściem w ciążę. Takich przypadków w praktyce jest sporo, ale ten obraz wynika tylko ze stresu - mówi lekarka. Dlaczego? - Bardzo popularne odchudzanie młodych kobiet czy stres powodują zwiększenie wytwarzania prolaktyny, która może spowodować zaburzenia hormonalne, wtedy cykle się wydłużają i powstają torbiele jajnika - tłumaczy lekarka. Etiologia tych objawów jest inna – to się zdarza częściej niż klasyczny syndrom PCOS.

Jeśli wszystkie wyniki badań są dobre, a tylko prolaktyna jest podwyższona, a jajniki wyglądają jak policystyczne - to wynika to głównie ze stresu. Zawsze trzeba zdiagnozować czy to faktycznie klasyczny syndrom PCOS, czy tylko obraz podobny. Tych drugich przypadków jest znacznie więcej. – W przypadku nadmiaru wydzielania prolaktyny podajemy leki np. bromergon, hamujące ten proces i jajniki podejmują swą prawidłową działalność. Bardzo ważne, by pacjentka też się odstresowała. Czasem wystarczy przestać się starać o dziecko i nie myśleć o związanych z tym niepowodzeniach, aby dopiąć celu. Bywa, że pacjentka np. zda ważny egzamin i powraca u niej regularna owulacja - tłumaczy lekarka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Doris85 | 03-04-2015 09:07:35

  Warto zadbac o prawidlowa diagnostyke zespolu policystycznych jajnikow i w przypadku rozpoczecia staran o dziecko wdrozyc prawidlowe leczenie.
 • anni | 30-12-2017 23:04:39

  Diagnostyka, leczenie i dieta- to też bardzo wazne. wyeliminowanie pewnych rzeczy z jadłospisu, zwiekszenie innych, odpowiednia suplementacja, witaminy .. Bardzo ciekawie dietetyk sie tu wypowiada Dieta przy PCOS polecam stronę
 • Kokoszka88 | 22-11-2018 12:04:24

  PCOS utrudnia zajście w ciążę. Jednak nie warto się poddawać gdyż dobrze leczone i prowadzone przez specjalistę może już nie być taką przeszkodą w byciu mamą. Sama jestem tego przykładem. W trakcie starań o dziecko stosowała również komputer cyklu myway, który oprócz wyznaczania owulacji sprawdzał poziom hormonu LH i jakość śluzu szyjkowego. Teraz jestem szczęśliwą mamą. Dodam tylko, że kupiłam...
 • Barbara70 | 02-07-2019 09:21:00

  Trzeba również monitorować cykle bo zwykle z tym schorzeniem występują nieregularne miesiączki. Ja nie mam policystycznych jajników, ale nieregularne cykle, dlatego musiałam je śledzić, wówczas korzystałam z komputera cyklu myway.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj