Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gimnastyka z maluchem

Obopólna korzyść

Gimnastyka umożliwia mamie szybszy powrót do formy sprzed ciąży, a dla maluszka to wspólna zabawa. Kruchy noworodek jako partner do ćwiczeń jeszcze się nie nadaje, ale już sześciotygodniowy niemowlak, który uśmiecha się do mamy, wodzi za nią wzrokiem i rozpoznaje znajome twarze, będzie się świetnie bawił.

Unoszenie dziecka ponad swoją głowę to dobre ćwiczenie dla mięśni ramion i pleców.

fot. iStockphoto

Unoszenie dziecka ponad swoją głowę to dobre ćwiczenie dla mięśni ramion i pleców.

Noworodka można jedynie w ramach wieczornego rytuału gładzić po skórze. Ten niby masaż na pewno sprawi mu radość. Zestaw ćwiczeń, które wykonywać można w towarzystwie niemowlaka jest już spory.

Zestaw ćwiczeń z udziałem niemowlaka

Wykonując wszelkie ćwiczenia z małym dzieckiem, trzeba oczywiście zachować maksymalną ostrożność. Można na przykład z dzieckiem na rękach robić przysiady albo położyć maleństwo na kocyku i wykonywać ku niemu skłony i pompki. Moim ulubionym ćwiczeniem z dzieckiem było to na wzmocnienie mięśni brzucha. Kładłam się na plecach z nogami uniesionymi od bioder pod kątem prostym do góry i ugiętymi w kolanach tak, by łydki były równolegle do podłogi. Na łydkach właśnie, brzuszkiem do dołu i główką tuż przy kolanach kładzie się dziecko i kołysze w przód i w tył lub na boki. Kiedy unosiłam klatkę piersiową i zbliżałam twarz do główki maluszka – jego uśmiech miałam murowany. Natomiast unoszenie dziecka ponad swoją głowę to dobre ćwiczenie dla mięśni ramion i pleców. Odradzam podrzucanie – dziecko to nie piłka, a o nieszczęście nie trudno.

 

Koncentracja i koordynacja ruchów

Im większe i bardziej rozwinięte ruchowo dziecko, tym śmielej można próbować innych ćwiczeń – także takich, które służyć będą dziecku. Na przykład zginanie i prostowanie rączek, klaskanie, czy rowerek nóżkami. Roczne dziecko z chęcią naśladuje dorosłych i gimnastyka z nim to naprawdę udana zabawa. Wyścigi na czworakach, obroty na siedząco, tupanie - wszystko sprzyja aktywności ruchowej.
Dziecko, które swobodnie chodzi chętnie spróbuje zabawy ze skakanką, z kręglami czy z piłką. Kilkulatkowi można, a nawet trzeba zaproponować wspólną gimnastykę – zestawy odpowiednich ćwiczeń polecają często poranne programy dla domowych przedszkolaków. Zabawy ruchowe pozwalają nie tylko wesoło wypełnić czas, ale wyrabiają też w dziecku zdrowy nawyk ruszania się, ćwiczą koncentrację, koordynację ruchów i panowanie nad własnym ciałem.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr rehabilitacji Jolanta Stępowska

    adiunkt Wydziału Rehabilitacji AWF, Klinika Rehabilitacji Pediatrycznej CZD

    Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych Maluch w Warszawie

    Od kiedy można gimnastykować się z dzieckiem?

    Zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko samo się gimnastykuje. Rodzice muszą mu tylko stworzyć odpowiednie warunki. Powinno dużo przebywać na podłodze, żeby móc doskonalić spontaniczną aktywność. Kiedy dookoła jest bezpiecznie, nie można ograniczać przestrzeni i swobody ruchu dziecka. Ważne, by rodzice tak kierowali zabawą, aby dziecko zgodnie ze swoim indywidualnym etapem rozwoju stopniowo uczyło się przeciwstawiać sile grawitacji, na przykład tak balansowało ciałem, żeby jak najmniej się przewracać.
    Zachęcam rodziców, żeby w czasie zabawy dziecka nie wyręczali. Jeśli dziecko pokazuje na jakąś zabawkę, to mama nie powinna jej podawać mu do rączki, ale położyć w takiej odległości, aby dziecko musiało wyciągnąć po nią rękę albo po nią podejść (np. na czworakach). Oczywiście rodzic musi dostosować trudność zabawy do możliwości dziecka, a więc dziecku, które siedzi podsunąć zabawkę tak, żeby mogło wyciągnąć po nią rękę, a dziecku raczkującemu można położyć zabawkę na drugim końcu dywanu.
    Ruch małemu dziecku nie tylko dostarcza dawkę niezbędnej dla prawidłowego rozwoju aktywności fizycznej, ale też olbrzymią porcję doznań zmysłowych, nazywanych doświadczeniem senso-motorycznym.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj