Gimnastyka umożliwia mamie szybszy powrót do formy sprzed ciąży, a dla maluszka to wspólna zabawa. Kruchy noworodek jako partner do ćwiczeń jeszcze się nie nadaje, ale już sześciotygodniowy niemowlak, który uśmiecha się do mamy, wodzi za nią wzrokiem i rozpoznaje znajome twarze, będzie się świetnie bawił.
Noworodka można jedynie w ramach wieczornego rytuału gładzić po skórze. Ten niby masaż na pewno sprawi mu radość. Zestaw ćwiczeń, które wykonywać można w towarzystwie niemowlaka jest już spory.
Zestaw ćwiczeń z udziałem niemowlaka
Wykonując wszelkie ćwiczenia z małym dzieckiem, trzeba oczywiście zachować maksymalną ostrożność. Można na przykład z dzieckiem na rękach robić przysiady albo położyć maleństwo na kocyku i wykonywać ku niemu skłony i pompki. Moim ulubionym ćwiczeniem z dzieckiem było to na wzmocnienie mięśni brzucha. Kładłam się na plecach z nogami uniesionymi od bioder pod kątem prostym do góry i ugiętymi w kolanach tak, by łydki były równolegle do podłogi. Na łydkach właśnie, brzuszkiem do dołu i główką tuż przy kolanach kładzie się dziecko i kołysze w przód i w tył lub na boki. Kiedy unosiłam klatkę piersiową i zbliżałam twarz do główki maluszka – jego uśmiech miałam murowany. Natomiast unoszenie dziecka ponad swoją głowę to dobre ćwiczenie dla mięśni ramion i pleców. Odradzam podrzucanie – dziecko to nie piłka, a o nieszczęście nie trudno.
Koncentracja i koordynacja ruchów
Im większe i bardziej rozwinięte ruchowo dziecko, tym śmielej można próbować innych ćwiczeń – także takich, które służyć będą dziecku. Na przykład zginanie i prostowanie rączek, klaskanie, czy rowerek nóżkami. Roczne dziecko z chęcią naśladuje dorosłych i gimnastyka z nim to naprawdę udana zabawa. Wyścigi na czworakach, obroty na siedząco, tupanie - wszystko sprzyja aktywności ruchowej.
Dziecko, które swobodnie chodzi chętnie spróbuje zabawy ze skakanką, z kręglami czy z piłką. Kilkulatkowi można, a nawet trzeba zaproponować wspólną gimnastykę – zestawy odpowiednich ćwiczeń polecają często poranne programy dla domowych przedszkolaków. Zabawy ruchowe pozwalają nie tylko wesoło wypełnić czas, ale wyrabiają też w dziecku zdrowy nawyk ruszania się, ćwiczą koncentrację, koordynację ruchów i panowanie nad własnym ciałem.
donnavito | 29-01-2015 01:06:44
Modzelka8 | 16-02-2015 11:35:49
karolina7 | 16-02-2015 14:59:45
wojtaszek | 15-03-2015 21:05:13