Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poronienie. Najczęstsze przyczyny, starania o kolejną ciążę

Gdy natura podejmuje decyzję

Poronienia stanowią jedną z najczęstszych nieprawidłowości ciąży i dotyczą przynajmniej 15 proc. ciąż. Następują zwykle w pierwszym trymestrze. Po jednym poronieniu kobieta ma niemal takie same szanse na urodzenie zdrowego dziecka jak ta, która ciąży nie straciła. Po dwóch kolejnych poronieniach te szanse wynoszą 70 proc. Dopiero po trzech spadają do 50 proc.

Poronienie nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka

Fot. Fotolia.pl

Poronienie nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka

Poronienie to strata ciąży do 22. tygodnia. Jeśli koniec ciąży wydarzy się po tym terminie (a przed 37. tygodniem) mówimy o porodzie przedwczesnym. - Wraz z każdym tygodniem ciąży, ryzyko jej utraty maleje od 50 proc. przed zagnieżdżeniem się zarodka, do 2 proc. na początku drugiego trymestru - mówi dr n. med. Urszula Brocka-Zakrzewska, ginekolog, położnik z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Przyczyny poronień są rozmaite, często niemożliwe do stwierdzenia. Czasem trudno je określić nawet za pomocą szczegółowych badań genetycznych. - Najczęstszym powodem poronień na wczesnym etapie ciąży są zmiany patologiczne zarodka, związane z wadliwą budową komórki jajowej lub plemnika, nieprawidłowymi podziałami po zapłodnieniu. Innymi przyczynami są wady rozwojowe płodu, wady kosmówki. Poronienie może nastąpić również, gdy niewydolne jest ciałko żółte, wytwarzające hormony niezbędne do podtrzymania ciąży - mówi dr Brocka-Zakrzewska.

Genetyka i choroby

Poronienie może być również spowodowane nieprawidłowościami genetycznymi. - Należy pamiętać, że zdrowi ludzie mogą nosić w sobie nieprawidłowy materiał genetyczny nie wiedząc o tym i może się zdarzyć, że przekażą go potomstwu. Jeśli poronienia powtarzają się po sobie, rośnie ryzyko, że istnieje nieprawidłowość w materiale genetycznym któregoś z rodziców - mówi lekarka.

Poronienia późne, do których dochodzi w drugim trymestrze, mają zazwyczaj inne podłoże i charakter. Do utraty ciąży w tym okresie dochodzi zwykle z powodu niewydolności szyjki macicy, nieprawidłowego jej położenia, wad budowy macicy, infekcji wewnątrzmacicznej i pęknięcia błon płodowych lub konfliktu serologicznego. Groźne pasożyty i wirusy

Wpływ na niemożność utrzymania ciąży mogą mieć także choroby matki, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy i nerek. Szkodliwy wpływ na zarodek mają również choroby wywołane przez niektóre pasożyty, wirusy i bakterie, np. różyczka, świnka, grypa, toksoplazmoza, listerioza.

- Przejście w okresie wczesnej ciąży infekcji wirusowej może zwiększyć ryzyko straty ciąży, ale nie oznacza to, że każde przeziębienie ją przerywa. Silne działanie uszkadzające mają przede wszystkim wirusy ospy, cytomegalii, różyczki, opryszczki. Jeśli po takiej infekcji nie dojdzie do poronienia, mogą powstać wady u płodu - mówi dr Urszula Brocka-Zakrzewska.

Niekorzystnie na płód mogą wpłynąć także czynniki psychiczne jak silny stres, przemęczenie, ale rzadko są one bezpośrednią przyczyną poronień. - Natomiast należy się wystrzegać alkoholu i papierosów, ponieważ nawet w minimalnych ilościach, zwiększają ryzyko straty ciąży. Przestrzegam przyszłe mamy przed biernym paleniem, które także szkodzi zdrowiu - dodaje. Innym czynnikiem mającym wpływ na utratę ciąży jest wiek kobiety. Uważa się, że po 35 roku życia matki wzrasta ryzyko wad genetycznych płodu i poronień.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 10-12-2014 12:28:12

  Dobrze napisany artykuł, kobiety w pierwszym etapie ciąży mogą dowiedzieć jak zaplanować ciążę i uchronić się przed poronieniem. Przyczyny poronień są często niemożliwe do stwierdzenia, tak było w moim przypadku, w 9 t.c. "Poronienia zatrzymane, kiedy to obumarła ciąża pozostaje w jamie macicy, nie powodując skurczów macicy, służących jej oczyszczeniu" - u mnie obeszło się bez wyłyżeczkowania j...
 • joannaeich | 13-12-2014 15:30:38

  mi się udało donosic ciąże i ta jak do tej pory przebiega prawidłowo , mam taka nadzieję, że bedzie tak do samego końca. Ale odnosząc się do artykułu sa kobiety które same wywołują poronienia , co dla mnie jest i będzie niezrozumiała sprawą.
 • dorota2010 | 16-03-2015 09:23:39

  Jestem po jednym poronieniu, ale u mnie to wynika z genetyki. Każda kobieta u mnie z rodziny i ze strony ojca i matki poroniła pierwsze dziecko. Ale też gdy zaszłam w ciąże a jestem młoda ( 24 lata) nie wiedziałam, że trzeba przyjmować witaminy, idąc do lekarza pytałam ale zawsze mówił, że na witaminy jest czas, najpierw badania a potem się okaże. Zmieniłam lekarza i tym razem planując ciążę o...
 • Doris85 | 03-04-2015 09:28:00

  Jak to powiedzial lekarz - poronienie zdarza sie w 20% ogolnej liczby ciaz i jeśli kobieta jest mloda - nie robi sie doglebnej diagnostyki w poszukiwaniu przyczyn. Po takim poronieniu warto dobrze przygotowac sie do kolejnej ciazy - jak najlepiej wzmocnic organizm i sie nie zrazac...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj