Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zdrowie dziecka pochodną wieku i stylu życia przyszłego ojca

Mężczyźni też powinni się przygotować do ciąży

Niedawno opublikowane opinie naukowców wskazują, że styl życia przyszłych ojców odgrywa ogromną rolę w fizycznym i psychicznym zdrowiu ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Ważny jest wiek przyszłego ojca, ale i to, czy jest narażony na trujące substancje w pracy, czy nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, pali papierosy.

Fot. iStockphoto

Ważny jest wiek przyszłego ojca, ale i to, czy jest narażony na trujące substancje w pracy, czy nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, pali papierosy.

Dotychczas na karb matek składano odpowiedzialność za zdrowie przyszłego dziecka. Ciężarne już na ogół wiedzą, że w trosce o zdrowie malca muszą unikać określonych potraw, alkoholu, kofeiny i dymu papierosowego, powinny też prowadzić higieniczny tryb życia i utrzymywać właściwą wagę. Teraz okazuje się, że aby urodziło się dziecko muszą o to zadbać też mężczyźni – przyszli ojcowie. Wyniki prac prowadzonych w Europie, Azji i Ameryce Północnej opublikowano m.in. na łamach naukowego magazynu „Cosmos”.

Naukowcy uważają dziś, że także wiek ojca w chwili zapłodnienia oraz jego wcześniejszy styl życia mogą wpływać na zdrowie jego przyszłego dziecka. – Podejrzewam, że ten wymiar reprodukcji, a zwłaszcza płodność i zdrowie przyszłego potomstwa, postrzegana jest powszechnie jako sprawa wyłącznie kobiet – mówi Mary Cannon, psychiatra z Royal College of Surgeons w Irlandii.
Zgadza się z nią dr Cynthia Daniels, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych na Rutgers University w stanie New Jersey: – Nie poświęcaliśmy dotąd szczególnej uwagi roli zdrowego trybu życia mężczyzn w rozwoju ich przyszłych potomków. Niechętni jesteśmy, by uznać mężczyzn za jednakowo jak kobiety odpowiedzialnych w tej kwestii.

 

Młodsi znaczy zdrowsi

Ostatnie prace naukowe potwierdzają jednak, że zachowanie i wiek ojców są równie ważne, jak nawyki przyszłych mam. Na przykład wyniki kilku niezależnych badań wskazują, że mężczyźni, którzy zostają ojcami w wieku lat 40 i późniejszym, z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem niż panowie o 10 lat młodsi mogą spodziewać się dziecka chorego na schizofrenię. Ryzyko, że dziecko zapadnie na tę ciężką chorobę psychiczną, wynosi u ojców po czterdziestce 2 proc. – Na długiej liście niebezpieczeństw dla dziecka wiążących się ze starszym wiekiem ojca, schizofrenię umieściłbym na czele – ostrzega dr John McGrath z Instytutu Badania Mózgu w australijskim mieście Brisbane, współautor badań poświęconych temu schorzeniu. I dodaje, że zaawansowany wiek ojców wyraźnie negatywnie odbija się też na inteligencji ich dzieci.
Zgodnie z wynikami szwedzkich badań z kolei, prawdopodobieństwo, że na świat przyjdzie dziecko z afektywną chorobą dwubiegunową (dawniej nazywaną psychozą maniakalno-depresyjną) rośnie prawie o 1,5 razy, gdy ojciec ma ponad 55 lat – w porównaniu mężczyznami, którzy doczekali się potomka jako dwudziestokilkulatkowie.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • anialadeevit | 16-01-2013 23:32:37

  Oczywiście, że mama bezie bardziej zrelaksowana i spokojna (a to przekłada sie na zdrowie dzidziusia), gdy jej partner wykaże się zrozumieniem, cierpliwością oraz zaangażuje w pzygotowania związane z pojawieniem się ich dziecka na świecie.
 • joannaeich | 13-12-2014 15:39:43

  u mnie mąż sie bardzo zaangazował i dzięki temu ciąża jak i poród przeszłam dobrze
 • donnavito | 09-01-2015 19:31:32

  Mnie to brzmi jak wybieranie tatusia ze względu na geny, trochę zbyt sztucznie.Jeśli rodzice się kochają, mama dba o siebie w ciązy, dziecko powinno być zdrowe. Czy my robimy wywiad o przyszłym ojcu typu jakie ma choroby w rodzinie itp, zanim sie zakochamy?
 • Doris85 | 03-04-2015 10:40:03

  A ja podchodze do tego inaczej. Jesli swiadomie staramy sie o dziecko, a poprzez zdrowa diete i wlasciwy dobor skladnikow, witamin itp substancji czy sport mozemy wplynac na poprawe wynikow badan krwi czy jakosc nasienia to warto o to zadbac.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, tata, ciąża, choroby

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj