Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zdrowie dziecka pochodną wieku i stylu życia przyszłego ojca

Mężczyźni też powinni się przygotować do ciąży

Niedawno opublikowane opinie naukowców wskazują, że styl życia przyszłych ojców odgrywa ogromną rolę w fizycznym i psychicznym zdrowiu ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Ważny jest wiek przyszłego ojca, ale i to, czy jest narażony na trujące substancje w pracy, czy nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, pali papierosy.

Fot. iStockphoto

Ważny jest wiek przyszłego ojca, ale i to, czy jest narażony na trujące substancje w pracy, czy nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, pali papierosy.

Dotychczas na karb matek składano odpowiedzialność za zdrowie przyszłego dziecka. Ciężarne już na ogół wiedzą, że w trosce o zdrowie malca muszą unikać określonych potraw, alkoholu, kofeiny i dymu papierosowego, powinny też prowadzić higieniczny tryb życia i utrzymywać właściwą wagę. Teraz okazuje się, że aby urodziło się dziecko muszą o to zadbać też mężczyźni – przyszli ojcowie. Wyniki prac prowadzonych w Europie, Azji i Ameryce Północnej opublikowano m.in. na łamach naukowego magazynu „Cosmos”.

Naukowcy uważają dziś, że także wiek ojca w chwili zapłodnienia oraz jego wcześniejszy styl życia mogą wpływać na zdrowie jego przyszłego dziecka. – Podejrzewam, że ten wymiar reprodukcji, a zwłaszcza płodność i zdrowie przyszłego potomstwa, postrzegana jest powszechnie jako sprawa wyłącznie kobiet – mówi Mary Cannon, psychiatra z Royal College of Surgeons w Irlandii.
Zgadza się z nią dr Cynthia Daniels, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych na Rutgers University w stanie New Jersey: – Nie poświęcaliśmy dotąd szczególnej uwagi roli zdrowego trybu życia mężczyzn w rozwoju ich przyszłych potomków. Niechętni jesteśmy, by uznać mężczyzn za jednakowo jak kobiety odpowiedzialnych w tej kwestii.

 

Młodsi znaczy zdrowsi

Ostatnie prace naukowe potwierdzają jednak, że zachowanie i wiek ojców są równie ważne, jak nawyki przyszłych mam. Na przykład wyniki kilku niezależnych badań wskazują, że mężczyźni, którzy zostają ojcami w wieku lat 40 i późniejszym, z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem niż panowie o 10 lat młodsi mogą spodziewać się dziecka chorego na schizofrenię. Ryzyko, że dziecko zapadnie na tę ciężką chorobę psychiczną, wynosi u ojców po czterdziestce 2 proc. – Na długiej liście niebezpieczeństw dla dziecka wiążących się ze starszym wiekiem ojca, schizofrenię umieściłbym na czele – ostrzega dr John McGrath z Instytutu Badania Mózgu w australijskim mieście Brisbane, współautor badań poświęconych temu schorzeniu. I dodaje, że zaawansowany wiek ojców wyraźnie negatywnie odbija się też na inteligencji ich dzieci.
Zgodnie z wynikami szwedzkich badań z kolei, prawdopodobieństwo, że na świat przyjdzie dziecko z afektywną chorobą dwubiegunową (dawniej nazywaną psychozą maniakalno-depresyjną) rośnie prawie o 1,5 razy, gdy ojciec ma ponad 55 lat – w porównaniu mężczyznami, którzy doczekali się potomka jako dwudziestokilkulatkowie.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, tata, ciąża, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj