Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dzieci, które mało śpią są otyłe

Muszą spać odpowiednio długo i smacznie

Niedostatek snu wiąże się z nadwagą i otyłością nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Tycie wywołane jest – obok złego odżywiania i braku ruchu - m.in. zaburzeniami fazy snu płytkiego REM.

Dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin snu.

Fot. iStockphoto

Dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin snu.

Jeśli dziecko sypia co dobę godzinę krócej niż powinno, dwukrotnie zwiększa się ryzyko nadwagi u niego. Natomiast te dzieci, które pozbawione są godziny snu w fazie REM (w niej pojawiają się marzenia senne), trzykrotnie częściej narażone na wystąpienie u nich otyłości – stwierdzili członkowie Associated Professional Sleep Societies (APSS), amerykańskiego towarzystwa naukowego, które zrzesza ekspertów zajmujących się snem.

 

Ważna higiena snu

Eksperci z Uniwersytetu w Pittsburghu zbadali 335 dzieci. Przez trzy kolejne noce poddawali je badaniom polisomnograficznym (rejestrowanie czynności organizmu ludzkiego w czasie snu). Okazało się, że w porównaniu z dziećmi o normalnej wadze, dzieci otyłe spały średnio o 22 minuty mniej, a w ich śnie występowały krótsze i mniej intensywne fazy REM.

- Zważywszy, że nadwaga występuje dziś coraz częściej u dzieci i dorosłych, a chroniczne niedobory snu we współczesnych społeczeństwach są coraz bardziej powszechne, szczególną wagę powinniśmy przywiązywać do dbałości o higienę snu i leczenia jego zaburzeń. Rodzice, lekarze i instytucje powinni zwracać uwagę, by dzieci odpowiednio długo spały i właściwie się wysypiały. W przyszłości może być to kwestia o ogromnym znaczeniu dla zdrowia publicznego, dla zapobiegania otyłości i cukrzycy drugiego typu – przekonuje dr Xianchen Liu, kierownik badań.

Te obserwacje potwierdzają prace amerykańskiego Instytutu Zapobiegania Obrażeniom, w którym przebadano 950 dzieci w wieku od pół roku do dwóch lat. Badacze udowodnili, że maluchy, które w wieku niemowlęcym regularnie spały mniej niż 12 godzin na dobę, dwukrotnie częściej od innych miały podwyższony wskaźnik masy ciała BMI. Z kolei u ponad połowy dzieci otyłych stwierdzono poważne zaburzenia snu, m.in. obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS), prowadzący m.in. do nadciśnienia tętniczego lub choroby niedokrwiennej serca w wieku późniejszym.

 

Otyłe dzieci są smutniejsze

Naukowcy odkryli też, że dzieci, które regularnie niedosypiają, są znacznie smutniejsze od innych, częściej bywają przygnębione, mają napady lękowe, bywają agresywne i gorzej radzą sobie w szkole. Badacze ostrzegają również, że zauważono wyraźny związek między zaburzeniami snu a liczbą obrażeń i wypadków, jakim ulega dziecko.

Zgodnie ze współczesnymi zaleceniami pediatrów, noworodki powinny spać ok. 16 godzin na dobę, niemowlaki w wieku 2-4 miesięcy – o godzinę mniej. 14 godzin snu dziennie wystarcza maluchom w wieku od 6 do 9 miesięcy, roczne i dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin. Optymalny czas snu u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to 10-12 godzin.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 02-02-2015 17:32:46

  Wiedziałam, ze sen jest ważny, natomiast nie wiedziałam, ze ma tak duży związek z otyłością! Moje dzieci sa raczej z tych, które mało śpią, mam nadzieje, ze zdrowa dieta i ruch wystarczy, żeby nie dopuścić do zbędnych kilogramów.
 • donnavito | 05-02-2015 21:52:46

  Chyba dlatego,że jak sie dłuzej siedzi, to się więcej je.
 • moniaijulka | 07-02-2015 23:15:16

  Jakos ten artykuł mnie nie przekonuje, bo na życiowych przykładach wiem że tak nie jest. Ja z braćmi bardzo mało śpimy, wolimy kłaść się o 24:00 i wstać o 6:00, niż położyć się o 22:00. Im mniej śpimy tym bardziej jesteśmy wyspani, a nie jesteśmy otyli a wręcz bardzo szczupli. Moje kuzynki i kuzyni mają tak samo. A z koleżankami które lubią dużo spać jest odwrotnie, zawsze były puszyste, mimo ż...
 • Modzelka8 | 17-02-2015 12:42:02

  Dzieciaki też najszybciej rosną w czasie snu. Ponadto jak są wyspane to mają dużo energii i siły na zabawę, więc nie tyją. Wart zadbać o sen dziecka, bo otyłośc u malucha to tylko i wyłącznie wina rodziców i ich niewłaściwego podejścia do sprawy

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sen, nadwaga, dieta dziecka, choroby

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj