Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dzieci, które mało śpią są otyłe

Muszą spać odpowiednio długo i smacznie

Niedostatek snu wiąże się z nadwagą i otyłością nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Tycie wywołane jest – obok złego odżywiania i braku ruchu - m.in. zaburzeniami fazy snu płytkiego REM.

Dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin snu.

Fot. iStockphoto

Dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin snu.

Jeśli dziecko sypia co dobę godzinę krócej niż powinno, dwukrotnie zwiększa się ryzyko nadwagi u niego. Natomiast te dzieci, które pozbawione są godziny snu w fazie REM (w niej pojawiają się marzenia senne), trzykrotnie częściej narażone na wystąpienie u nich otyłości – stwierdzili członkowie Associated Professional Sleep Societies (APSS), amerykańskiego towarzystwa naukowego, które zrzesza ekspertów zajmujących się snem.

 

Ważna higiena snu

Eksperci z Uniwersytetu w Pittsburghu zbadali 335 dzieci. Przez trzy kolejne noce poddawali je badaniom polisomnograficznym (rejestrowanie czynności organizmu ludzkiego w czasie snu). Okazało się, że w porównaniu z dziećmi o normalnej wadze, dzieci otyłe spały średnio o 22 minuty mniej, a w ich śnie występowały krótsze i mniej intensywne fazy REM.

- Zważywszy, że nadwaga występuje dziś coraz częściej u dzieci i dorosłych, a chroniczne niedobory snu we współczesnych społeczeństwach są coraz bardziej powszechne, szczególną wagę powinniśmy przywiązywać do dbałości o higienę snu i leczenia jego zaburzeń. Rodzice, lekarze i instytucje powinni zwracać uwagę, by dzieci odpowiednio długo spały i właściwie się wysypiały. W przyszłości może być to kwestia o ogromnym znaczeniu dla zdrowia publicznego, dla zapobiegania otyłości i cukrzycy drugiego typu – przekonuje dr Xianchen Liu, kierownik badań.

Te obserwacje potwierdzają prace amerykańskiego Instytutu Zapobiegania Obrażeniom, w którym przebadano 950 dzieci w wieku od pół roku do dwóch lat. Badacze udowodnili, że maluchy, które w wieku niemowlęcym regularnie spały mniej niż 12 godzin na dobę, dwukrotnie częściej od innych miały podwyższony wskaźnik masy ciała BMI. Z kolei u ponad połowy dzieci otyłych stwierdzono poważne zaburzenia snu, m.in. obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS), prowadzący m.in. do nadciśnienia tętniczego lub choroby niedokrwiennej serca w wieku późniejszym.

 

Otyłe dzieci są smutniejsze

Naukowcy odkryli też, że dzieci, które regularnie niedosypiają, są znacznie smutniejsze od innych, częściej bywają przygnębione, mają napady lękowe, bywają agresywne i gorzej radzą sobie w szkole. Badacze ostrzegają również, że zauważono wyraźny związek między zaburzeniami snu a liczbą obrażeń i wypadków, jakim ulega dziecko.

Zgodnie ze współczesnymi zaleceniami pediatrów, noworodki powinny spać ok. 16 godzin na dobę, niemowlaki w wieku 2-4 miesięcy – o godzinę mniej. 14 godzin snu dziennie wystarcza maluchom w wieku od 6 do 9 miesięcy, roczne i dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin. Optymalny czas snu u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to 10-12 godzin.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sen, nadwaga, dieta dziecka, choroby

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj