Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zdrowie dziecka pochodną wieku i stylu życia przyszłego ojca

Mężczyźni też powinni się przygotować do ciąży

Niedawno opublikowane opinie naukowców wskazują, że styl życia przyszłych ojców odgrywa ogromną rolę w fizycznym i psychicznym zdrowiu ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Ważny jest wiek przyszłego ojca, ale i to, czy jest narażony na trujące substancje w pracy, czy nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, pali papierosy.

Fot. iStockphoto

Ważny jest wiek przyszłego ojca, ale i to, czy jest narażony na trujące substancje w pracy, czy nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, pali papierosy.

 

Uwaga na pestycydy

Badacze nie mają też wątpliwości w kwestii narkotyków. Mężczyźni, którzy regularnie palą marihuanę – jak wynika z amerykańskich badań – są zdecydowanie mniej płodni od tych, którzy nie używają nawet miękkich narkotyków. Otyli panowie chcący zostać ojcami muszą liczyć się z tym, że ich poziom testosteronu jest znacznie niższy niż u szczupłych mężczyzn, a więc zmniejsza się też u nich ilość spermy.
Zaś mężczyźni, którzy przebywają w skażonym środowisku, często zostają ojcami poważnie chorych dzieci. Tak wynika choćby z badań prowadzonych ostatnio USA. Dzieci weteranów wojny w Wietnamie, którzy narażeni byli na kontakt z tzw. Agent Orange (mieszanką pomarańczową – toksycznym preparatem rozpylanym przez Amerykanów nad wietnamskimi wioskami), często rodziły się z rozszczepieniem kręgosłupa. Pracujący w skażonym pestycydami otoczeniu mężczyźni muszą natomiast liczyć się z tym, że ich potomkowie zachorują na jedną z wielu form nowotworów.
Jeśli młoda kobieta planuje rodzinę, powinna rozważyć nie tylko wiek partnera, ale też jego ewentualne narażenie na trujące substancje w pracy i środowisku, nadmierne picie alkoholu, branie narkotyków, a nawet palenie papierosów – przestrzega dr Cynthia Daniels. – Wolałabym, żeby społeczeństwo przywiązywało większą wagę do tego, jaką krzywdę może przyszłym pokoleniom przynieść nieodpowiedni styl życia ojców.
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • anialadeevit | 16-01-2013 23:32:37

  Oczywiście, że mama bezie bardziej zrelaksowana i spokojna (a to przekłada sie na zdrowie dzidziusia), gdy jej partner wykaże się zrozumieniem, cierpliwością oraz zaangażuje w pzygotowania związane z pojawieniem się ich dziecka na świecie.
 • joannaeich | 13-12-2014 15:39:43

  u mnie mąż sie bardzo zaangazował i dzięki temu ciąża jak i poród przeszłam dobrze
 • donnavito | 09-01-2015 19:31:32

  Mnie to brzmi jak wybieranie tatusia ze względu na geny, trochę zbyt sztucznie.Jeśli rodzice się kochają, mama dba o siebie w ciązy, dziecko powinno być zdrowe. Czy my robimy wywiad o przyszłym ojcu typu jakie ma choroby w rodzinie itp, zanim sie zakochamy?
 • Doris85 | 03-04-2015 10:40:03

  A ja podchodze do tego inaczej. Jesli swiadomie staramy sie o dziecko, a poprzez zdrowa diete i wlasciwy dobor skladnikow, witamin itp substancji czy sport mozemy wplynac na poprawe wynikow badan krwi czy jakosc nasienia to warto o to zadbac.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, tata, ciąża, choroby

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj