Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Łożysko w ciąży. Kiedy się tworzy?

Niezbędne dla rozwoju ciąży i dziecka

Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materii. Łożysko stymuluje wydzielanie hormonów umożliwiających utrzymanie ciąży do czasu porodu.

Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materi

Fot. Fotolia

Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materi

Jak i kiedy tworzy się łożysko? Między trzecim a piątym dniem po zapłodnieniu komórka jajowa przekształca się w blastocystę. Zlepek komórek dostaje się do macicy i między piątym a ósmym dniem zagnieżdża w błonie śluzowej macicy . Blastocysta w większości zbudowana jest z jednej warstwy komórek, choć jest wyjątek: kilka (trzy, cztery) komórki tworzą „zgrubienie”, z którego rozwija się łożysko.

Wraz ze wzrostem łożyska część komórek przekształca się w błonę płodową, nazywaną również kosmówką, która otacza powstający embrion. Worek owodniowy tworzy się z wewnętrznej warstwy komórek przed końcem dwunastego dnia po zapłodnieniu. Na dalszym etapie rozwoju łożyska kosmek łożyskowy zagłębia się w ścianie macicy – jest to proces, który prowadzi do powstania sieci łączącej macicę z łożyskiem.
Łożysko jest w pełni ukształtowane ok. 12-13 tygodnia ciąży, natomiast pełną dojrzałość osiąga ok. 34 tygodnia ciąży.

Łożysko w ciąży dostarcza dziecku tlen, substancje odżywcze, przeciwciała, itp., i jednocześnie zabiera dwutlenek węgla, zbędne produkty przemiany materii i mocznik. Produkty te przenikają w łożysku do krwiobiegu matki i są wydalane.

Wymiana tlenu i dwutlenku węgla poprzez łożysko umożliwia maluszkowi oddychanie, więc zastępuje pracę płuc. Przez łożysko dziecko dostaje substancje mineralne i witaminy, a w końcowym etapie ciąży również przeciwciała, które zapewnią odporność w pierwszych tygodniach życia.

Do organizmu dziecka przez łożysko trafiają też substancje zawarte w produktach szkodliwych (alkohol, papierosy, używki, leki). Łożysko nie zatrzymuje także drobnoustrojów, między innymi wirusa różyczki.

Bardzo ważną funkcją łożyska jest produkcja hormonów: progesteronu, estrogenów, gonadotropiny kosmówkowej i somatomammotropiny. Hormony te są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju maluszka.

Lekarz prowadzący ciążę podczas wizyt ocenia pracę łożyska, jeśli zaś wystąpią jakiekolwiek zaburzenia, kontrola lekarska zostaje wzmocniona. Nieprawidłowości dotyczą zazwyczaj łożyska przodującego, przedwczesnego odklejania się łożyska i przedwczesnego starzenia się łożyska.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Trening dla kilkulatka to przede wszystkim okazja do zabawy z rówieśnikami, ale i nauka dyscypliny.

Wychowanie przez sport

Nie ma co z dziecka w wieku wczesnoszkolnym robić wyczynowego sportowca, ale można spróbować zarazić je sportem. Nie tylko sprzyja rozwoju fizycznemu, ale uczy też dyscypliny, systematyczności, zdrowej rywalizacji.

czytaj

Po odpłynięciu wód płodowych, najlepiej   bez pośpiechu, ale niezwłocznie   jechać do szpitala.

Objawy porodu. Ich nie da się przegapić!

O tym czy można nie zauważyć rozpoczynającej się akcji porodowej, co to jest czop śluzowy i jakie są objawy zbliżającego się porodu rozmawiamy z lekarzem medycyny Krystyną Derwisz, specjalistką ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St....

czytaj

Efekty rehabilitacji są tym większe, im wcześniej ją rozpoczniemy.

Kiedy dziecko powinien zbadać neurolog? Objawy neurologiczne u niemowląt i młodszych dzieci

O problemach neurologicznych dzieci mogą świadczyć trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, a także częsty płacz czy bóle głowy. Im szybciej zostaną wykryte nieprawidłowości i podjęta rehabilitacja, tym większe...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj