Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Sześć sposobów, nie wymagających wysiłku

Płaskostopie u dzieci poniżej czwartego roku życia pediatrzy określają jako fizjologiczne i rodzice nie powinni się nim niepokoić. Ale od niemowlęctwa możemy zadbać o prawidłowy rozwój mięśni stóp dziecka.

Od niemowlęctwa możemy zadbać o prawidłowy rozwój mięśni stóp dziecka.

Fot. iStockphoto

Od niemowlęctwa możemy zadbać o prawidłowy rozwój mięśni stóp dziecka.

Pozwalajmy dziecku często swobodnie fikać i wierzgać nóżkami.

Nie zakładajmy maluchowi ciasnych pajacyków ściskających paluszki i stopy.

Łaskotajmy bose stópki. To prowokuje dziecko do podkurczania do wewnątrz paluszków, dzięki czemu pracują mięśnie, które potem rzeźbią właściwie stopę (dzieci lubią mieć gołe nóżki i bawić się nimi z mamą).

Nie przyspieszajmy nauki chodzenia, nie stawiajmy dziecka zanim ono samo nie zacznie tego robić, nie wkładajmy do chodzika. Niech po prostu samo dorośnie do samodzielnego chodzenia.

Od kiedy dziecko samodzielnie chodzi, kupujmy mu buty z usztywnianą piętą, sięgające powyżej kostki. Najlepiej niech to będą buty nowe, bo używane są już wymodelowane przez stopę poprzedniego właściciela i narzucają jego sposób chodzenia. Nasze dziecko może przejąć złe nawyki poprzednika.

Gdy nasze dziecko jeździ już na rowerku, niech wysokość siodełka zmusza go do naciskania na pedały palcami, bo to wzmacnia mięśnie stopy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, ćwiczenia, buciki

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj