Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?

Twój Ekspert Pediatra

Ospę wietrzną, jak i półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella zoster z grupy wirusów Herpes.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Wirus początkowo atakuje małe dzieci i objawia się ospą wietrzną, a następnie „zimuje” w zakończeniach nerwowych i może się uaktywnić w chwili spadku odporności. Wtedy objawia się półpaścem, czyli piekącymi wykwitami podobnymi z wyglądu do ospy, tyle tylko, że obejmują one swym rozmiarem jedynie wąski fragment ciała. Mimo nieznacznego rozmiaru półpasiec potrafi być naprawdę groźny w postaci aktywnej, czyli wówczas, kiedy obecne są na skórze świeże, niezagojone pęcherze wypełnione płynem. Wtedy należy izolować od osoby chorej dzieci, które nie przechorowały ospy wietrznej, gdyż w zmianach skórnych znajduje się żywy i bardzo zjadliwy wirus i ryzyko jego przeniesienia wzrasta.

Jeżeli dziecko skontaktowało się z osobą chorą, wówczas celem zapobieżenia zachorowaniu, można dziecko zaszczepić szczepionką przeciwko wirusowi Varicella, dostępną dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Wtedy wystarczy jedna dawka szczepionki. Kontakt z osobą, która nie ma już świeżych pęcherzy i przechorowała półpasiec 2-3 tygodnie wcześniej,  jest zupełnie niegroźny.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra, krostki, choroby wieku dziecięcego, choroby

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj