Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?

Twój Ekspert Pediatra

Ospę wietrzną, jak i półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella zoster z grupy wirusów Herpes.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Wirus początkowo atakuje małe dzieci i objawia się ospą wietrzną, a następnie „zimuje” w zakończeniach nerwowych i może się uaktywnić w chwili spadku odporności. Wtedy objawia się półpaścem, czyli piekącymi wykwitami podobnymi z wyglądu do ospy, tyle tylko, że obejmują one swym rozmiarem jedynie wąski fragment ciała. Mimo nieznacznego rozmiaru półpasiec potrafi być naprawdę groźny w postaci aktywnej, czyli wówczas, kiedy obecne są na skórze świeże, niezagojone pęcherze wypełnione płynem. Wtedy należy izolować od osoby chorej dzieci, które nie przechorowały ospy wietrznej, gdyż w zmianach skórnych znajduje się żywy i bardzo zjadliwy wirus i ryzyko jego przeniesienia wzrasta.

Jeżeli dziecko skontaktowało się z osobą chorą, wówczas celem zapobieżenia zachorowaniu, można dziecko zaszczepić szczepionką przeciwko wirusowi Varicella, dostępną dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Wtedy wystarczy jedna dawka szczepionki. Kontakt z osobą, która nie ma już świeżych pęcherzy i przechorowała półpasiec 2-3 tygodnie wcześniej,  jest zupełnie niegroźny.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra, krostki, choroby wieku dziecięcego, choroby

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Rodzice powinni zaangażować się w nauczenie dziecka samodzielności.

Jak rozwijać samodzielność dziecka?

Pozwól na samodzielność dziecka za każdym razem, kiedy sygnalizuje, że jest gotowe zrobić coś samo. Nie irytuj się, że jest nieporadne lub robi coś wolno – przecież tylko trening czyni mistrza. Daj mu szansę, żeby uczyło się być samodzielne....

czytaj

Przed podaniem dzieciom, dla bezpieczeństwa, należy mięso zrzucić z ostrych patyczków

Grillujemy z dziećmi

Dzieci uwielbiają potrawy z grilla. Kaszanką, przerośniętym karczkiem, golonką w piwie czy tłustym boczkiem lepiej ich jednak nie raczyć. Jak więc urządzić dzieciom wspaniałą zabawę połączoną z ucztą w ogrodzie?

czytaj

Pół biedy, gdy maluch zje kwiat drzewa owocowego, jest jednak wiele roślin, którymi dziecko może się podtruć.

Jakie rośliny domowe są bezpieczne dla dziecka?

W zasięgu raczkującego i dreptającego malucha nie powinno być żadnych roślin. Dziecko może je zjeść i zatruć się.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj